Nova šolska normalnost

Začetek novega šolskega leta je še poln negotovosti. Načeloma je tudi šolska ministrica naklonjena vrnitvi vseh šolarjev v učilnice, a je glede tega še veliko neznank. Najpomembnejša je seveda povezana z epidemiološko sliko v državi tik pred začetkom šolskega leta, o kateri pa ta čas še vedno lahko zgolj ugibamo. Ob tem ministrica trka na vest staršev, ki morajo poskrbeti, da se bodo otroci v šole vrnili zdravi. Ravnatelji pa že zdaj izražajo skrb, da se preveč odgovornosti za zagotavljanje varnega in zdravega okolja v šolah prelaga nanje. Že vnaprej namreč opozarjajo, da se ne bodo mogli držati vseh priporočil, ki so jih zbrali v obsežni publikaciji, ki naj bi bila ravnateljem v pomoč pri načrtovanju pouka v novem šolskem letu.

Zavedati se je namreč treba, da četudi se bodo prvega septembra v šole vrnili vsi šolarji, kar je ta čas najverjetnejše, to ne bo enako, kot smo bili vajeni v preteklih letih. »Nova normalnost«, s katero so se učenci seznanili že ob koncu preteklega šolskega leta, bo krojila šolsko življenje tudi v prihodnje. A če nošenje mask na šolskih hodnikih še ne predstavlja tako velike težave, če odštejemo stroške za maske in ogromne količine odpadkov, ki jih proizvedemo na ta način, pa bo veliko težje zagotavljati vzdrževanje predpisane razdalje med učenci tudi med odmori in upoštevati omejitve pri združevanju učencev pri določenih predmetih oziroma druženju učencev na hodnikih. Zato je razumeti bojazen predsednika Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregorja Pečana, da bodo ob morebitnem pojavu okužbe vso krivdo zvalili na vodstva šol, tako kot so ob izbruhu okužbe v domu starejših v Hrastniku s prstom pokazali predvsem na vodstvo doma.

Čeprav je do začetka pouka torej samo še dober teden, v šolah še vedno ne vedo povsem natančno, kako se bo začelo novo šolsko leto. Verjamem pa, da so želje ministrice glede začetka pouka v učilnicah iskrene in bodo otroci po počitnicah spet sedli v šolske klopi, kjer imajo vsi kolikor toliko enake možnosti za pridobivanje znanja ter socializacijskih in drugih veščin. Le malokdo si želi ponovitve izkušnje iz marca, ko so šole praktično čez noč zaprle svoja vrata. Kako kakovostno je bilo delo od doma, se bo najbrž pokazalo šele čez čas, ko bodo morali šolarji na ta način pridobljeno znanje pokazati tudi v učilnicah. Verjetno jih v šolah tudi zaradi tega v prihajajočem šolskem letu čaka še precej dela, saj bo težko nadoknaditi zamujeno, sploh če bo treba šole ob morebitnem slabšanju epidemioloških razmer znova zapirati.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 25. junij 2019 / 16:51

Na vseh področjih velike spremembe

Statistični urad je ob dnevu državnosti pripravil primerjavo o tem, kaj se je v Sloveniji spremenilo v zadnjih 28 letih, torej od osamosvojitve do danes.

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 30. april 2012 / 07:00

Šenčurski pejsaži

Pod tem naslovom predstavlja domačin Franci Erzin v Muzeju Občine Šenčur izbor 29 barvnih fotografij, ki jih je posnel lani in letos v krompirjevi deželi. Zato ne preseneča, da naslovnico...

GG Plus / ponedeljek, 30. april 2012 / 07:00

Delu več časti, če že ne oblasti

Se še spominjate parole "Delu čast in oblast!"? Včasih je ob prvomajskih in drugih "rdečih" praznikih visela povsod. Če pa bi jo kdo na svojo tovarno, lokal ali pisarno obesil zdaj, bi mislili, da se...

Prosti čas / ponedeljek, 30. april 2012 / 07:00

Pevski večer na Kokrici

Vokalna skupina Kokr`čan je priredila že sedemnajsti pevski večer z gosti in navdušila številno občinstvo.

Kronika / ponedeljek, 30. april 2012 / 07:00

Previdno pri kurjenju kresa

Kranj - Policisti svetujejo previdnost pri kresovanju in uporabi pirotehnike med prvomajskimi prazniki. Izkušnje namreč kažejo, da se kljub nenehnim opozorilom vsako leto še vedn...

Šport / ponedeljek, 30. april 2012 / 07:00

Sezono zaključili z zmago

Za ekipo škofjeloških košarkarjev LTH Castings Mercatorja je težka sezona, ki pa se je v sredo zvečer končala z zmago in uresničenim ciljem, saj so si zagotovili obstanek v družbi najboljših.