Vojaško življenje te spravi v red
Na širšem območju Bohinjske Bele je drugi in tretji teden v juliju potekal 21. vojaški tabor, ki se ga je udeležilo 85 polnoletnih dijakov in študentov, od tega 19 deklet in 66 fantov. Seznanili so se z vojaškim življenjem, predvsem usposabljanjem na terenu.
Bohinjska Bela – Letošnji vojaški tabor se je odvijal v dveh fazah. Prva faza je predstavljala uvodno delovanje in splošno seznanitev s Slovensko vojsko na ravni učne enote v Vojašnici Boštjana Kekca in v njeni okolici. V tem času so udeleženci spoznavali različne individualne veščine, plezali v plezalni steni Iglica ter streljali z avtomatsko puško in pištolo. V drugi fazi so taborili na vadišču Mačkovec, kjer so se urili v taktičnih postopkih in izvedeli sklepno vajo. Ta je vključevala postopke vojaka na bojišču, premagovanje taktične steze in vodnih ovir, preživetje v naravi in usposabljanje z bojnimi vozili. V tabor so bili dejavno vključeni kandidati 32. generacije Šole za častnike, ki so se na taboru urili v vlogah poveljnikov vodov in oddelkov.
Polkovnica in poveljnica Šole za častnike Alenka Petek je pojasnila, da je bil tabor tokrat nekoliko prilagojen v skladu z varnostnimi ukrepi za preprečevanje morebitnih okužb s koronavirusom. »Nismo zmanjšali števila udeležencev niti nismo spremenili programa. Smo pa delo organizirali tako, da smo v čim večji meri upoštevali varnostno razdaljo, udeleženci so bili razdeljeni v skupine, ki se med seboj niso mešale. Vse, ki so se tabora udeležili in na njem sodelovali, smo pred prihodom testirali,« je pojasnila polkovnica in nadaljevala: »Tabor odstre vpogled v vojaško disciplino, red in poveljevanje. Večina se ga udeleži ravno z namenom, da vidijo in se preizkusijo, ali bi jim vojaški način življenja odgovarjal. Obenem pa jim želimo ponuditi edinstvena doživetja in ustvariti klimo, kjer bi se stkala dolgotrajna prijateljstva.«
Jasmina Porča z Jesenic in Justin Luka Poličar z Brezij sta se tabora udeležila prvič. »Razmišljam o študiju obramboslovja, zato se mi je tabor zdel odlična priložnost, da vidim, ali bi mi ta smer ustrezala. Imeli smo super poveljnike, ki so nas naučili preživetja v naravi, kar je zelo uporabno tudi v vsakdanjem življenju,« je povedala Porčeva, Poličar pa je dodal: »Tabor je enkratna izkušnja, da spoznaš vojaški poklic in vsakomur bi svetoval, da se ga vsaj enkrat udeleži. Resda smo vse morali početi na ukaz, kar je lahko naporno, a se hitro prilagodiš, predvsem zato, ker v nasprotnem primeru, torej če ne ubogaš, sledijo sklece.« Luka Benedičič iz Železnikov je bil na taboru drugič. »Tukaj pridobim disciplino, ki nam jo vcepijo poveljniki, in se zato v civilnem življenju lažje obnašam samodisciplinirano. Priučiš se tudi zgodnjega vstajanja. Mi smo vstajali ob štirih zjutraj. Po študiju nameravam na šolo za častnike, še prej na prostovoljno služenje, da dobim celotno sliko, potem pa bi se priključil Slovenski vojski.« Tabor pa je že tretjič izkusil Gal Likar iz Žirov, ki je štipendist Slovenske vojske. »Tu živimo, kot živi vojak na terenu. Vojska te spravi v red, saj gre za drugačen način dela in razmišljanja. Najtežje se je vrniti domov, kjer je vse sproščeno in brez ukazov,« je povedal Likar in sklenil: »Med udeleženci se vzpostavijo močne vezi in z večino se družimo tudi zunaj tabora.«