
Štiri gorenjske občine povsem brez okužb
Štiri gorenjske občine se vse od začetka epidemije uspešno borijo proti koronavirusu, saj doslej niso zabeležile nobene okužbe. To so občine Bohinj, Gorenja vas - Poljane, Jezersko in Žiri.
V igri za razvoj mobilne aplikacije za obveščanje o stikih z okuženimi s covidom-19 so štirje ponudniki. Gre za prilagoditev nemške aplikacije, rok za izdelavo rešitve je 1. avgust. Direktor Klinike Golnik dr. Aleš Rozman aplikacijo podpira: »Mobilni telefon nosimo tako ali tako ves čas s sabo, uporabljamo ga praktično ves dan, tako da 'Big Brother' lahko neprestano ve, kje smo. Sedaj, ko imamo korona epidemijo, pa sem si na telefon naložil še aplikacijo, ki me opozori, če sem bil v preteklem tednu morda v stiku z okuženo osebo, pa tega ne vem. Prav tako bo na anonimen način opozorila moje kontakte, če sem zbolel jaz in so bili oni v stiku z mano. Na ta način se bom v naslednjih nekaj dneh lahko izoliral in ne bom izpostavljal drugih nevarnosti okužbe, predvsem pa bom s tem zaščitil svoje starše in druge ranljive skupine ljudi. Rad živim svobodno, vendar odgovorno. Ne želim, da kdo zaradi mene konča na intenzivnem oddelku ali celo umre.« Ob tem pa bi po oceni raziskave agencije Valicon aplikacijo namestilo kvečjemu 27 odstotkov prebivalcev v starosti od 18 do 75 let.
Kranj – V ponedeljek so v Sloveniji zabeležili deset novih potrjenih okužb s koronavirusom, v torek devetnajst, v sredo pa ponovno devetnajst. Včeraj je bilo v bolnišnici osemnajst oseb s covidom-19, ena v intenzivni enoti, noben bolnik pa ni umrl. V državi je bilo doslej potrjenih 1897 primerov okužb, umrlo pa je 111 ljudi. V zadnjih dneh je žarišče okužb občina Hrastnik.
Na Gorenjskem so v teh treh dneh skupaj našteli pet novih okužb, in sicer tri v občini Kranj, po eno pa v Kamniku in po dolgem času ponovno na Jesenicah.
Okužbe so v zadnjem času zelo razpršene po državi, kljub temu pa je nekaj občin, kjer vse od začetka epidemije niso zabeležili nobene okužbe. Na Gorenjskem so to občine Bohinj, Gorenja vas - Poljane, Jezersko in Žiri. Največ okužb doslej pa so na Gorenjskem našteli v občinah Kranj – 33, Domžale – 27, Kamnik – 23, Jesenice – 20. Za primerjavo: v Ljubljani so potrdili največ okužb – 325.
Ob tem epidemiologinja iz Centra na nalezljive bolezni z NIJZ dr. Marta Grgič Vitek ocenjuje, da bi lahko rekli, da se trend števila okuženih v državi umirja. V večini primerov gre zdaj za lokalne prenose, v zadnjem času je namreč manj uvoženih primerov. Epidemiologinja je tudi dejala, da Slovenija zelo veliko testira, vsak dan opravijo vsaj tisoč testov, nekoliko manj pa ob sobotah in nedeljah. S tem je slej ko prej povezano tudi nihanje števila potrjenih okužb, ki je manjše ob koncu tedna. »Če ne bi nič testirali, ne bi potrdili nobene okužbe,« je ob tem dejala.
Kljub temu da podatki kažejo na umirjanje epidemije pri nas, pa je raziskava Valicona pokazala, da med ljudmi raste pesimizem glede razvoja dogodkov s koronavirusom. Kar sedemdeset odstotkov vprašanih ocenjuje, da gredo stvari v zvezi s širjenjem virusom na slabše. Raste pa tudi delež tistih, ki menijo, da so ukrepi premalo strogi, tako meni 39 odstotkov vprašanih. »Kot kaže, se očitno šele zdaj soočamo z dejstvom, da virus in vse, kar ta nosi s seboj, predvsem v družbenem smislu, ni bil le ena epizoda letošnje pomladi, temveč da gre za nekaj, kar bo trajalo. Gre za dokaj trd pristanek na realna tla, po mesecu maju in prvi polovici junija, ko se je ponovno odprlo javno življenje,« je ob tem dejal Andraž Zorko iz agencije Valicon.