Županova visoška kronika
V Dvorcu Visoko so minulo soboto pripravili prvo organizirano vodenje, ki jih bodo sicer izvajali vsako drugo soboto v mesecu. Prvič je obiskovalce po dvorcu popeljal župan Milan Čadež.
Visoko – Dvorec Visoko je v zadnjih letih doživel temeljito prenovo in je znova zasijal v svojem nekdanjem sijaju. To si želijo približati tudi obiskovalcem, zato so se v Zavodu Poljanska dolina odločili, da bodo vsako drugo soboto v mesecu pripravili vodene oglede. Prvič se jim je bilo mogoče pridružiti minulo soboto, ko je zgodovino veličastne stavbe predstavil župan Milan Čadež, ki je obljubil, da bo to zagotovo še kdaj ponovil. Poudarek je namenil svoji visoški kroniki, ki jo piše zadnjih dvanajst let – od začetnih idej glede oživitve dvorca do prihodnjih načrtov, ki jih imajo s celotnim kompleksom visoške domačije. »Vsako leto opišem, kaj smo doslej naredili na dvorcu. Pri tem ni treba, da smo posebno pametni, le slediti moramo tistemu, kar so delali naši predniki, in vsebine prilagoditi sedanjemu času.«
Obiskovalci so se najprej zbrali v poročni dvorani. Tu je župan predstavil celotno zgodovino dvorca, ki mu je poseben pečat vtisnila rodbina Kalan, od leta 1893 dalje pa pisatelj Ivan Tavčar. Tavčarjevim potomcem je uspelo dvorec obdržati v lasti tudi po drugi svetovni vojni. »A ker se niso ukvarjali s kmetovanjem, so hitro spoznali, da teh objektov ne bodo mogli vzdrževati v taki meri, kot bi bilo treba, in so posestvo prodali takratni Občini Škofja Loka,« je razložil župan. Leta 1985 so posestvo Visoko razglasili za kulturni spomenik lokalnega pomena, oba objekta so tudi statično sanirali in prekrili z novo streho. Sledilo je desetletje poskusov, da bi našli investitorja, ki bi bil pripravljen vložiti v obnovo in ponovno oživitev dvorca. Ob nastanku novih občin se je posestvo delilo na tri občine – Škofjo Loko, Gorenjo vas - Poljane in Žiri. Z odkupom deležev od preostalih dveh občin je Občina Gorenja vas - Poljane postala edini lastnik, Milan Čadež pa si je že na začetku svojega mandata leta 2006 oživitev dvorca zastavil za poseben izziv. Leta 2011 so uredili majhen prostor v notranjosti dvorca, da so omogočili gostinsko ponudbo na prostem, in postavili skromno razstavo, obnovili pa so tudi poročno sobo in že leta 2013 omogočili prvo poroko na Visokem. Potem so se postopno lotili obnove še preostalih prostorov v pritličju, v katerih so lani odprli tudi kavarno. »Posebno prelomnico je predstavljalo leto 2017, ko je naša dotedanja prizadevanja pri oživitvi dvorca prepoznala tudi država in celoten kompleks visoške domačije razglasila za kulturni spomenik državnega pomena.« Lani jim je tako prvič uspelo pridobiti sredstva za obnovo strehe in tal v pritličju tudi na razpisu ministrstva za kulturo. »V prihodnjem letu pa imamo v načrtu še prenovo sosednjega gospodarskega objekta, kjer bomo uredili prostor za poročne gostije, praznovanja in prireditve,« je napovedal župan.