Ogrožene tudi gorenjske družine
"Zaradi nizkih pokojnin je ogroženih tudi veliko gorenjskih družin," je na srečanju gorenjskih upokojencev na Pokljuki dejal slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič.
Gorje – Društvo upokojencev Gorje je v sodelovanju z gorenjsko pokrajinsko zvezo v četrtek na Rudnem polju na Pokljuki pripravilo tradicionalno, že dvajseto srečanje gorenjskih upokojencev. Kot je povedala predsednica organizacijskega odbora Danijela Mandeljc, se je srečanja udeležilo več kot štiri tisoč upokojencev iz skoraj vseh gorenjskih društev upokojencev. Pripravili so jim kulturno zabavni program, številni med njimi pa so se povzpeli na Viševnik, se odpravili do energijskih točk na Uskovnici ali se sprehodili po Pokljuki. Slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, je dejal, da so morda težave v družbi tudi ali predvsem posledica tega, da je bil v preteklosti velikokrat preslišan upokojenski glas modrosti in razuma, ki bi lahko koristil družbi, da bi poleg poudarjene materialne in finančne plati razvoja enakovredno razvijala tudi vrednote sožitja, medgeneracijske solidarnosti, strpnosti in človekovih pravic. Gospodarska kriza je, žal, spodbudila tudi nekatere povsem zmotne ideje o starosti in staranju, ki lahko vodijo celo v kršitve temeljnih človekovih svoboščin in v medgeneracijski spor. Kar zadeva standard upokojenih generacij, razmere na Gorenjskem niso nič kaj bolj rožnate kot na Koroškem ali v Prekmurju, saj je po propadu velikega dela tekstilne in čevljarske industrije, po usihanju tradicionalnih industrij, zaradi nizkih pokojnin ogroženih tudi veliko gorenjskih družin. Z zajezitvijo sive ekonomije bi lahko zagotovili dodatne dohodke v pokojninsko blagajno, morebitna ukinitev varstvenega dodatka in dolgotrajne denarne socialne pomoči pa bi pomenila drastično osiromašenje že tako revnih slojev prebivalstva.
Tudi Mateja Kožuh Novak, predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije, je ugotavljala, da je med upokojenci veliko ljudi z mladostno energijo, ki bi družbi lahko še veliko koristili, a so prisilno potisnjeni med onemogle. Potencial upokojenih strokovnjakov ni izkoriščen, zlasti ne v politiki. Pokojnine se še naprej znižujejo, polovica je nižjih od 527 evrov, v najtežjem položaju pa so ženske, stare nad 65 let, ki živijo same. Predsednik gorenjske pokrajinske zveze društev upokojencev Janez Šolar je dejal, da upokojenci lahko pristanejo na vladne ukrepe glede pokojnin le v kriznem času, ne pa dolgoročno, saj bodo sicer po višini pokojnin čisto na repu držav evrskega območja oz. Evropske unije. Predsednik stranke DeSus Karel Erjavec je povedal, da se v stranki ne strinjajo z vladnim predlogom o usklajevanju pokojnin - šestdeset odstotkov z rastjo plač in štirideset odstotkov z rastjo življenjskih stroškov. Ker bi to pomenilo zniževanje pokojnin, predlagajo razmerje osemdeset proti dvajset. Prav tako ne podpirajo zamrznitve pokojnin v letih 2011 in 2012, saj menijo, da bi država javne finance lahko stabilizirala z drugimi ukrepi, tudi z večjo obdavčitvijo bogatega sloja.