Tako kot Pšata povezuje ljudi petih občin, so se na simbolni ravni, s prepletom traku, povezali tudi župani. / Foto: arhiv Občine Mengeš

Pšata – ukročena trmoglavka

Člani študijskega krožka Etno – fletno so posneli dokumentarni film o Pašti, reki, ki teče skozi občine Cerklje, Komenda, Mengeš, Trzin in Domžale.

Jablje – Na gradu Jablje je nedavno potekala projekcija in predstavitev dokumentarnega filma Ukročena trmoglavka, življenje ob Pšati: od izvira do izliva, ki so ga posneli člani študijskega krožka Etno – fletno iz Trzina.

V dokumentarcu so avtorji predstavili številne podrobnosti iz življenja reke in tudi prebivalcev petih občin, ki so se naselili ob njej. Reka je v preteklosti poganjala številne mline in žage, kasneje pa tudi industrijske obrate. Tako je na območju današnjega Ince v Mengšu poganjala prvo tovarno kartona v Sloveniji, njeno moč pa so izkoriščali za pridelavo ledenih plošč za hlajenje mesa. Reka je bila pomembna tudi za gospodinjstva, saj so se prebivalci v njej kopali in tudi prali perilo.

Pšata pa ni bila le pomemben vir energije za prebivalce, obrt in industrijo, temveč predstavlja tudi naravno okolje številnim živalskim in rastlinskim vrstam. Ustvarjalci filma so opozorili na številna mokrišča ob reki, ki so bila v preteklosti izsušena, s čimer smo izgubili del pestrosti njenega ekosistema. Številne živali in rastline so danes precej redke. Med njimi so posebno pozornost namenili žerjavčku – močvirskemu tulipanu, mesojedi rastlini rosiki in drugim. Ob bregu reke pa še danes stoji topol z enim največjih obsegov pri nas, ki je predlagan za naravno znamenitost.

Film je režirala mentorica študijskega krožka Branka Urbanija, pri ustvarjanju pa so sodelovali člani Rok Vojska, Urška Tavčar, Jožica Rihter, Simon Prosen, Ksenja Prosen, Joži Valenčak, Špela Mljač, Dragica Kosterov, Ljubo Majcen, Miha Velepec, Debora von Kastelmur in Daria Borovski. Z nasveti pri pripravi scenarija je ustvarjalcem pomagal izkušeni novinar RTV Slovenija Miro Štebe, za snemanje in montažo pa je poskrbel Vid Merčun.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 00:46

Druži jih veslaški šport

Blejska občina je konec aprila z angleškim Henleyjem podpisala pogodbo o partnerskem sodelovanju.

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:41

Pozivi za zaščito naravnih območij

Alpe Adria Green, Mednarodno društvo za varstvo okolja in narave (AAG), je kot društvo, ki deluje v javnem interesu na področju okolja in narave, podalo pripombe na osnutek četrtih sprememb in dopolni...

Medvode / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:40

V Žlebe na razstavi

Iz zgodovine in arheoloških izkopavanj v sodobno umetnost: razstavi Jeterbenški gradovi in Hiša na hribu

Šenčur / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:40

Ob stoletnici odprli gasilski muzej

Ob stoletnici Prostovoljnega gasilskega društva Voklo so v središču vasi odprli gasilski muzej, kjer je razstavljena vprežna prevozna ročna črpalka Rosenbauer iz leta 1898.

Kultura / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:38

Od naravne in kulturne krajine do porok

Razstavišče v Sokolskem domu si delita dve fotografski razstavi. S preprostim naslovom Fotografije je fotografski opus zadnjih let naslovil Naško Križnar, Matjaž Tavčar pa svoj izbor fotografij predst...

Slovenija / četrtek, 31. avgust 2023 / 16:34

Spet v šolskih klopeh

Jutri se začenja novo šolsko leto za več kot 194 tisoč učencev, od tega jih bo skoraj 21 tisoč prvič sedlo v šolske klopi. V srednješolskem izobraževanju bo okoli 82 tisoč dijakov.