Vlada zaostrila mejno politiko
Od 19. junija dalje bo nekaj sprememb pri prehajanju meje, je odločila vlada. Manj bo izjem za vstop v Slovenijo brez karantene, za nekatere bo obvezen negativni izvid testa na covid-19. Države so razdeljene na rdeči, rumeni in zeleni seznam. Novost je podelitev spominskega znaka za požrtvovalnost v boju proti covidu-19.
Še naprej bodo lahko brez omejitev in karantene v Slovenijo vstopali državljani Slovenije ali tujci s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz držav članic Evropske unije oziroma držav članic schengenskega območja. Na seznamu epidemiološko varnih je od 19. junija dalje 24 držav.
Vlada je na seznam s poslabšano epidemiološko sliko dodala Bosno in Hercegovino, Srbijo in Kosovo. Tako bo osebam, ki vstopajo v Slovenijo in imajo stalno ali začasno prebivališče v teh državah, odrejena 14-dnevna karantena. Med dovoljenimi izjemami ostaja gospodarski promet, pogoj za vstop pa je negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2, ki ni starejši od treh dni.
Ljubljana – »Ponovno se soočamo z naraščajočim številom okuženih z novim koronavirusom, za zdaj predvsem na račun prehodov južne meje, ne pa znotraj same države,« je na novinarski konferenci po seji vlade v četrtek, 18. junija, povedal minister za zdravje Tomaž Gantar. Zato so sprejeli spremenjen vladni odlok, ki ureja prehajanje mejnih prehodov na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije. Odlok začne veljati 19. junija.
Test ne sme biti starejši od treh dni
Glede na strokovno oceno NIJZ se za prestop meje črtata dve izjemi za državljane tretjih držav; brez karantene v državo ne bo mogoče vstopiti, ne glede na to, ali je posameznik lastnik plovila, nepremičnine ... oz. tudi če ima tu sorodnike s stalnim ali začasnim prebivališčem. Osebe, ki bodo lahko v Slovenijo izjemoma vstopale brez omejitev in karantene (čezmejni tedenski delovni migranti, osebe, ki zagotavljajo storitve z dokazilom pristojnega ministrstva, osebe z načrtovanim zdravniškim pregledom, osebe, vključene v vzgojno-izobraževalni program, osebe, ki se udeležujejo pogreba bližnjega sorodnika ...) bodo morale ob prehodu meje predložiti negativni izvid testa na prisotnost koronavirusa, ki ni starejši od treh dni in je bil opravljen v državi članici EU ali državi članici schengenskega območja.
Vlada je na rdeči seznam s poslabšano epidemiološko sliko dodala Bosno in Hercegovino, Srbijo in Kosovo. Tako bo osebam, ki vstopajo v Slovenijo in imajo stalno ali začasno prebivališče v teh državah, odrejena 14-dnevna karantena. Tudi tukaj veljajo določene izjeme, med drugim za osebe v gospodarskem prometu in tiste v sektorju mednarodnega prometa, pogoj za vstop pa je negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2, ki ni starejši od treh dni.
Oseba, ki izvaja prevoz blaga, mora Slovenijo zapustiti v 12 urah po vstopu, krajša se tudi čas tranzita čez Slovenijo, in sicer na 12 ur (doslej 24 ur).
Na seznamu »brez omejitev« je 24 držav
Še naprej bodo lahko brez omejitev in karantene v Slovenijo vstopali državljani Slovenije ali tujci s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz držav članic Evropske unije oziroma držav članic schengenskega območja.
Na zelenem seznamu epidemiološko varnih držav so od 19. junija dalje Hrvaška, Madžarska, Avstrija, Ciper, Češka, Estonija, Finska, Nemčija, Grčija, Islandija, Latvija, Litva, Lihtenštajn, Norveška, Slovaška, Švica, Italija, Črna gora, Danska, Francija, Irska, Luksemburg, Malta in Španija. S seznama epidemiološko varnih držav pa se črta Bolgarija (uvrščena je na t. i. rumeni seznam).
Za zdaj se vlada (še) ni odločila za zaostrovanje ukrepov znotraj Slovenije. Notranji minister Aleš Hojs in direktor NIJZ Milan Krek sta na novinarski konferenci znova poudarila nujnost spoštovanja samozaščitnih ukrepov, kot so vzdrževanje varne medosebne razdalje, nošenje zaščitnih mask, kjer je to potrebno (npr. v zaprtih javnih prostorih), higiena rok, kašlja ...
Podelitev spominskega znaka
Vlada je izdala uredbo o spominskem znaku za požrtvovalnost v boju proti covidu-19, ki se lahko podeli medicinskemu osebju, pripadnikom Civilne zaščite, Policije in Slovenske vojske ter drugim domačim in izjemoma tudi tujim posameznikom, skupinam, samoupravnim lokalnim skupnostim, gospodarskim družbam, zavodom, društvom, nevladnim in drugim organizacijam. Uredba določa, kdo so lahko kandidati za spominski znak in kdo jih lahko predlaga, predloge za podelitev pa bo obravnavala posebna komisija, ki jo imenuje vlada. Spominski znak podeljuje predsednik vlade ali predstojniki organizacij na posebni slovesnosti ali med drugimi primernimi dogodki.