Manj porok in več razvez
V Sloveniji je bilo lani sklenjenih manj zakonskih zvez kot leto prej, število razvez pa je bilo večje. Sklenjenih je bilo tudi 54 istospolnih partnerskih zvez.
Lani se je na dan povprečno poročilo osemnajst parov, razvezalo pa se jih je povprečno sedem na dan.
Po podatkih državnega statističnega urada je bilo lani v Sloveniji sklenjenih 6672 zakonskih zvez, kar je bilo 584 ali osem odstotkov manj kot leto prej. Največ parov, kar 271, se je poročilo 25. maja (v nekdanji Jugoslaviji je bil to dan mladosti), sicer pa je 79 ženinov in 87 nevest sklenilo zakonsko zvezo na svoj rojstni dan. Mesec z največ porokami je bil junij, takrat je dahnilo »da« več kot 1100 parov. Med dnevi, ko je sklenjenih največ zvez, je že po tradiciji »najmočnejša« sobota, tako je bilo tudi lani, ko sta se na ta dan poročili skoraj dve tretjini vseh parov. Za 5907 ženinov in za 5927 nevest je bila to prva sklenitev zakonske zveze. Ženini so bili ob sklenitvi prve zakonske zveze v povprečju stari 32,8 leta in neveste 30,7 leta, povprečna starost pa se je tako pri ženinih kot nevestah v primerjavi z letom prej še malo zvišala. Pri 5390 porokah, kar predstavlja štiri petine vseh, sta bila oba, ženin in nevesta, državljana Slovenije. Pri 583 porokah je bil ženin državljan Slovenije, nevesta pa državljanka kake druge države, največkrat Bosne in Hercegovine. Pri 514 porokah je nevesta državljanka Slovenije sklenila zakonsko zvezo z državljanom druge države, tudi med temi so bili najštevilnejši državljani Bosne in Hercegovine. Pri 185 sklenitvah zakonske zveze sta bila oba, ženin in nevesta, prebivalca s tujim državljanstvom.
Število sklenitev zakonskih zvez na tisoč prebivalcev se je lani v primerjavi z letom prej še zmanjšalo, s 3,5 na 3,2 poroke. Na širšem gorenjskem območju so državno povprečje presegli v devetih občinah od skupno 24, najbolj v občinah Žirovnica (5,9 poroke na tisoč prebivalcev), Tržič (4,0) in Železniki (3,9), najbolj pa so bile pod povprečjem občine Gorje (0,4 poroke na tisoč prebivalcev), Vodice (2,2), Kranjska Gora (2,3) in Šenčur (2,4).
Lani je bilo v Sloveniji sklenjenih tudi 54 istospolnih partnerskih zvez, od tega 25 moških in 29 ženskih zvez.
In kako je bilo lani z razvezami zakonskih zvez? Vseh je bilo 2476, kar je bilo 129 ali 5,5 odstotka več kot leto prej. Možje so bili ob razvezi v povprečju stari 46,8 leta, žene pa 43,9 leta, njihova zveza je v povprečju trajala 14,3 leta. Štirideset parov se je razvezalo že v prvem letu zakona, 17 parov pa po 50 in več letih zakona. V polovici razvezanih zakonskih zvez ni bilo vzdrževanih mladoletnih otrok, v preostalih pa jih je bilo skupno 1980. Več kot dve tretjini vseh otrok sta bili dodeljeni materam, nekaj manj kot četrtina obema staršema, preostali pa očetom.
Na tisoč prebivalcev smo imeli lani v Sloveniji povprečno 1,2 razveze. Na širšem gorenjskem območju so državno povprečje najbolj presegli v občinah Kranjska Gora (2,1 razveze na tisoč prebivalcev), Naklo (1,7), Bohinj (1,6), Jezersko (1,6) in Šenčur (1,6), najmanj razvez na tisoč prebivalcev pa je bilo v občinah Preddvor (0,3), Žiri (0,4) in Železniki (0,7).