Testna uporaba senzorjev pri prireji mleka
Kranj – V okviru projekta Sesam, pri katerem sodeluje devet ustanov iz šestih držav, med njimi tudi Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, bodo na približno pet tisoč kravah preverili uporabo senzorjev pri prireji mleka. Na krave v prosti reji bodo skupaj z ovratnicami namestili senzorje, ki jih je v okviru projekta razvilo partnersko podjetje Hahn-Schickard iz Nemčije. Senzorji bodo beležili podatke o celodnevnih aktivnostih krav – o tem, koliko časa ležijo, pijejo, se pasejo, hodijo ... Podatke bodo preko bazne postaje pošiljali na skupni strežnik na zvezo avstrijskih govedorejcev, kjer jih bodo analizirali preko posebnega računalniškega programa, ki so ga razvili v okviru projekta. Na podlagi podatkov bodo ugotavljali odstopanja krav od običajnih dolžin njihovih aktivnosti, odstopanja nakazujejo na pojatve, bolezensko stanje in druge fiziološke procese v živali.
V zbornici so že začeli nameščanje senzorjev na izbranih kmetijah. Prvih 62 senzorjev so namestili na kmetiji Modic iz Matene pri Igu, v kratkem pa jih bodo še na dveh kmetijah – na kmetiji Janeza Jakopiča iz Podpeči pri Vidmu Dobrepolje in na kmetiji Janeza Šebata iz Smokuča. V okviru projekta bodo predvidoma do konca leta razvili aplikacijo, ki bo obdelane podatke posredovala rejcu. Rejec bo tako dobil tudi povratno informacijo o tem, katere krave v čredi s svojimi aktivnostmi odstopajo od fizioloških meja, in jih bo lahko v prihodnje bolj pozorno spremljal.
Cilj projekta je razviti sistem senzorjev, ki bo enostaven, stroškovno sprejemljiv in uporaben tako v hlevu kot na paši.