Nasveti za najem posojila
V Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo potrošnikom, kako naj se lotijo iskanja najugodnejšega stanovanjskega posojila.
Končna ponudba stanovanjskega posojila je odvisna od ponudbe posamezne banke, finančnega položaja kreditojemalca, njegove zadolženosti, višine prihodkov ...
Kranj – »Preden boste pri eni od bank sklenili pogodbo za stanovanjski kredit, pridobite čim več informativnih izračunov,« svetujejo v Zvezi potrošnikov Slovenije in dodajajo, da obrestne mere za posojila, kot jih kaže njihov spletni primerjalnik, niso »zadnja ponudba« bank, zato svetujejo potrošnikom, da povpraševanje po posojilu pošljejo na čim več bank.
V prošnji za informativni izračun naj navedejo prihodke vseh, ki bodo posojilo odplačevali, obliko zaposlitve (zaposlen za določen ali nedoločen čas, samozaposlen), število vzdrževanih članov (otrok), trenutno zadolženost, znesek in čas odplačevanja posojila, lastni vložek, namen kredita in vrednost nepremičnine ... Navedejo naj tudi, ali so pripravljeni prenesti poslovanja na izbrano banko, vprašajo pa naj tudi, kakšno dokumentacijo bodo morali zagotoviti o kreditojemalcih in nepremičnini ter kakšne so možne oblike zavarovanja posojila (hipoteka, zavarovanje pri zavarovalnici, poroki ...).
Za ponudbo naj najprej zaprosijo svojo banko, nato pa še druge. »Najugodnejši je kredit z najnižjo efektivno obrestno mero (EOM) oziroma najnižjim skupnim zneskom, ki ga mora plačati potrošnik. Bodite pozorni, ali banka v EOM vključuje tudi stroške vodenja osebnega računa. Če tega ne stori, je njena ponudba le navidezno bolj ugodna,« pravijo v zvezi potrošnikov, kjer svetujejo potrošnikom, da naj se v primeru, če dobijo ugodnejšo ponudbo pri drugi banki, pogajajo s svojo banko. »Če pa zaradi ugodnejšega kredita razmišljate o zamenjavi banke, upoštevajte tudi druge stroške, to je stroške vodenje računa, plačilnih nalogov, dvigov na bankomatu, članarine za kartice ...«