V zavodu za gozdove svetujejo lastnikom gozdov, da naj od lubadarja napadena drevesa čim prej posekajo in pospravijo.

Lubadarja manj, a še vedno veliko

V gozdovih na Zgornjem Gorenjskem je letos manj lubadarja kot lani, a še vedno zelo veliko. Lastniki naj gozdove pregledujejo najmanj dvakrat na mesec.

Bled – V blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije so letos do konca junija zaradi lubadarja označili za posek 75 tisoč kubičnih metrov smreke, lani v enakem obdobju pa 125 tisoč »kubikov«. Lastniki gozdov so letos v tem obdobju posekali 110 tisoč »kubikov«, poleg letos označenih še drevesa, ki so jih gozdarji za posek označili že prej, lani v primerljivem obdobju pa 140 tisoč. »Čeprav je letos zaradi lubadarja manj poškodovanih smrek kot lani, je namnožitev lubadarja še vedno izredno visoka in ogroženost smrekovih gozdov na Zgornjem Gorenjskem na najvišji stopnji,« ugotavljajo v blejskem zavodu za gozdove, kjer pozivajo lastnike gozdov, da v tem najbolj občutljivem času, ko se lubadar zelo hitro razvija, redno pregledujejo gozdove najmanj dvakrat na mesec. Pri pregledovanju naj bodo pozorni predvsem na gozdove, ki so jih v zadnjih letih prizadeli lubadar in vetrolomi, na gozdne sestoje na sušnih rastiščih, sestoje, v katerih so v prejšnjih letih že izvajali redno sečnjo in so dlje časa skladiščili neolupljen les, ter na druge pretežno smrekove sestoje, ki so starejši od petdeset let.

Če lastniki med pregledovanjem gozdov opazijo napadena ali podrta drevesa, naj o tem čim prej obvestijo revirnega gozdarja in takoj začnejo posek in spravilo poškodovanega drevja. Gozdarji tudi sicer izvajajo v ogroženih gozdovih poostren nadzor, napadena drevesa označujejo za posek in lastnikom izdajajo odločbe, ki določajo tudi rok za izvedbo del. Lastniki naj dela izvedejo v roku, saj je prav od tega odvisna uspešnost zatiranja lubadarja in tudi kakovost lesa. Ko les lubadark pomodri, se njegova odkupna cena v primerjavi z zdravim lesom zmanjša do 30 evrov za kubični meter, kar je odvisno od debeline in lastnosti lesa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 19. maj 2017 / 12:17

Škofjeloški policisti iščejo neznano voznico

Škofja Loka – Škofjeloški policisti iščejo neznano voznico z rdečim avtomobilom, ki je v sredo okoli 13.30 pripeljala iz smeri Jeprce v Škofjo Loko, na križišču za škofjeloško obvoznico pa zavila l...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 8. september 2010 / 07:00

V Celju tudi dan Kranja

Danes se bo v Celju začel Mednarodni obrtni sejem, na njem pa se bo poleg kranjskih obrtnikov v četrtek predstavila tudi občina s ponudbo turizma, kulture in kulinarike.

Zanimivosti / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Šola, kjer ocenjujejo tudi ples

Heleno Rozman iz Tržiča bomo težko popredalčkali, kaj točno počne v življenju.

Gorje / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Ogrožene tudi gorenjske družine

"Zaradi nizkih pokojnin je ogroženih tudi veliko gorenjskih družin," je na srečanju gorenjskih upokojencev na Pokljuki dejal slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič.

Šport / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Garmin Šenčur prevzel vodstvo

Konec tedna so bile odigrane tekme v drugi in tretji nogometni ligi Slovenije, ter v gorenjski ligi, zaradi reprezentančnih tekem pa je bil odmor v prvi nogometni ligi, v kateri ima Gorenjska dva pred...

Kamnik / sreda, 8. september 2010 / 07:00

Kamniška voda tudi za Mengšane

Gre za vrhunec sodelovanja obeh občin, sta bila ob podpisu pogodbe o preskrbi s pitno vodo iz vodovodnega sistema Kamnik zadovoljna župana občin Kamnik in Mengeš.