O varuhih kulture

V času krize se ljudje vedno obrnemo k umetnosti. Vem, oguljena fraza, a najbrž nič manj kot tista, ki jo od vsakokratnega politika – priložnostnega govornika – o slovenskem jeziku in njega ohranjevanju v povezavi s Trubarjem vedno znova slišimo ob dnevu reformacije. Kljub temu z besedo, predvsem s kulturo govora, pogosto ravnamo slabo, prav tako pa radi pozabljamo tudi na umetnike in vse tiste, ki kulturo in umetnost ustvarjajo. Aktualna kriza, ko se je ob drugem valu epidemije v veliki meri ustavilo javno življenje in je medsebojna komunikacija v živo postavljena v drugi plan, nas je prisilila v to, da si prosti čas, ki smo ga prej na primer posvečali družabnim stikom, zdaj organiziramo drugače. Nekateri se lotite stvari, za katere nikoli ne najdete časa, spet drugi stavite na sprehode v naravo in več pozornosti posvetite gibanju, prav vsakemu izmed nas pa pri krajšanju dni v »izolaciji« pomaga umetnost – knjiga, film, glasba, tudi umetniške vsebine na spletu …

V srednjeveškem Dekameronu se je pred kugo skupina mladih zatekla v podeželsko hišo blizu Firenc, kjer si je čas krajšala s pripovedovanjem zgodb. V čakanju na konec epidemije so si pripovedovali zgodbe o ljubezni in ljubosumju, bogastvu in pohlepu, hinavščini in prijateljstvu, skratka o običajnih stvareh iz siceršnjega sveta. Danes nam zgodbe na različne načine pripovedujejo drugi – pisci romanov, ustvarjalci filmov, skladatelji in izvajalci glasbe, vizualni umetniki … Gre za ljudi, ki so se v umetniških poklicih izšolali in imajo za to, kar počnejo, znanje in največkrat tudi poseben talent, ki ga večina nas nima. Prejšnji dan se je na TV Slovenija zaključila serija šestih filmov, ki so jih od konca septembra in ves oktober predvajali v ciklu, posvečenem slovenskemu filmu. Na ogled so bili filmi, ki so bili premierno prikazani v zadnjih dveh letih, mnogi so bili na različnih festivalih večkrat nagrajeni. Letos novih filmov tako rekoč ni. Številni filmarji namreč že od pomladi čakajo, da jim bo država izplačala honorar za že opravljeno delo, prav tako ni denarja za projekte, ki so bili na razpisih izbrani že pred dvema letoma. Pa gre le za en segment slovenske ustvarjalnosti.

Ministrstvo za kulturo ima od nas, državljanov, mandat, da varuje kulturo in umetnost ter skrbi, da bodo delavci v kulturi, bodisi v institucijah ali zunaj njih, lahko s čim manj težav ustvarjali in s tem bogatili narodovo identiteto. Zdaj, v času krize, je še kako pomembno, da aktualna kultura in umetnost »stojita in obstaneta«; da ne obujamo zgolj dni nekdanje slave. Verjamemo, da bodo na ministrstvu za kulturo za to znali, zmogli in želeli poskrbeti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Komenda / ponedeljek, 24. junij 2019 / 12:36

Odprli Krekovo središče

V Komendi so nedavno odprli prenovljene prostore enote za kakovostno staranje in medgeneracijsko sožitje Inštituta Antona Trstenjaka.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 27. julij 2010 / 07:00

Zvezdica poje o ljubezni

Na tekmovanjih za različne miss največkrat naletimo na Štajerke, na avdicijah za filme ravno tako prednjačijo štajerska imena, zadnje čase pa se med mlajšimi na glasbeni sceni pojavljajo tudi Gorenjke...

GG Plus / torek, 27. julij 2010 / 07:00

Nekdanja košarkarica

Jeleno Justin bralci Gorenjskega glasa poznate predvsem kot ljubiteljico gora, ukvarja pa se tudi z drugimi športi.

Zanimivosti / torek, 27. julij 2010 / 07:00

Raje na stojnico kot v smeti

Kljub kislemu vremenu je na Glavnem trgu v Kranju minulo soboto potekal prav poseben sejem, kjer je vsak podaril, kar je želel, in brezplačno odnesel, kar je potreboval.

Nasveti / torek, 27. julij 2010 / 07:00

Avče

Nepozaben dopust v Posočju (1)

Šport / torek, 27. julij 2010 / 07:00

V Barceloni tudi Gorenjci

Danes se v Barceloni začenja člansko evropsko prvenstvo v atletiki, na njem pa bodo nastopili tudi Gorenjci: Matic Osovnikar, Rožle Prezelj, Tina Murn in Anton Kosmač.