Zbolela stanovalka radovljiškega doma starejših
Po zadnjih podatkih imamo v Sloveniji 15 novih okužb s covidom-19, od tega po en nov potrjen primer na širšem Gorenjskem v občinah Domžale, dva v Kranju in enega v radovljiškem domu starejših. Vlada je odločila, da so ponovno lahko odprte avtopralnice in dovoljena zavarovalniška posredovanja ter od prihodnjega tedna tudi sklepanje zakonskih zvez, ki pa bodo prilagojene aktualni situaciji ob epidemiji.
Ljubljana, Kranj – Po zadnjih podatkih iz petka, 24. aprila, so v Sloveniji med 1161 opravljenimi testiranji potrdili 15 okužb z novim koronavirusom. Umrla je ena oseba, do zdaj 82. Hospitaliziranih je 77 oseb, od tega jih je 23 na intenzivni terapiji. Na širšem Gorenjskem so en nov primer potrdili v občini Domžale, skupaj jih je bilo v občini od začetka epidemije 26. Potrdili so tudi dve okužbi v občini Kranj, ki jih ima skupaj 23, in pa eno v občini Radovljica, ki jih ima osem. Direktor Doma dr. Janka Benedika v Radovljici Alen Gril je potrdil, da je bil covid-19 zaznan pri stanovalki, ki so jo odpeljali na zdravljenje v bolnišnico. »Vsem zaposlenim in njenim sostanovalkam so vzeli bris, rezultate še čakamo,« je še pojasnil direktor in zagotovil, da že ves čas od razglasitve epidemije v Sloveniji ukrepe izvajajo po protokolu.
Od sobote, 25. aprila, se z dopolnitvijo Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom med izjeme, za katere ne velja prepoved, dodajo tudi storitve zavarovalniškega posredovanja in avtopralnice. Minister za javno upravo Boštjan Koritnik pa je sporočil, da bo od naslednjega tedna dalje znova omogočeno izvajanje porok, te bodo sicer prilagojene aktualni situaciji ob epidemiji. Sklepanje zakonskih zvez bo v uradnih prostorih kot tudi na prostem, vendar v okrnjeni zasedbi. Kot je dejal minister, bosta pri obredu poleg mladoporočencev lahko prisotna še matičar oziroma načelnik upravne enote v vlogi pooblaščenca. Če bo poroka na prostem, bosta lahko prisotni tudi priči, če bo obred potekal v zaprtem prostoru, pa bo o prisotnosti prič odločilo vodstvo posamezne upravne enote. Po ministrovih besedah bodo zaradi izvedbe porok potrebne tudi spremembe osebnih dokumentov (osebne izkaznice, potni listi, vozniška dovoljenja ...), kar pomeni, da bo izdaja novih dokumentov v teh primerih za upravne enote »nujna« naloga. V primerih, ko bosta morala nevesta in ženin do kraja oziroma lokacije poroke prečkati občinske meje, jima bo upravna enota izdala potrdilo, kar bo veljalo tudi za priči, je še dodal Koritnik.