Drva

Pri nas doma trenutno kurimo z obnovljivimi viri energije. Za centralno kurjavo uporabljamo pelete, za kurjenje kamina pa drva.

Priprava drv je bilo redno poletno opravilo v mojem otroštvu. Oče je kupil metrska drva, potem jih je žagal, vsi ostali smo polena vozili s samokolnicami in jih zlagali v drvarnico. Po besedah očeta smo se za čas skladanja drv vsi prelevili v skladatelje. Ko je bila drvarnica tako polna, da so se vrata komaj odprla, je bila skrb za hudo zimo mimo. Potem je bilo treba pripraviti le še trske za podžig in stvar je bila zaključena. Trske smo pripravili sproti, tako mi še danes ni problem vihteti sekire in v hitrem tempu razsekati lepe smrekove deske na trske.

Ko smo se preselili v svojo hišo, smo jo ogrevali s plinom. Vsako leto je bil strošek za ogrevanje večji. Tedaj smo kupili najboljšo plinsko peč. Vsakokratni obisk dimnikarja je potrdil dejstvo, da je peč res čudovita, ker so izpusti plinov močno pod dovoljenimi. Cena tega plina pa nas je vsako leto bolj motila. Napravo, ki še deluje, človek težko vrže stran. Končno se je tudi najboljša peč iztrošila in staro smo zamenjali z novo. Namestili smo nov vir ogrevanja – pelete. Ogrevanje s plinom, oljem ali elektriko je elegantno. S pritiskom na gumb je vse urejeno. Pelete pripeljejo v vrečah po 25 kilogramov. Imeti moraš prostor, vreče prekladamo iz bolj oddaljenih prostorov bližje peči. Peč je treba čistiti, pelete sproti stresati v peč. Vse to so prevzeli otroci in nad tem se nič ne pritožujejo. Nikoli si ne bi mislila, da se način ogrevanja lahko tako hitro spremeni glede na cene energentov na trgu. Ogrevanje s peleti je polovico cenejše kot ogrevanje s plinom butan propan. Torej se sedaj ogrevamo z obnovljivimi in lokalnimi viri energije. Biomasa pomeni ogrevanje z lesom v taki ali drugačni obliki in ta je v celoti slovenskega porekla.

Kurjenje kamina je pri nas obred. Kuri se zjutraj in zvečer, če je treba, tudi čez dan. Nič več ne vihtim sekire za pripravo trsk, kupimo kocke za kurjenje ognja. Akcija zlaganja drv pa je še vedno prijetno družinsko opravilo. Dela pri hiši so dobrodošla. Glavo sprostiš, lepo zložena drva dajo zadovoljstvo in občutek varnosti. Drv ne bo zmanjkalo. Če hočemo, da drva lepo gorijo, morajo biti suha. Soseda je imela pred leti težavo. Drva so kupili v trgovski verigi in niso gorela. Imela je staro peč »kiperbuš«. Drva je v pekaču omenjene peči najprej »spekla«, posušila, šele potem jih je lahko skurila. Ko človek naleti na težavo, tedaj najde rešitev zanjo. Vedno je tako. Sedem metrov drv je dovolj za naš kamin. Skrbni gospodarji imajo doma pripravljena drva vsaj za eno leto naprej. Morajo biti suha, zima pa te ne sme presenetiti.

Sedaj je tudi pri nas vse pripravljeno. Naj pride zima, huda, bela in snežena. Včasih se zdi, kot da je to spomin na neko daljno preteklost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. februar 2018 / 12:07

Priznanja za pekovske izdelke

Kranj – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij je letos že osemnajsto leto zapored podelila zlata priznanja za odlično kakovost kruha, pekovskega in finega pekovskega peciva, testenin, piškotov...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / četrtek, 14. marec 2013 / 07:00

Okraševanje pirhov s staljenim voskom in buciko (1)

To je preprost način, kjer se lahko že otroci seznanijo z batik tehniko. Batik je indonezijska tehnika krašenja, predvsem tkanin. Podobno krasijo pirhe s staljenim voskom v Beli krajini in nekate...

Zanimivosti / četrtek, 14. marec 2013 / 07:00

Praznovali biserni jubilej

Društvo upokojencev Predoslje se je na praznovanju šestdesetletnice preimenovalo v Društvo upokojencev Britof - Predoslje. Za novega predsednika so izvolili Mira Zelnika.

GG Plus / četrtek, 14. marec 2013 / 07:00

Ledeni čaj ali sedem žličk sladkorja

V okviru projekta Voda zmaga, ki ga vodi Pediatrična klinika Ljubljana, želijo spodbuditi otroke, da sladke pijače nadomestijo z nesladkanim čajem in vodo.

Zanimivosti / četrtek, 14. marec 2013 / 07:00

Anketa: Dobrodelnosti je vse več

V teh kriznih časih se dobrodelni koncerti in različne akcije za pomoč socialno šibkim kar vrstijo. Zanimalo nas je, ali se jih udeležujete oz. kako pomagate sami. Smo Slovenci dovolj dobrodelni?

GG Plus / četrtek, 14. marec 2013 / 07:00

Narodov blagor se pozna (tudi) po višini profila pnevmatik

Pokaži mi gume in povem ti, kdo si. Stavek, ki opisuje poklicno deformacijo tistih, ki si kruh služijo s prodajo avtomobilskih pnevmatik.