Harmonike preplavile Bled
Tradicionalni Blejski dnevi so minuli konec tedna na Bled privabili številne obiskovalce, ki so si letos med drugim znova lahko ogledali spektakularne zračne dirke, za popestritev pa so v nedeljo poskrbeli tudi harmonikarji.
Bled – Blejska promenada je minuli konec tedna znova zaživela s številnimi stojnicami in osrednjim odrom, na katerem so se že v petek predstavili mladi pevski talenti v okviru revijalnega nastopa Blejski zlati mikrofonček, na njem pa so nato gostili še Adija Smolarja in Tanjo Žagar s skupino Avantura. Jezero je v soboto zvečer tudi letos osvetlilo več kot deset tisoč lučk v jajčnih lupinah, ki jih je izdelal domačin Andrej Vidic, nebo pa je zažarelo v soju nekajminutnega ognjemeta. Za popestritev so v soboto popoldne tudi letos poskrbeli s spektakularno zračno dirko nad jezersko gladino, v nedeljo točno opoldne pa so po jezeru zadoneli zvoki iz štiristotih harmonik.
V okviru Loop Air Showa je v soboto akrobatske veščine z letali prikazalo šest najboljših evropskih pilotov, med katerimi so bili trije Slovenci, Hrvat, Anglež in Nemec, je pojasnil soorganizator air showa Primož Lajevec iz društva Loop team. Priprave na zračno dirko trajajo vse leto, poseben poudarek pa je namenjen varnosti. »Tako se določi tudi najnižjo višino, na kateri lahko letijo piloti, in sicer se ne smejo spustiti pod deset metrov.« Čeprav tovrstne tekme potekajo po vsem svetu, je še razložil, pa Blejski grad predstavlja edinstveno točko za opazovanje, saj je letala mogoče opazovati od zgoraj.
»To je brez primere na vsem svetu,« je poudaril Lajevec. Glede na to da so lani naleteli na kar precej kritik s strani naravovarstvenikov, je Lajevec še pojasnil, da se trudijo letenje nad jezerom omejiti na skrajno kratek čas, prav tako pa so motorji zasnovani tako, da imajo zelo nizke izpuste. Razložil je še, da dim, ki ga spuščajo iz letal za boljše opazovanje akrobacij, niso izpusti, kot menijo nekateri, ampak medicinsko parafinsko olje, ki se sicer uporablja tudi v prehranske namene. »Uporabljajo ga v sodih za vino, da se vino ne pokvari,« je razložil Lajevec, in dodal, da dim nekaj časa vztraja v zraku, potem pa se povsem neškodljivo razgradi.
Za pravi spektakel pa je v nedeljo poskrbelo tudi več kot štiristo harmonikarjev iz vse Slovenije in tujine, ki so se zbrali ob obali Blejskega jezera in točno opoldne poskušali čim bolj ubrano zaigrati skladbo Otoček sredi jezera Slavka Avsenika. Razporejeni so bili skoraj na vsakem koraku od blejske igralnice do vile Prešeren. »Najstarejši je bil 86-letni Albin Valant iz Bodešč pri Bledu, najmlajši pa petletni Žan Papler iz Gorij,« je pojasnil organizator srečanja harmonikarjev Toni Mežan. Meh harmonike, skoraj večje od sebe, je v rokah raztegoval tudi šestletni Luka v družbi očeta Lojzeta Planinška. »Harmoniko se uči šele štiri mesece, tako da je sodeloval bolj pri refrenu,« je pojasnil Lojze Planinšek, ki ni skrival ponosa, da je bil njegov sin v središču pozornosti, saj se marsikateri obiskovalec ni mogel načuditi že temu, da je harmoniko sploh lahko držal v rokah, kaj šele, da je igral nanjo. Skupaj z očetom Tinetom Bergerjem se je srečanja harmonikarjev udeležil tudi sedemletni Mark, ki se sicer uči igranja klavirja, z očetom pa je prav zaradi omenjenega srečanja vadil igranje harmonike. »Danes skoraj prvič drži v rokah harmoniko, le nekajkrat sva poskusila,« je priznal Tine Berger in dodal, da jima nastop ob Blejskem jezeru pomeni predvsem izziv in doživetje. Anže Cesar iz društva harmonikarjev Mirna Peč pa si bo nedeljski nastop na Bledu zapomnil tudi zaradi harmonike s sliko Bleda na mehu, ki mu jo je prinesel žreb.