Rožnata pentlja kot simbol solidarnosti in boja proti raku dojke / Foto: Aleš Černivec, Združenje Europa Donna Slovenija

Rožnati oktober: dotik pove največ

Začel se je rožnati oktober, mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk. Združenje Europa Donna Slovenija že tradicionalno pripravlja aktivnosti, s katerimi bodo v oktobru ozaveščali o pomenu zgodnjega odkrivanja raka dojk, ki je v času epidemije covida-19 še toliko pomembnejše.

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah, zbolijo pa lahko tudi moški. Po podatkih Registra raka za Slovenijo je v letu 2017 zbolelo 1399 žensk in deset moških. Tega leta je za rakom dojk umrlo 433 žensk in dva moška. Za uspešno zdravljenje in zmanjševanje umrljivosti je pomembno predvsem ozaveščanje o zdravem načinu življenja, zgodnje odkrivanje in takojšnje učinkovito in vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje. Združenje Europa Donna Slovenija (Združenje) si prizadeva javnost opozoriti na to, da smo za svoje zdravje v prvi vrsti odgovorni sami. Letos rožnati mesec obeležujemo s sloganom Dotik pove največ, ki opozarja na pomen rednega mesečnega samopregledovanja in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Opozorili so tudi, da v času epidemije ne smemo pristati na slabši dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike.

Program Dora

Predsednica Združenja Tanja Španić je poudarila: »Letošnje leto je pokazalo, da dostop do zdravstva in pravočasne diagnostike ni samoumeven. Zato moramo biti še toliko bolj pozorni na svoje telo in morebitne spremembe, se odzvati vabilom presejalnih programov in obiskati zdravnika, ki bo presodil, ali so spremembe nevarne ali ne. Strah pred koronavirusom naj ne vpliva na odločitev, ali boste obiskali zdravnika ali ne, če naletite na težave ali se znajdete v stiski, pa smo dosegljivi na naših svetovalnih telefonih.«

Mag. Kristijana Hertl, dr. med., namestnica vodje programa Dora, je opozorila, da ima opuščanje udeležbe v presejalnih programih lahko resne posledice za zdravje. Poveča se tveganje, da bo rak odkrit kasneje v višjem stadiju, ko je zdravljenje bolj obsežno, napoved bolezni in kakovost življenja pa slabša.

Podatki kažejo, da je udeležba žensk, število vabljenih žensk na dodatne obravnave in odkritih rakov v programu Dora na ravni pred epidemijo. Pomembno pa je, da se ženske udeležijo mamografije brez znakov prehladnih obolenj.

Dnevnik Nekaj mojega

Dnevnik za bolnice Nekaj mojega je novost. Namenjen je bolnicam, ki se prvič spopadajo z diagnozo rak dojk. Zasnovan je kot praktični vodnik skozi zdravljenje, hkrati pa usmerja bolnico skozi izkušnjo bolezni in iskanje globljega stika s seboj. Nastal je na pobudo Laure Ovčar, takrat študentke socialne pedagogike, v sodelovanju s psihoterapevtko Tatjano Romšek Poljšak in družinsko in zakonsko terapevtko Tino Rahne Mandelj. S strani Združenja sta pri pripravi sodelovali Tanja Španić in Polona Marinček.

Nekaj dogodkov

V soboto, 10. oktobra, pripravlja Petra Miklič iz Mojstrane, ki se je z rakom dojk srečala pred 15 leti, Pohod za upanje do slapa Peričnik. Zbor bo ob 10. uri pred Slovenskim planinskim muzejem. Prijave zbira na miklic.petra@gmail.com. Svetovalne stojnice bodo v zdravstvenih postajah Selo pri Žirovnici 12. oktobra in v Kranjski Gori 22. oktobra ter v Zdravstvenem domu Radovljica 16. oktobra. Priložnostne razstave bodo oktobra v knjižnicah v Radovljici, Gorjah, Bohinjski Bistrici in na Bledu. Predavanje na temo skrbi za zdravje bo Slovensko združenje za boj proti raku dojk pripravilo na Gimnaziji in Srednji šoli Jesenice ter Ekonomski gimnaziji in srednji šoli Radovljica. Na Bledu pa so že imeli Hojo za upanje okrog jezera.

Aktivnosti bodo prilagajali sproti glede na epidemiološko situacijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 24. junij 2020 / 06:00

Hervis z novo trgovino v Škofji Loki

Hervis je v trgovskem centru Merkur v Škofji Loki odprl novo, že svojo 20. trgovino, kjer ponujajo vse za šport, rekreacijo in prosti čas.

Objavljeno na isti dan


Preddvor / ponedeljek, 13. september 2010 / 07:00

V Preddvoru raje kompostirajo

V Preddvoru bodo oktobra uvedli še ločeno zbiranje bioloških odpadkov po gospodinjstvih. Za rjav zabojnik se je odločilo le 74 uporabnikov.

Zanimivosti / ponedeljek, 13. september 2010 / 07:00

Jubilej medobčinskega društva invalidov

Domžale - Medobčinsko društvo invalidov Domžale je s prireditvijo, ki je konec prejšnjega tedna napolnila halo Komunalnega centra Domžale, praznovalo 35-letnico uspešnega de...

Komenda / ponedeljek, 13. september 2010 / 07:00

Nadzorni odbor občini izdal negativno mnenje

Komenda - Člani nadzornega odbora Občine Komenda, ki ga vodi Janez Čebulj, so z izdajo končnega poročila zaključili nadzor nad postopki potrjevanja sredstev in izvajanja vzdrževa...

Tržič / ponedeljek, 13. september 2010 / 07:00

Pitno vodo kali hudournik

Prebivalci Jelendola opozarjajo, da je pitna voda kalna po večjem dežju. Vodovodni odbor bo od države terjal ureditev hudournika nad vodnim zbiralnikom.

Kranj / ponedeljek, 13. september 2010 / 07:00

Devetsto pet pobud v mandatu

Kranj - Župan Damijan Perne je v sredo na zadnji redni seji mestnega sveta v tem mandatu postregel z nekaj zanimivimi statističnimi podatki. Imeli so 39 rednih in štiri iz...