Ulice in ceste v nočnih urah samevajo, upoštevanje odloka o omejitvi gibanja ljudi med 21. in 6. uro pa nadzira policija. / Foto: Gorazd Kavčič

Za nočno rajanje bo še čas

Med ukrepi za zajezitev epidemije covida-19 je vlada na podlagi zakona o nalezljivih boleznih nedavno sprejela tudi odlok, s katerim je omejila gibanje ljudi med 21. in 6. uro, v splošni javnosti poimenovan policijska ura.

Kranj – S sogovorniki smo se pogovarjali o tem, ali jih omejitev gibanja ovira pri vsakdanjih opravilih in ali menijo, da bo pripomoglo k zmanjšanju števila okuženih. Nataši Stojković iz Kranja se zdi ukrep prestrog. »Z njim nam je vzeta pravica svobode gibanja. Dovolj bi bilo, da bi tudi zvečer upoštevali pravila, ki veljajo čez dan, v nasprotnem primeru pa naj sledijo kazni. Večja zbiranja in organizirane zabave v nočnih urah bi se morali prijaviti pristojnim organom,« je dejala in dodala: »Dvomim, da bomo na ta način zajezili virus. Virus je prisoten tudi čez dan, ko se ljudje zbirajo vsepovsod. Še posebej hitro pa se širi v tem času, ko smo izpostavljeni raznim prehladom in podobnim boleznim. Kljub vsemu menim, da je za preprečitev okužbe dovolj, da skrbimo za higieno in distanco ter da ob simptomih ostanemo doma.«

Z ukrepom se delno strinja Petra Kranjec z Visokega. »Mislim, da je omejevanje gibanja ponoči nepotrebno, zlasti sta uri devet zvečer in šest zjutraj nesmiselno postavljeni. Ljudje, ki delajo v več izmenah, običajno popoldanskega turnusa ne končajo pred 21. uro. Bolj razumljivo bi bilo, če bi gibanje omejili od 23. ure dalje,« je povedala Kranjčeva in nadaljevala: »Ukrep po mojem ne bo pripomogel k zmanjševanju števila okuženih. Najboljši ukrep je ozaveščanje o posledicah bolezni ter nujnosti nošenja zaščitne maske in razkuževanja rok. Menim pa, da se ljudje vse bolj zavedajo nevarnosti in resnosti stanja.«

Vsak ukrep je smiseln in nujen, pravi Stanislava Uhernik iz Lahovč, zato tudi omejitev gibanja v nočnih urah pozdravlja. »Število okuženih je preraslo vse meje sprejemljivega. Glede na to se mi vsak ukrep zdi smiseln, a le v primeru, če ga bomo upoštevali. Razumljivo je, da mladi pogrešajo zabavo in druženje, toda njihovo vedenje je bilo neodgovorno, predvsem do starejših, ki smo mnogo bolj ogroženi in bolezen težje prebolimo. Za druženje in nočno rajanje bo še čas, ko bo epidemija za nami. Do tedaj pa predvsem poskrbimo, da ostanemo zdravi; in kakšna ura spanja na noč več bo naše zdravje še okrepila,« je pojasnila Uhernikova.

Kranjčan Lojz Potočnik pa je o odloku dejal: »V javnosti se napak uporablja izraz policijska ura. Gre za omejitev prostega gibanja, da bi se preprečilo širjenje nalezljivih bolezni. Ukrepi in njihova učinkovitost se običajno ocenjujejo na podlagi strokovnih analiz in na podlagi podatkov po preteku razumnega roka, s tem se izognemo govorjenju na pamet in nepotrebnemu polemiziranju. Tudi odlok o omejevanju gibanja med 21. in 6. uro je bil sprejet na strokovnih temeljih, zato ga upoštevam in upam, da bo vse, kar je sprejeto, naj nam bo ljubo ali ne, delovalo v dobro ljudi. Sicer pa bi se bilo glede nove normalnosti namesto biti ali ne biti smiselneje vprašati, kako biti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 24. junij 2015 / 11:01

Zahtevek za revizijo do 29. junija

Kranj – Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je maja glede na odločbo ustavnega sodišča začel s postopki za ponovno odmero pokojnin tistim upokojencem, za katere je bil...

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Večina županov za, civilna iniciativa proti

Večina navzočih gorenjskih županov in predstavnikov občin na sestanku Konzorcija CERO je soglašala z lokacijo za predelovalnico odpadkov na Polici-Exoterm. Civilna iniciativa je proti.

Radovljica / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

V Kropi jih čaka še veliko dela

Osemnajstega marca je minilo pol leta od vodne ujme. Kropa kaže danes že precej drugačno podobo, vendar pa občino in državo čaka pri obnovi še veliko dela.

Kranj / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Za učinkovitejšo rabo energije

Občina si bo v prihodnje prizadevala za zmanjševanje rabe energije predvsem na področju javnih zgradb in stanovanj.

Kranj / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Gasilska zveza usposobila nove gasilce

Kranj - Prostovoljni gasilci morajo biti v skladu z zakonom o gasilstvu usposobljeni za opravljanje operativnih nalog gašenja in reševanja v primeru požarov, elementarnih in drug...

Radovljica / nedelja, 30. marec 2008 / 07:00

Prenovili zadružno stavbo

Kmetijsko gozdarska zadruga Sava je v Lescah prenovila zadružno stavbo.