Prof. dr. Bojana Beović / Foto: Gorazd Kavčič

Odločitve so lahko zelo težke

Covid-19 je v svoji hudi obliki podoben hudi pljučnici ali sepsi, stanjem, pri katerih je življenjsko pomembno hitro ukrepanje, opozarja prof. dr. Bojana Beović, dr. med, vodja strokovne svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje. Zato, kot poudarja, je spoštovanje preventivnih ukrepov nujno.

Drugi val je prišel prej, kot ste pričakovali. Kaj vas v tem trenutku najbolj skrbi?

Predvsem je skrb vzbujajoče hitro polnjenje bolniških postelj, če bomo morali za bolnike s covidom-19 rezervirati dodatne postelje, bo težje zdraviti druge, manj akutne bolnike.

Kje zdaj zaznavate največje nespoštovanje ukrepov, kot sta nošenje mask in medosebna varnostna razdalja?

Predvsem na zasebnih druženjih, tudi v gostinskih lokalih. Na takih druženjih, različnih praznovanjih je zelo težko vzdrževati razdaljo, zaradi hrane in pijače je tudi težje nositi maske.

Koliko postelj je še v pripravi za bolnike s covidom-19?

Postelj bo treba pripraviti, kolikor bo pač bolnikov, ki bodo nujno potrebovali bolnišnično zdravljenje, seveda na račun manj nujnih bolnikov. Omejitveni faktor seveda niso postelje kot take, ampak osebje.

Kakšna je povprečna starost hospitaliziranih bolnikov s covidom-19?

Hospitalizirani so predvsem starejši od 65 let, a posamezniki so tudi precej mlajši.

Kako bo zdravstveni sistem še lahko zagotovil dostopnost za bolnike z drugimi bolezenskimi stanji, če se bo število bolnikov s covidom-19 še povečevalo?

Ne bo prostora za vse, prednost bodo imeli, tako kot vedno, bolniki, ki bolj nujno potrebujejo takojšnje zdravljenje. Covid-19 je v svoji hudi obliki, ki zahteva bolnišnično zdravljenje, podoben na primer hudi pljučnici ali sepsi, stanjem, pri katerih je življenjsko pomembno hitro ukrepanje. Tako bodo morali nekoliko počakati bolniki z drugimi stanji, ki niso življenjsko ogrožajoča. Če se stanje še poslabša, so odločitve o tem, kdo nujneje potrebuje bolnišnično nego, lahko zelo težke.

V hladnejših mesecih se bodo pridružile še druge respiratorne virusne bolezni, kot je gripa. Kako razmišljate glede testiranj na covid-19, ko so si začetni simptomi precej podobni?

Nujno potrebno bo zelo veliko testiranja!

Katere ukrepe bo vaša skupina še predlagala vladi, če se bo stanje še slabšalo?

Predvsem je treba preprečiti situacije, v katerih se virus dobro prenaša, kot so gneča, druženje brez zaščitnih ukrepov, slabo organizirana delovna mesta.

Kako pa vi krepite svoje zdravje?

Na kolesu, s kakšnim izletom v hribe, telovadbo, smučanjem. Bralcem pa bi rada sporočila, da bo epidemija covida-19 trajala še nekaj časa, v najslabšem primeru še kakšni dve leti s prehodnimi izboljšanji, če dobimo dobro cepivo, lahko precej manj. Do takrat si naredimo življenje prijetno, ne da bi ob tem ogrožali zdravje sebe in drugih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 15. julij 2024 / 18:31

Planika

Planika (Leontopodium alpinum) je zagotovo naša najbolj znana gorska cvetlica. Navsezadnje pa je bila tudi prva zavarovana (1896) z zakonskimi predpisi, po katerih so prepovedani...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Na Bledu spet Alpski večer

Na največji prireditvi narodnozabavne glasbe v Sloveniji bo v živo igralo in pelo blizu dvajset ansamblov.

Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Panterjeve šape

Desa Muck je spisala nov roman, znani hujšajo na očeh slovenske javnosti, brez razburljivih in sladk(orn)ih telenovel pač ne gre. Hrvatje stavijo na Umag, avstrijski Štajerci pa na panterjeve šape.

Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Sanjala sem, da sem odkrila v svojem stanovanju še ena vrata, prostor, ki je spominjal na dodaten WC. Ko sem odprla vrata, je bila v njem dejanska WC-školjka, vendar vse polno neke golazni,...

Kultura / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Izgnani z domov

V Kosovi graščini na Jesenicah je na ogled pretresljiva razstava z naslovom Izgnani z domov 1941-1945, ki obuja spomine Gorenjcev, ki so bili v času druge svetovne vojne izgnani v taborišča v Nemčiji,...

Prosti čas / ponedeljek, 10. maj 2010 / 07:00

Recesija in Barbika

Morda so se po vzoru Kalamarov in Žlindre našli Langa in Zreška pomlad. Združila naj bi jih recesija, lahko pa tudi Joževa poroka. Znani kantavtor Zoran Predin pa se je odločil, da nam zapoje nekaj sv...