Tesnoba praznih tribun
Če ste športni navdušenec in navijač, gotovo vsako leto obiščete kakšno tekmo. Roko na srce – moderne komunikacijske tehnike jih že lep del prenašajo na televizijskih zaslonih, spletnih straneh in še kje, tako da tudi tisti, ki nimate časa za ogled tekmovanj ob igriščih, tekmovalnih progah, stadionih, bazenih, doskočiščih in še kje, lahko napete obračune ekip in posameznikov spremljate v živo ali si jih ogledate v posnetkih. Seveda lahko prižgete tudi radio, si o športnih rezultatih, napovedih in komentarjih preberete v časopisih ...
Možnosti in priložnosti je ogromno in ljubitelji športa te dni že težko čakamo, da se življenje vendarle počasi vrne v ustaljene tirnice – ter seveda igralci na igrišča in druga športna prizorišča.
Večina športnikov kljub epidemiji namreč ni prekinila svojih treningov, saj se zavedajo, da bo ob sprostitvi ukrepov treba prej ali slej pokazati, kaj so počeli zadnja dva meseca. V okviru omejenih možnosti se trudijo vsak po svojih močeh tudi zato, ker vedo, da se bo kmalu treba izkazati ne le pred neusmiljenimi štoparicami, ampak tudi pred trenerji in navijači.
Kot vse kaže, bodo tako pri nas kot marsikje druge najprej na igrišča prišli nogometaši. Ne le zato, ker je nogomet najbolj množičen šport, temveč tudi zato, ker se igra na prostem in ker se v njem vrtijo velike vsote denarja. Te dni iz tujine poročajo o velikanskih izgubah klubov in znižanju plač športnikom.
Težave imajo tudi naši klubi in to občuti tudi večina naših profesionalnih športnikov. Šport je pač že dolgo tudi vrsta gospodarske panoge in epidemija covida-19 je še kako posegla tudi na to področje. Odpovedana ali preložena je vrsta tekmovanj, če ni tekmovanj, pa seveda ni dohodka. In ne nazadnje tudi ni gledalcev ali navijačev.
Športniki in navijači pač potrebujemo drug drugega. Drug drugega podpiramo, drug z drugim se veselimo, skupaj pa privabljamo sponzorje in vse druge, ki šport podpirajo. Zato ni čudno, da so navijači že predlagali, da bi kupili vstopnice, čeprav ne bodo mogli biti na tekmi in si jo bodo lahko ogledali zgolj na ekranih. Prav tako so predlagali, da bi – za boljše vzdušje – sponzorirali lutke, ki bi sedele na njihovih sedežih.
Gotovo bodo do začetka tekmovanj športniki in navijači še imeli ideje, kako se prilagoditi novim časom in spremenjenim razmeram. Dejstvo pa je, da zagotovo oboji že težko čakajo dan, ki ga bodo lahko brez strahu in tesnobe spet doživeli na in ob športnih igriščih ter tekmovališčih.