Janez Šušteršič, predsednik zadruge oziroma njenega upravnega odbora (levo), in Janez Koželj, predsednik nadzornega odbora

Lani rekordni odkup mleka

Kmetijska zadruga Medvode je lani poslovala z dobičkom. Odkupila je rekordno količino mleka.

Občni zbor zadruge je bil tudi volilni. Zadrugo bo še naprej vodil dosedanji predsednik Janez Šušteršič, poleg njega pa so bili v upravni odbor zadruge izvoljeni še Marko Bečan, Damjan Zore, Franc Erjavec, Peter Podgoršek, Janez Žumer, Franci Debevec in Janez Kopač. Nadzorni odbor bo vodil Janez Koželj, za člane odbora pa so bili na občnem zboru izvoljeni Franc Poljanec (njegov namestnik je Janez Zavašnik), Andrej Jeraj in Alojz Ferlan.

Novi predsednik zadružne zveze Borut Florjančič je dejal, da želi zveza postati močnejši pogajalec do drugih členov prehranske verige in do države glede odkupnih cen kmetijskih pridelkov, pomemben izziv pa ji predstavlja tudi zadružno lastništvo v Deželni banki Slovenije. Takšno agresivnejšo vlogo zadružne zveze pri pogajanjih o cenah pričakujejo tudi zadružniki, eden od njih je dejal, da je v skrajnem primeru treba zagroziti tudi s stavko.

Medvode – V Kmetijski zadrugi Medvode so načrtovali občni zbor že ob koncu marca, a so ga zaradi epidemije covida-19 takrat odpovedali in ga izvedli v petek, 19. junija, a še takrat v Športni dvorani Medvode, kjer so lahko zagotovili primerno razdaljo med udeleženci. Udeležba je bila bolj skromna, zadružnikom pa se je na zboru pridružil tudi Borut Florjančič, novi predsednik Zadružne zveze Slovenije, ki je sicer doma s Sela pri Vodicah.

Kot je zadružnikom povedal direktor zadruge Milan Sobočan, je bilo za zadrugo leto 2019 zelo zahtevno, saj je daleč največja investicija v novejši zgodovini zadruge, nakup in obnova Železnine v letu 2017, vplivala tudi na lansko poslovanje. Zadruga je lani ustvarila 13,4 milijona evrov prihodkov, 2,2 odstotka več kot leto prej, in ob tem dosegla 13.764 evrov dobička, zmanjšala je kratkoročno in dolgoročno zadolženost ter zadružnikom izplačala super rabat in zaposlenim nagrado. Lansko poslovanje so sicer pomembno zaznamovali dobra spomladanska prodaja, velik odkup mleka, manjši odkup živine kot leto prej, ugodne cene reprodukcijskega materiala, manjši zaslužek pri prodaji živine, višji stroški dela, težavno pridobivanje kadrov, še zlasti za delo v trgovini, in zamude nekaterih mesarjev pri plačevanju živine. Za naložbe in vzdrževanje so v zadrugi namenili nekaj več kot 124 tisoč evrov.

Odkupili skoraj dvanajst milijonov litrov mleka

Zadruga je lani odkupila skoraj 12 milijonov litrov mleka, kar je bila rekordna količina v zgodovini zadruge. Mleko je prodajala dvema kupcema – Ljubljanskim mlekarnam in preko Govedorejskega poslovnega združenja (GPZ) tudi v Italijo. Povprečna cena mleka, ki so jo izplačali rejcem, je znašala 33,41 centa za liter, rejci, ki so oddajali mleko nadpovprečne kakovosti, so dosegali tudi tri cente boljšo ceno od povprečja. Število »mlečnih« kmetij se še naprej počasi zmanjšuje, lani se je zmanjšalo s 84 na 80, od leta 2002 do lani je prirejo mleka opustilo 74 kmetij.

Velik odkup živine, a manjši kot predlani

»Odkup živine je bil lani visok, vendar nižji kot zadnja tri leta,« je podatke o odkupu komentiral direktor zadruge Milan Sobočan in navedel, da so lani odkupili 4667 živali, kar je bilo šest odstotkov oziroma 322 živali manj kot leto prej. Večino mladega pitanega goveda so prodali slovenskim klavnicam, večino krav in telic pa v tujino. Odkup je potekal brez dolgega čakanja na oddajo živine.

Prodaja v tranzitu je bila nižja kot leto prej, promet v maloprodaji pa je znašal skoraj 4,9 milijona evrov in je bil za 194.785 evrov višji kot leto prej.

Kaj načrtujejo letos

Letos načrtujejo višje prihodke od prodaje, poslovanje z dobičkom, zmanjšanje zadolženosti, povečanje osnovnih plač, ureditev prostorov nad prodajalno Železnina v Medvodah in oddajo teh prostorov v najem, povečanje prodajnega prostora v prodajalni Dobrunje, internetno prodajo, zaključek odškodninskih postopkov s skladom kmetijskih zemljišč, komunalno ureditev parcele v Zgornjih Pirničah, izplačilo super rabata in nagrade zaposlenim ... Čeprav so se letos poslovne okoliščine zaradi epidemije covida-19 zelo spremenile, podatki za prvih pet mesecev kažejo, da je letošnje poslovanje boljše od lanskega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / petek, 2. julij 2021 / 06:00

Pr' jezer, št. 2

Pr' jezer, 2. julij 2021, št. 2

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 2. julij 2020 / 23:58

Za mesto pripravljajo katalog urbane opreme

V avli Mestne občine Kranj je potekal posvet za bolj urejeno mestno jedro, ki so ga organizirali ob pripravi kataloga urbane opreme za območje starega mestnega jedra Kranja.

Cerklje na Gorenjskem / četrtek, 2. julij 2020 / 23:57

Zlatomašnika v Preddvoru in Lahovčah

Preteklo nedeljo so v Preddvoru hkrati z žegnanjem praznovali tudi zlato mašo. Domačin jezuitski pater Jože Roblek je obhajal petdeseto obletnico mašniškega posvečenja. V cerkvi sv. Florjana v Lahovča...

Razvedrilo / četrtek, 2. julij 2020 / 23:53

V finale tudi Gorenjke

Rimske terme so v začetku leta najprej gostile predstavitev deklet, ki sodelujejo pri izboru za mis Slovenije 2020, nedavno pa letošnji polfinalni izbor za najlepšo Slovenko – in dobili smo tiste z vs...

Nasveti / četrtek, 2. julij 2020 / 23:51

Skutni kolač z marelicami

Skutni kolač z marelicami je preprost kolač, ki ga pripravimo tako rekoč v trenutku, poleg tega pa so zanj značilni čudovit okus, sočnost in osvežilnost. Odlično se obnese tako na piknikih kot tudi...

Kultura / četrtek, 2. julij 2020 / 23:47

Kronika Srečanja pod lipo

Adergas – Kulturno-umetniško društvo Pod lipo Adergas bo v petek, 3. julija, ob 19.30 po sveti maši v parku pred župnijsko cerkvijo predstavilo kroniko o osemdesetih letih kulturnega udejstvovanja...