Hospitaliziranih že čez tisoč bolnikov
Po današnji dopisni seji vlade bo znano, ali bo podaljšala ukrepe za zajezitev koronavirusa. Včeraj so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb.
Ljubljana – V sredo so v Sloveniji ob 5991 testih potrdili 1685 novih okužb s koronavirusom. Pozitivnih je bilo 28,1 odstotka vseh testov, kar je štiri odstotke manj kot dan prej. Umrlo je trideset oseb, dan prej 29. Hospitaliziranih je že čez tisoč bolnikov z boleznijo covid-19, vse več jih potrebuje intenzivno zdravljenje, kar 161. Vodja oddelka za intenzivno terapijo na infekcijski kliniki UKC Ljubljana dr. Matjaž Jereb je na današnji novinarski konferenci povedal, da podatki sicer kažejo na to, da smo morebiti dosegli vrh po številu okužb, kar pa ne velja za bolnike, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. V bolnišnicah so težke razmere, odpirajo dodatne postelje, vendar je po besedah dr. Jereba lahko vsem jasno, da tako ne bo šlo v nedogled. Izboljšanje stanja v bolnišnicah se pričakuje šele nekje po tednu ali dveh oziroma kot je poudaril dr. Jereb: »Do konca novembra bo vse jasno.« Primanjkuje tudi usposobljenega zdravstvenega osebja za delo z bolniki s covidom-19, in če bo število bolnikov še raslo, je pričakovati tudi nekaj težav z dobavo zdravil, ki jih uporabljajo pri njih. Dr. Jereb je primerjal: v drugem valu epidemije so v slovenskih bolnišnicah zdravili 383 kritično bolnih, v celem prvem spomladanskem valu skupaj 72. Povprečna starost hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 je 65 let in je v obeh valih podobna, povprečna starost umrlih je dobrih 75 let, smrtnost je pomembno višja pri tistih, ki so imeli pridružene kronične bolezni.
Vzpostavljena je centralna telefonska številka za nudenje psihološke podpore prebivalcem ob epidemiji. Na brezplačni številki 080 51 00 24 ur na dan in vse dni v tednu strokovno pomoč nudijo izkušeni psihologi, psihoterapevti in drugi strokovnjaki s področja duševnega zdravja. Telefon deluje v v sodelovanju Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Društva psihologov Slovenije, Rdečega križa Slovenije, Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, Zaupnega telefona Samarijan, Združenja zakonskih in družinskih terapevtov in Zveze prijateljev mladine Slovenija – TOM telefon.