Nika Križnar (levo) pozitivno gleda proti zimi – kako ne, ko pa je v Frenštatu deklasirala konkurenco. Pretekli teden smo jo obiskali na treningu v telovadnici pod skakalnico v Kranju. Na edini tekmi letošnje poletne velike nagrade je bila na stopničkah tudi Ema Klinec (desno), ki je osvojila tretje mesto. / Foto: Tina Dokl

Najboljša skakalka poletja

Smučarska skakalka Nika Križnar, letošnja zmagovalka seštevka poletne velike nagrade, si želi do zime še izboljšati pripravljenost in premagati tudi tiste, ki jih na edini letošnji poletni tekmi ni bilo.

Skakalci so konec tedna nastopili na edinih dveh tekmah letošnje poletne velike nagrade, ki sta bili v Wisli na Poljskem. Največ so pokazali domači skakalci z dvema trojnima zmagama. Obakrat je bil najboljši David Kubacki. Na prvi tekmi je bil najvišje uvrščeni Slovenec Rok Justin na enajstem mestu, na drugi pa Timi Zajc na četrtem.

Kranj – Za smučarskimi skakalci in skakalkami so edine letošnje tekme poletne velike nagrade. Dekleta so sredi avgusta tekmovala na eni tekmi v Frenštatu na Češkem, fantje pa pretekli konec tedna na dveh v Wisli na Poljskem. Še posebno so se izkazala dekleta. V sicer okrnjeni konkurenci je bila najboljša Nika Križnar, ki je najbližjo tekmico premagala za dobrih trideset točk in ponovila lansko zmago. To je bila njena druga zmaga na tekmah poletne velike nagrade. Ema Klinec je bila tretja. Pretekli teden smo dekleta obiskali na treningu v Kranju, ki so ga opravljale pod budnim očesom trenerja Zorana Zupančiča. Pogovarjali smo se z zmagovalko letošnje poletne velike nagrade, dvajsetletno Niko Križnar, članico SSK Žiri, ki prihaja iz Delnic v Poljanski dolini, sedaj pa s fantom živi v Kranju.

Vaša zmaga v Frenštatu je bila zelo prepričljiva. So to kazale že primerjave na treningih skozi poletje?

Nisem pričakovala, da bom ponovila zmago iz lanske sezone. Na treningu sem osredotočena na potrebne izboljšave in enostavno gre vse na bolje. Ne bi pa rekla, da sem toliko boljša od drugih v naši reprezentanci. So tudi dobre in se mi približujejo. Kot celotna ekipa skačemo dobro, treba pa bo še kar nekaj dodati za tekme pozimi, da bomo premagale tudi tiste, ki so na tej tekmi manjkale, in pokazale, da smo najboljše.

Primerjava z lansko poletno sezono?

Kar se tiče tekmovanj, mi je bilo neverjetno v rokah držati pokal za zmago v skupnem seštevku poletne velike nagrade in prvič imeti rumeno majico. Tega sem zelo vesela. Upam, da ni bilo zadnjič. Pripravljenost pa bi težko primerjala. Morda je največja razlika, da grem z mize bolj direktno, prenesem več hitrosti. Primerjave so težke, sploh ker so se zgodile nekatere spremembe v opremi, predvsem pri dresih in zagozdah. Na treningu se primerjaš z drugimi tekmovalkami, s katerimi skupaj treniraš. Upaš, da na kakšnega pridejo tudi tuje skakalke. Letos teh priložnosti zaradi covida-19 ni bilo. Zaupati je bilo treba svojim občutkom. Pred odhodom v Frenštat sem vedela, da dobro skačem in da nimam česa izgubiti. Kako skačejo druge, pa vidiš na uradnem treningu, in potem veš, koliko je še treba dodati za tekmo. Konkurenca v Frenštatu je bila sicer okrnjena, vseeno pa sem se lahko primerjala s tisto, ki je bila lani odlična, to je Avstrijka Marita Kramer. Celo zimo je bila tam kot jaz in videla sem, da sem boljša kot lani.

Kje ste trenirali čez poletje?

Večinoma v Sloveniji: v Planici in v Kranju, nekaj treningov pa smo naredili tudi v Beljaku v Avstriji. Že na skrajšanih smučeh sem naredila okrog dvesto skokov. Koliko jih je že vse skupaj, ne štejem. Veliko jih naredim že na enem treningu, običajno enega več kot druge. Imam tak ritem, da ko pridem na vrh skakalnice, želim čim prej skočiti, da imam še v glavi izboljšave, ki mi jih pove trener.

Ste imeli kaj dopusta?

Imeli smo dober teden dni dopusta. Izkoristila sem štiri dni. Bila se v termah. Po štirih dneh pa sem se vrnila v športno aktivnost in trenirala sama. Hodila sem v hribe in bila aktivna v naravi.

Kaj vas še čaka do zime?

Kar nekaj treningov. Glede na to, da je v poletni sezoni odpadlo veliko tekmovanj, imamo še kar nekaj časa za izboljšave. So še malenkosti, ki bi jih morala izboljšati, najbolj sam naskok na mizi, da bi prišla z boki višje, da bi bile daljave daljše, da bi hitreje preletela do drugega dela in v njem bolj uživala, se bolj prepustila vetru in ne bi šla tako agresivno na smuči. Kot že rečeno, časa je ogromno in treba ga je izkoristiti pozitivno, prav tako kot potem prvo tekmo v zimski sezoni, da že takoj pokažemo, kaj znamo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / / 23:34

Svetniki zavrnili gradnjo centrov

Kamniški svetniki so v prvi obravnavi z osemnajstimi glasovi proti odločno zavrnili predlagano spremembo zazidalnega načrta za območje, na katerem želita graditi trgovca Jager in Lidl.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Včasih je ravno obratno

Vsi so se norčevali iz mojega šepanja

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Nevihta sladkih rož

Pa smo jo dobili: antologijo slovenske poezije 20. stoletja, 372 pesmi 103 avtorjev na 650 straneh. Nevihta sladkih rož je naslov te imenitne knjige, pesmi je izbral in uredil Peter Kolšek, izdala Štu...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Sedmica: Na robu kulturnega

Hm. Stanje duha v Sloveniji ni bistveno drugačno, kot je bilo v prejšnjem stoletju. Recimo. Če bi si želeli na Blejskem otoku baročno cerkvico, postavljeno na gotskih temeljih in posve...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Med sosedi 23

Sredi preteklega tedna je avstrijsko Ustavno sodišče objavilo nove odločbe o dvojezičnih krajevnih napisih na Koroškem, s katerimi razširja seznam krajev, v katerih bi morale stati dv...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Iz starih časov: Lačne terice

Delo teric je bilo naporno, zato so se morale pred teritvijo in med njo dobro podpreti. Delo je bilo enolično, a ne dolgočasno, dogajale so se prav zabavne reči. Eno od zgodb nam je ohra...