Vodja Galerije Prešernovih nagrajencev Marko Arnež in kranjski župan Matjaž Rakovec v družbi na odprtju prisotnih umetnikov oziroma njihovih dedičev, ki so razstavljena dela v preteklih letih podarili galeriji / Foto: Igor Kavčič

Vrhunski umetniki na občini

V kabinetu župana Mestne občine Kranj Matjaža Rakovca bo leto dni na ogled razstava izbranih likovnih del iz depoja Galerije Prešernovih nagrajencev. Odprtja so se udeležili tudi nekateri avtorji del.

Kranj – Korenine Galerije Prešernovih nagrajencev (GPN) najdemo v razstavi Slikarji za Prešernovo mesto, ki so jo leta 1994 pripravili v avli Mestne občine Kranj, prve cvetove pa je galerija pognala leta 2000, ko so bila v Kranju na ogled dela vseh dotedanjih dobitnikov Prešernove nagrade ali nagrade Prešernovega sklada za likovno umetnost. Z zbiranjem in pripravljanjem razstav del nagrajencev je galerija po svojem konceptu in usmeritvi edinstvena v državi. »Od doslej 132 nagrajenih likovnih umetnikov so v zbirki dela kar stotih avtorjev, skupno pa ima galerija v upravljanju in hrambi že 1044 umetniških del. Od petdeset letos pridobljenih del so jih kar 49 avtorji oziroma zbiralci podarili,« poudarja vodja galerije Marko Arnež. »Več kot 98 odstotkov vseh del so umetniki podarili in s tem pokazali, kako veliko srce imajo za našo galerijo.«

Galerija je v 26 letih priredila številne razstave in spremljevalne dogodke ter izdala kataloge in publikacije, prav vse so zdaj na voljo tudi v elektronski obliki. Virtualni ogled del je mogoč na spletni strani galerije, pripravil pa ga je Marko Tušek.

Odslej pa je del stalne zbirke iz galerijskih depojev našel pot tudi v prostore Mestne občine Kranj. Likovna in kiparska dela dvajsetih priznanih slovenskih umetnikov krasijo pisarne in prostore pred županovim kabinetom. »S svojo odločitvijo in velikim čutom za kulturo omogočate, da je vrhunska umetnost dostopna širšemu krogu ljudi,« je povedal župan Matjaž Rakovec in dodal, da bo prostor, ki ga sicer dnevno obišče veliko ljudi odslej dihal drugače. Kot je poudaril Arnež, je tokratni izbor del pripravljen intuitivno, čez leto dni bodo dela zamenjali z novim izborom.

Tokrat so na ogled dela Jožeta Ciuhe, Milana Eriča, Zvonka Čoha, Janeza Boljke, Silvestra Komela, Luja Vodopivca, Franca Novinca, Andreja Jemca, Franka Vecchieta, Valentina Omana, Božidarja Jakca, Franceta Slane, Franca Miheliča, Zmaga Jeraja, Emerika Bernarda, Rudolfa Kotnika, Jožeta Tisnikarja, Jožeta Slaka - Đoke, Nikolaja Omerse in Klavdija Palčiča.

Marko Arnež je na kratko predstavil načrte GPN: »Galerija po odločitvi kulturnega ministrstva spet spada pod okrilje Gorenjskega muzeja, zato si obetam še boljše njeno delovanje. Upam tudi, da se bo nadaljevalo tudi dobro sodelovanje z novim upravnim odborom Prešernovega sklada, predvsem, da bo GPN lahko kot doslej vsako leto gostila aktualne nagrajence.« V nadaljevanju se je skupaj z gosti, nekaterimi umetniki oziroma njihovimi dediči, sprehodil po razstavi, pri čemer so ti v nekaj besedah spregovorili o svojih delih, Zvonko Čoh in Milan Erič o sliki z naslovom Slovenska aktualna politika, ki sta jo vsak polovico ustvarila ob njuni skupinski razstavi v GPN pred dvema letoma. O svojih slikah sta spregovorila Andrej Jemec in Valentin Oman, o delih in ustvarjanju svojih očetov Jožeta Ciuhe in Silvestra Komela pa Peter Ciuha in Boštjan Komel. O tem, kako mora umetnik vedno slediti svetu, ki se spreminja, je govoril Franko Vecchiet, o dveh platojih na rodnem Godešiču pa Franc Novinc. O zgornjem, kjer so polja in je zanj značilno delo, in o skrivnostnem spodnjem delu ob Sori, kjer je močvirje in se v njem rojevajo fantastične zgodbe in nočnega občudovalca popeljejo v neki drugi svet.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / sreda, 20. julij 2022 / 10:12

Hrvaški soimenjak

Snježnik (1506 m n. m.) – Loči ju meja; naš je Snežnik, hrvaški je Snježnik. Obisk Gorskega kotarja in še enega v nizu čudovitih razglednikov na Jadransko morje.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / nedelja, 23. avgust 2020 / 13:45

Tudi v Špitalu živijo Slovenci

Prav gotovo marsikdo pri nas ne ve, da živijo Slovenci tudi v Špitalu ob Dravi, v mestu, ki leži ob tej reki slabih štirideset kilometrov severozahodno nad Beljakom. Desetletja po drugi svetovni vo...

GG Plus / nedelja, 23. avgust 2020 / 13:42

Vitalna vzgoja

Vitalna vzgoja je izjemno pomembna za zdrav duševni razvoj vsakega otroka, vendar se pri nas o njej niti ne govori in se z njo sistematično ne ukvarjamo. Tudi človekova vitalna plat naj bi bila zdr...

Kultura / nedelja, 23. avgust 2020 / 13:39

Ko se čas ustavi, se mi ne

V vseh galerijskih prostorih Layerjeve hiše se s kar enajstimi projekti predstavlja mednarodno priznana kranjska umetnica kolaža Maruša Štibelj.

GG Plus / nedelja, 23. avgust 2020 / 13:39

Visoška kronika

»Živeli smo divje življenje. Vojskovali smo se za vero, pa vere ni bilo ne v cesarskih ne v švedskih vrstah. Gorje mu, kdor je prišel pod naše orožje! Človeško življenje ni veljalo več kakor jabolk...

Nasveti / nedelja, 23. avgust 2020 / 13:36

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)