Na meji med sosednjima državama
Monte Auernig (81863 m n. m.), Monte Carnizza (1950 m n. m.) in Monte Corona (1815 m n. m.) – Mokrine nudijo obilo možnosti za različne vrste aktivnosti: pozimi smučanje, poleti pa planinarjenje, alpinizem, gorsko kolesarstvo itd. Zanimiv mejni greben med Italijo in Avstrijo.
Nad Mokrinami so običajno obiskani vrhovi, kot so Konjski špik, Krniške skale, Veliki Koritnik … Danes bomo obiskali mejni greben med Italijo in Avstrijo, greben od Monte Auernig (Javornik) do Monte Corone (Koren).
Zapeljemo se skozi Trbiž do Tablje, kjer zavijemo desno in se začnemo vzpenjati proti Mokrinam. Takoj, ko pripeljemo na prelaz, parkiramo na desni strani, kjer je urejeno parkirišče in kopica smernih tablic. Vzpon začnemo po tlakovani cesti, ki nas strmo pelje proti planini Auernig. Planina ponudi lep razgled proti zahodnim Julijcem. Če bomo tiho, bomo na planini lahko videli številne svizce. Zavijemo levo in pot do vrha Monte Auerniga ni markirana, a steza z lahkoto sledljiva. Najprej se vzpnemo skozi gozd, sledi pas, kjer je lahko v mokrem malce zamočvirjeno. Vrh vidimo pred seboj, zato stezi sledimo do grebena, kjer se obrnemo desno in dosežemo Monte Auernig. Z vrha se po grebenu spustimo navzdol, kjer dosežemo markirano pot št. 501, pot, imenovano Sentiero Bepi Della Schiava. Na drugi strani sedla se začne vzpon na Monte Carnizzo (Krniška gora), najvišjo točno našega današnjega izleta. Na vrhu je le mejni kamen. Razgled z vrha je pravzaprav identičen kot s celotnega grebena: pogled na Julijske Alpe, vzhodne in zahodne, tik pred nami je Alto Mulverich, Pricot, Konjski špik, Monte Chiavals, Zuc dal Bor, Creta Grauzaria, Monte Sernio, Veliki Koritnik, Torre Winkel, Kammleiten, Krniške skale, Monte Bruzza, Monte Brizzia itd.
Nadaljujemo po razgibanem grebenu, ki se ponekod precej strmo spusti in je potrebne nekaj previdnosti. Strmo skozi ruševje se povzpnemo na koto 1885, ki niti na zemljevidu ni označena z imenom. S kote sestopamo po planoti do sedla Carnizza, 1675 m n. m. Gre za del, kjer je levo tudi ena od žičnic smučišča nad Mokrinami. S sedla začnemo vzpon na Monte Corono. Pot gre najprej precej v levo, nato pa zavijuga desno navzgor. Monte Corona je del karnijskega Geoparka, ki se lahko ponaša z izjemnimi točkami fosilnih ostankov. Z opazovanjem zanimivih kamnov okoli nas lahko odkrijemo skrivnostne ostaline pradavnih dni. Prevladujejo fosilni ostanki davno izginulih živali. Na vrhu Monte Corone je ogromen možic, na vrhu katerega stoji tudi križ. Vrh se lahko pohvali tudi z nemškim žigom, Kronalpe.
Z vrha Monte Corone lahko sestopimo nazaj na sedlo Carnizza in po makadamskem kolovozu sestopimo proti planini For. No, na vrhu Monte Corone s kančkom sreče lahko najdemo pot 501, ki sestopi direktno na planino For, 1614 m n. m.
Na planini For nadaljujemo krajši sestop po makadamski cesti, ki je del urejene gorskokolesarske poti. No, ker se moramo vrniti precej daleč na zahod, bo sestop imel tudi kar nekaj vzpona, ki nas bo najprej pripeljal na planino Auernig/Javornik. Naj vam zaupam, da so na planini svizci. Če se bomo potuhnili in obsedeli na kakšni skali, se morda kakšen 'fantek' ojunači in pokaže. S planine se po cesti vrnemo nazaj na Mokrine, do jeklenega konjička, ki je parkiran na začetku akumulacijskega jezera. Za nami je lepa, razgledna tura, ki napolni dušo, a glede na trenutne razmere je opisana pot že pod snegom. Naj počaka na kopni čas!
Nadmorska višina: maks. 1950 m
Višinska razlika: 800 m
Trajanje: 6 ur
Zahtevnost: 3 / 5