Domovi za starejše so zelo različni glede na velikost, bivanjske standarde, arhitekturne pogoje. Od vsakega zavoda posebej je odvisno, kakšen protokol obiskov bo še uvedel. (Fotografija je simbolična.) / Foto: Gorazd Kavčič

Dovoljeni obiski v domovih za starejše, a pod strogimi pogoji

V torek in sredo, 28. in 29. aprila, na širšem Gorenjskem niso zaznali nove okužbe z novim koronavirusom. Vodja svetovalne strokovne skupine na ministrstvu za zdravje prof. dr. Bojana Beović je poudarila, da smo dosedanje stanje vzdrževali z radikalnimi ukrepi, s sproščanjem omejitev pa država ni več tista, ki bo rekla, kaj se sme in kaj ne, ampak se moramo tveganj prebivalci zavedati sami. Pod strogimi navodili in ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov so ponovno dovoljeni obiski v domovih za starejše.

Ljubljana, Kranj – V Sloveniji je bilo v sredo, 29. aprila, na novo odkritih enajst okužb med 1252 testiranimi, od začetka epidemije je bilo pozitivnih na novi virus skupaj 1429 oseb. Vseh testiranih je že več kot 51 tisoč. V sredo so umrli trije, hospitaliziranih je 63 oseb, od tega jih je 22 na intenzivni terapiji.

Kot smo že poročali, je s četrtkom, 30. aprilom, odpravljena začasna omejitev gibanja na matične občine. Po prvomajskih praznikih se odpirajo trgovine (z izjemo velikih trgovskih centrov), dovoljeni bodo obredi v cerkvah, treningi v nekontaktnih športih, gostinska ponudba na prostem in še več drugih storitev. »Ponoven zagon še vseh ostalih storitev in dejavnosti bo prav tako postopen, skladen z uveljavitvijo t. i. korona standardov, zagotovitvijo varnih pogojev za njihovo izvajanje,« je na zadnji novinarski konferenci povedal uradni vladni govorec Jelko Kacin in poudaril kot večkrat doslej, da so bili ukrepi ob epidemiji v Sloveniji pravočasni in ustrezni, predvsem pa je pomembno, da smo se jih prebivalci dosledno držali.

Kot kaže zdaj, se bo od 11. maja dalje začel postopno vzpostavljati javni potniški promet, in kot je napovedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec, se bodo tudi vrtci in šole postopno in pod posebnimi pogoji začeli odpirati z 18. majem. V največji meri bo to odvisno od epidemiološke slike in drugih strokovnih ocen. Mora pa ministrstvo za zdravje, kot je pojasnil Kacin, pred odprtjem, zagonom posamične storitve, dejavnosti vsaj dva dni prej dati ustrezna strokovna navodila.

Potrebujemo jasna »pravila igre«

Epidemija covida-19 je še vedno med nami, zato sta previdnost in odgovorno ravnanje še kako na mestu, je poudarila infektologinja prof. dr. Bojana Beović, vodja svetovalne strokovne skupine za obvladovanje epidemije covida-19 na pristojnem ministrstvu. »V Sloveniji imamo občutek, da se epidemija končuje in da je vse hudo za nami. Sama sem ena tistih, ki je v tem trenutku najmanj vesela, saj me skrbi, kakšno bo življenje v prihodnje. Ali se bomo lahko navadili živeti na nov način in epidemijo držati pod nadzorom? Tisto, kar pa nas zares lahko veseli, je prihranjeno število življenj. Na en milijon prebivalcev je v Sloveniji bistveno nižja smrtnost kot npr. v Lombardiji in Furlaniji - Julijski krajini,« je pojasnila Beovićeva in obenem opozorila, da bomo morali tudi naprej biti pozorni tudi na vse morebitne vnose okužbe iz tujine. Poudarila je prav tako, da smo dosedanje stanje vzdrževali z radikalnimi ukrepi, s sproščanjem omejitev pa država ni več tista, ki bo rekla, kaj se sme in kaj ne, ampak se moramo tveganj prebivalci zavedati sami. Če se stanje poslabša, potem že nekje septembra pričakujemo drugi val epidemije, ki bi bil lahko precej hujši kot prvi.

Evropski center za preprečevanje in spremljanje bolezni je, kot je povedala Bojana Beović, tveganje ocenil kot zmerno, ob pogoju, da se omejitveni ukrepi ukinjajo postopoma, da se v vsaki dejavnosti, ki se na znova odpira, uvedejo ustrezna navodila in se spremlja situacija.

Domovi za starejše so še vedno žarišča okužbe, je opozorila vodja svetovalne strokovne skupine za obvladovanje epidemije covida-19 na pristojnem ministrstvu in dodala, da vsekakor potrebujemo jasna »pravila igre«, tudi ustrezno financiranje zdravstvenih služb. »V Sloveniji imamo sorazmerno slabo bolnišnično infrastrukturo, smo država s skoraj najmanj enoposteljnimi sobami v bolnišnicah v Evropi, a ravno to zagotavlja manjšo možnost prenosa okužb.«

Bojana Beović je sklenila s sporočilom, da terenski epidemiologi spremljajo stanje v Sloveniji, a jih je kadrovsko premalo in po vzoru nekaterih držav kot novo možnost izpostavila anonimno spremljanje kontaktov okuženih s pomočjo telefonske aplikacije.

Obiski morajo biti vnaprej dogovorjeni, omejeni na eno zdravo osebo

Od 30. aprila dalje so načeloma dovoljeni varni obiski v domovih za starejše. »Uprave domov pa so tiste, ki imajo za to največjo odgovornost, so pa tudi najbolj zaslužne, da se naši starejši počutijo dobro,« je poudaril Jelko Kacin. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je povedal, da je približno devetdeset odstotkov domov brez okužb. Ministrstvo je pripravilo usmeritve, navodila, kako se lahko začnejo sproščati prepovedi obiskov v socialnovarstvenih zavodih in drugih oblikah institucionalnega varstva ob zagotavljanju vseh varnostnih pogojev, upoštevanju strogih higienskih ukrepov in navodil. »Domovi so zelo različni glede na velikost, bivanjske standarde, arhitekturne pogoje. Od vsakega zavoda posebej je odvisno, kakšen protokol bo še uvedel,« je poudaril minister. Obiski morajo biti vnaprej dogovorjeni, omejeni na eno zdravo osebo (svojec, prostovoljec), če je mogoče, naj obiski potekajo na zunanjih površinah ali večjih notranjih prostorih. Domovi morajo voditi natančno evidenco obiskov skupaj s kontaktnimi podatki obiskovalcev ...

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 26. januar 2012 / 07:00

Osemdeset let pirniškega kulturnega društva

Pirniče - V Pirničah letos praznujejo osemdeset let od uradne registracije tamkajšnjega kulturnega društva. Uradno je bilo registrirano 7. januarja 1932. Natanko osemdeset let od...

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Poper(ček) v nosu

Test: Mercedes-Benz C 220 CDI T Avantgarde

Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Revoz zmanjšuje proizvodnjo

Zaradi poslabšanih razmer na vzhodnoevropskem avtomobilskem trgu, do katerega je prišlo v zadnjem obdobju, je tudi novomeški Revoz prisiljen prilagoditi obseg proizvodnje. Tako bodo v Renaultovi...

Kranj / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Nadarjeni in sočutni do okolja

Učenci miselnega krožka za nadarjene na Osnovni šoli Matije Čopa v Kranju so na dan jesenskega enakonočja posadili drevo in s tem simbolno začeli delo krožka v tem letu.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Za en dan sem postala učiteljica

Sem učenka srednje vzgojiteljske šole in za prakso sem dobila OŠ Stražišče.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Posadili so ameriški hrast

Osnovna šola Naklo sodeluje v mednarodnem projektu ENO, ki spodbuja mlade k saditvi dreves. Kot je povedala Barbara Vevar, so pred dvema letoma posadili hrast. Letos se mu je pridružil še...