Večji del udeležencev 15. mednarodnega simpozija umetniške keramike V-oglje se je udeležil predstavitve v Muzeju Šenčur. / Foto: Tina Dokl

Čas za umetniško keramiko

Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje te dni v Vogljah poteka že petnajsto leto po vrsti. Za uvod so se v Muzeju Šenčur predstavili letos sodelujoči umetniki, v Galeriji Prešernove hiše v Kranju pa so odprli razstavo izbranih del z dosedanjih štirinajstih simpozijev.

Šenčur, Kranj – Medtem ko je nastajal ta zapis in ga danes na tem mestu prebirate, na letošnjem 15. mednarodnem simpoziju umetniške keramike V-oglje že ustvarjajo izbrani avtorji, ki zaradi posledic in aktualnega stanja, povezanega z novim koronavirusom, tokrat vsi prihajajo iz Slovenije. Na domu obeh pobudnikov, organizatorjev in gostiteljev simpozija Barbe Štembergar Zupan in Nika Zupana v Vogljah svoje roke in misli z glino povezujejo: Ana Hanzel, Ivana Petan, Barbara Jemec, Tomaž Šebrek, Jasmina Verbič, Nataša Druškovič, Veronika Lah, Maruša Mazej, Petra Kostevc, ob njih pa še trije člani Zavoda V-oglje Ifigenija Simonović, Nikolaj Mašukov in Ivan Skubin ter seveda oba domačina. Od leta 2012 naprej na simpoziju po priporočilu priznanega fotografa Arneja Hodaliča vsako leto sodeluje tudi eden od obetavnih mladih fotografov, ki z udeleženci pripravi izvirne portrete. Letos bo to Anže Grabeljšek.

Glina za ustvarjalce je bila pripravljena 1. julija, udeleženci pa jo bodo preoblikovali tja do 14. julija. Uvodni večer v Muzeju Šenčur je bil – kot veleva tradicija – predstavitveni, svoje delovanje na področju umetniške keramike je predstavila prva polovica avtorjev, v petek pa še druga.

Srečališče vrhunskih keramikov

Letošnjo, 15. izvedbo simpozija pa so z razstavo del izbranih mojstrov keramike, ki so v Voglje z različnih koncev sveta prihajali v preteklih letih, počastili tudi v Kranju. V Galeriji Prešernove hiše bodo do konca avgusta na ogled biseri umetniške keramike 25 umetnikov, od tega 19 tujih in šestih domačih avtorjev. Vrhunska umetniška dela spremljajo portretne fotografije avtorjev, ki jih je v posameznih letih posnelo devet fotografov.

Da je Zavod V-oglje v Šenčurju dobro poznano in visoko cenjeno »žarišče umetniške keramike« in je preprosto čudovit in navdihujoč kraj, je o simpoziju zapisala Monika Gass, umetnica in nekdanja direktorica muzeja keramike Keramikmuseum Westerwald ter članica uprave AIC/IAC – Geneva. V slednjega je vključena svetovna elita avtorjev umetniške keramike, od leta 2011 tudi Zavod V-oglje. Leta 2006 sta ga ustanovila Barba in Niko Štembergar Zupan z idejo širjenja znanja in izobrazbe na področju keramike v Sloveniji.

Na dosedanjih 14 simpozijih se je v Vogljah zvrstilo 212 umetnikov iz tridesetih držav. »Gre za likovno srečanje, ki se je iz poletne likovne delavnice preoblikovalo v zanimiv likovni projekt, pri katerem sodelujejo domači in tuji keramiki, kiparji, slikarji, fotografi in likovni kritiki,« je ob odprtju povedal dolgoletni spremljevalec simpozija umetnostni zgodovinar in tudi tokratni sokurator razstave ddr. Damir Globočnik. »Vpogled v dokumentarni arhiv simpozija odkrije vrsto dejavnosti, ki presegajo običajni nivo likovnih srečanj pri nas.« Ob tem posebej omenja vsakoletni skrben izbor sodelujočih na simpoziju, sodelovanje z mednarodno akademijo keramike (AIC/IAC), predavanja in predstavitve avtorjev, kataloge vsakoletnih razstav v Muzeju Šenčur, Revijo za umetnost V-oglje, razstavna gostovanja v Berlinu in Barceloni in ne nazadnje prvo stalno zbirko umetniške keramike pri nas.

Zbirka je v šenčurskem muzeju, iz nje je pripravljen tudi tokratni izbor del. Predstavljen je širok razpon tehnik in likovnih postopkov tako univerzitetno izobraženih avtorjev kot tradicionalnih lončarjev. Barba Štembergar Zupan je izrazila zadovoljstvo, da so dela dobila mesto tudi v enem osrednjih kranjskih razstavišč. Visok kriterij izbranih avtorjev in del si to vsekakor zasluži. »V Šenčurju nimamo tako bogate kulturniške in umetniške tradicije kot v Kranju, Zavod V-oglje pa je edinstven, zato smo ponosni, da z njim našo občino poznajo tudi drugje po svetu,« je dejal podžupan Občine Šenčur Aleš Perič Močnik. Razstavo je odprl kranjski podžupan Jani Černe z zadovoljstvom, da občini na ta način sodelujeta na umetniškem področju.

Po končanem simpoziju bo 14. julija ob 12. uri še razstava keramičnih del 16 avtorjev ter njihovih fotografij v Galeriji Mestne občine Kranj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / četrtek, 7. julij 2016 / 12:18

Ne izstop, iskanje rešitve

Jezersko – Občinski svet na Jezerskem se je seznanil z izstopom Občine Naklo iz skupnega medobčinskega inšpektorata. Za Občino Jezersko se s tem nič ne spremeni, novica pa je bila priložnost, da tu...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Za hlod oreha nekaj manj kot tri tisoč evrov

Gorenjski lastniki gozdov so tudi letos sodelovali na licitaciji visoko vrednega lesa na avstrijskem Štajerskem, kjer pa so glede na prejšnja leta dosegli nižje cene. Še najbolj je bil zadovoljen Vale...

GG Plus / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Žiri in Žirovci skozi čas

V drugi polovici 20. stoletja je veljala enačba: Žiri so Alpina in Alpina so Žiri. Tudi sicer so podobo Žirov v minulem stoletju določali predvsem čevlji in čipke. Nova razstava v Muzeju Žiri pa nazor...

Kronika / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Pešci umirajo tudi na "zebrah"

Letos je v prometnih nesrečah umrlo že šest pešcev, od tega štirje na prehodih za pešce.

Šenčur / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Prebačevski gasilci bodo zidali

Prostovoljno gasilsko društvo Prebačevo-Hrastje namerava letos zgraditi prizidek h gasilskemu domu, s čimer bodo rešili prostorsko stisko.

Zanimivosti / ponedeljek, 11. februar 2013 / 07:00

Dobrodelni bazar v domu upokojencev

Kranj - V Domu upokojencev Kranj so se ob sodelovanju stanovalcev in zaposlenih odločili pomagati ljudem, ki so jih razmere prisile v stanje, v katerem brez pomoči težko (pre)živ...