Čudoviti svet kolaža: umetnica Maruša Štibelj (levo) in kuratorka razstave Zala Orel / Foto: Tina Dokl

Ko se čas ustavi, se mi ne

V vseh galerijskih prostorih Layerjeve hiše se s kar enajstimi projekti predstavlja mednarodno priznana kranjska umetnica kolaža Maruša Štibelj.

Razstavljena dela so nastala v zadnjih petih letih, tako samostojno kot tudi v sodelovanju z umetniki z drugih področij likovnega ustvarjanja. Ustvarjalkina zadnja serija želi obiskovalcem predstaviti reakcijo na novo realnost, ki jo je prinesla pandemija letošnje pomladi.

Maruša Štibelj, diplomantka likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, pri svojem delu, ki temelji na analognem kolažu, poudarja pomen procesa pri umetniškem ustvarjanju – njeni kolaži so zaključeni, ko je ideja jasna, ko so barve prave in ko je kompozicija v ravnotežju. Razvila je prepoznaven avtorski slog, ki na platnih preko materiala pripoveduje zgodbe ter ustvarja atmosfero. Snov za kolaže išče v starih revijah in časopisih, iz drobcev starih zgodb pa ustvarja nova razmerja, v katerih problematizira najrazličnejša vprašanja odnosov: med ljudmi, med spoloma, odnos družbe do posameznika in obratno – manipulativno moč posameznika in njen vpliv. Nenehno poskuša širiti meje kolaža kot samozadostnega medija in pri tem ohranja originalen spekter barv, ki ga material poseduje. Z leta 2018 nagrajenim delom Chronically Late v pariškem Louvru je za vedno zaprla vrata tezi, da je kolaž zgolj lepljenka za otroke, istega leta pa je v Layerjevi hiši začela organizirati mednarodni festival sodobnega kolaža KAOS, ki navdušuje s svojo svežino in novimi pristopi povezovanja umetniških praks.

Kot je poudarila Zala Orel, kuratorka tokratne izjemne razstave, naslovljene Ko se čas ustavi, se mi ne, avtorica Maruša Štibelj postavi tri pomembne mejnike. Prvič, njena razstava predstavlja vrhunec Leta kolaža 2020. S svojim delom in aktivno promocijo kolaža kot samozadostnega umetniškega medija predvsem s festivalom sodobnega kolaža KAOS kolažu daje veljavo tako v mednarodnem kot v regijskem merilu – Maruša je Kranj postavila na umetniški zemljevid. Drugič, s svojo mantro, da je sodelovanje med umetniki nujno za razvoj in opolnomočenje ustvarjalne scene, k sodelovanju pri razstavi povabi še umetnike in ustvarjalce s področja slikarstva, keramike, arhitekture, glasbe, ilustracije – med drugimi sodeluje z Evo Mlinar, Klaro Polajnar, Majo Jenko, Davidom Almajerjem, Tomažem Štularjem, Črtom Štrubljem, Jernejem Žumrom, Kajo Urh ... – in z njimi širi umetniško valovanje, polno entuziazma. In tretjič, s svojo večno pokončno držo in svojim na razstavi jasno predstavljenim in videnim ustvarjalnim razvojem premika pomen umetnosti iz samoreflektivnega obdobja v politično. Kar dandanes ni le smiselno, temveč tudi nujno.

Namreč, sposobnost čustvovanja s tistimi, ki na svoji koži občutijo neenakost in nepravičnost, je pri umetnici sčasoma prerasla v odpor do pasivnosti in sprijaznjenosti s situacijo. Oplemenitila ga je z živimi podobami, vizualnim jezikom in edinstveno sporočilnostjo. Razrasel se je v vitalno steblo, na vrhu katerega čepi cvet zaupanja v svobodo, javno kulturo, umetnost in razum, kot dokaz, da se šibek kulturni poziv lahko spreobrne v mogočen glas. Maruša Štibelj je izjemno aktivna umetniška ustvarjalka, presunljiva v svoji iskrenosti ter neobremenjena s političnimi floskulami – politične vrednote v plasteh nanaša na platna in ustvarja serije, ki jasno spregovorijo o problematikah našega časa.

Razstava bo na ogled vse do 5. septembra, ko bo ob 12. uri tudi voden ogled z zaključno prodajo del, spremljevalno razstavo pa si oglejte v galeriji Kamra v Bohinjski Bistrici.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 6. februar 2021 / 12:17

Veliki zeleni zid

Gre za afriški projekt, s katerim bi dosegli dva velika cilja: zaustavili bi širjenje puščave iz Sahare proti jugu, hkrati pa dosegli notranjo pomiritev v državah, ki jih že vrsto let prizadevajo suša...

Objavljeno na isti dan


Gorje / četrtek, 21. december 2023 / 00:00

Drsališča s trajnostnim ledom

Zgornje Gorje – Turistično društvo (TD) Gorje je kupilo tri drsališča s trajnostnim ledom iz sintetične mase, ki bodo že to sezono omogočila drsalne užitke v Gorjah, na Bledu in Jesenicah. Po besed...

Gospodarstvo / sreda, 20. december 2023 / 23:56

Kako vrniti proso na njive in krožnike

Pridelava prosa za prehrano in za krmljenje živali se počasi povečuje, so ugotavljali na nedavnem pogovoru o prosu v Mavčičah.

Razvedrilo / sreda, 20. december 2023 / 23:55

Desetletje orgličarjev

Sorški orgličarji so s koncertom v domači dvorani zaokrožili več kot dvesto nastopov doma in v tujini, s katerimi so v minulih desetih letih prispevali k večji prepoznavnosti orglic.

Jesenice / sreda, 20. december 2023 / 23:54

Praznično na pediatričnem oddelku

Jesenice – V sredo bodo pediatrični oddelek Splošne bolnišnice Jesenice obiskali otroci z rakom iz Inštituta Zlata Pentljica, ki jih je huda izkušnja z boleznijo naučila, da je treba srečo deliti....

Jesenice / sreda, 20. december 2023 / 23:53

Domačini za domačine

Na Koroški Beli je minuli konec tedna zaživela prva adventna tržnica, ki je obiskovalcem, večinoma je šlo za lokalno prebivalstvo, ponudila druženje, raznolike produkte in pravo adventno vzdušje.