Velika družina srčnih ljudi
Število aktivnih krvodajalcev v Sloveniji je dokaz, da sta solidarnost in pomoč drugim pomembni in cenjeni vrednoti. To je bilo sporočilo ob dnevu krvodajalstva in desetletnici družbeno odgovorne iniciative Daruj energijo za življenje.
V Sloveniji vsakih pet minut nekdo potrebuje kri. Za nekatere ponesrečence porabijo tudi do 15 litrov krvi, za to pa je potrebnih od dvajset do trideset krvodajalcev. Tudi ob nepredvidenih zapletih pri porodu potrebujejo do pet litrov krvi, za kar je potrebnih deset krvodajalcev.
Ob slovenskem dnevu krvodajalstva, 4. juniju, je bila v ospredju že deseta družbeno odgovorna iniciativa Daruj energijo za življenje, tokrat pod okriljem slogana Velika družina srčnih ljudi. Partnerji skupne iniciative so že vsa leta republiški Zavod za transfuzijsko medicino, Rdeči križ Slovenije (RKS) in družba Petrol kot njen pobudnik. Namen skupne iniciative je ozaveščanje javnosti o pomembnosti krvodajalstva, pridobivanje in zadržanje novih krvodajalcev, zagotavljanje varne krvi z odgovornimi in ozaveščenimi krvodajalci ter njihova aktivna vloga pri uravnavanju zalog krvi. Kot so poudarili, smo s prikazovanjem združenih zalog krvi transfuzijske službe v Sloveniji na spletnih straneh www.ztm.si in www.daruj-kri.si prešli na višjo raven organiziranja krvodajalcev in vabljenja krvodajalcev po dejanskih potrebah. Sprotno ukrepanje vseh sodelujočih v preskrbi s krvjo se je izkazalo tudi v času epidemije covida-19. "Kljub omejitvi življenja in spremenjenemu delovanju zdravstvenega sistema so bolniki v času epidemije potrebovali kri krvodajalcev za nujna in neodložljiva zdravljenja. Zaradi preprečevanja širjenja okužb in uvedbe zaščitnih ukrepov je bilo treba prilagoditi organizacijo in potek odvzemov krvi. Krvodajalci so sledili spremembam, ukrepom in potrebam transfuzijske službe ter kljub neznankam in tveganjem prihajali na odvzem krvi. S tem so presegli vsa naša pričakovanja in dokazali, da aktivno sodelujejo pri uravnavanju zalog krvi in preskrbi s krvjo. Njihova srčnost in prepričanje v pomoč in darovanje sta omogočala, da je življenje teklo dalje," je poudarila Polonca Mali, dr. med., iz republiškega Zavoda za transfuzijsko medicino.
Tradicija darovanja krvi pri nas je precej dolga, saj so prvo steklenico krvi konzervirali pred 75 leti. Letno se za darovanje krvi odloči približno sto tisoč prostovoljnih krvodajalcev, kar pokrije potrebe našega zdravstva. Za zadostno preskrbo s krvjo potrebujemo dnevno med 350 in 400 krvodajalcev. Od leta 2011 so zabeležili skoraj devetdeset tisoč na novo vpisanih krvodajalcev. RKS skupaj s transfuzijsko službo vsako leto organizira več kot 1100 krvodajalskih akcij na terenu in v transfuzijskih ustanovah.