Obrtnike pestijo likvidnostne težave
Dve tretjini obrtnikov in podjetnikov ocenjujeta, da bodo upravičeni do državne pomoči. Tudi v kranjski obrtni zbornici opozarjajo na hudo stisko njihovih članov zaradi izgube posla in likvidnostnih težav.
Kranj – Obrtniki in podjetniki se zaradi prepovedi opravljanja dejavnosti in upada naročil spopadajo s hudimi likvidnostnimi težavami, opozarjajo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). V anketi, ki so jo med štiri tisoč obrtniki in podjetniki izvedli prejšnji teden, je namreč le tretjina vprašanih odgovorila, da bodo imeli dovolj sredstev, da bodo delavcem lahko izplačali nadomestila za čakanje na delo doma za mesec april. Kar 64 odstotkov vprašanih pa je ocenilo, da bodo upravičeni do pomoči države iz prvega megazakona.
Spodbuden je podatek, da je delodajalcem večinoma uspelo obdržati delovna mesta in delavce, še navajajo v OZS. Kar 82 odstotkov delodajalcev je namreč odgovorilo, da v tem času ni odpuščalo, temveč so se večinoma odločili, da njihovi delavci čakajo na delo doma. Na čakanju naj bi bilo tako kar 73 odstotkov zaposlenih pri obrtnikih in podjetnikih.
Da so se obrtniki in podjetniki zaradi epidemije covida-19 znašli v zelo težki situaciji, s kakršno se še niso srečali, pritrjujejo tudi na Območni obrtno-podjetniški zbornici (OOZ) Kranj. »Nekatere dejavnosti so popolnoma zamrle, kot na primer gostinstvo, osebne storitve … Prav tako je ogromen del proizvodnje in storitvenih dejavnosti ostal brez naročil. Ob tem pa se je bilo treba spopasti s težavami, povezanimi z zaposlenimi in številnimi drugimi, predvsem finančnimi obveznostmi, ki jih bomo ob upadu dohodkov težko premagali. Tu se računa predvsem na zmanjšanje določenih obveznosti (davki, najemnine …) in seveda na posluh in pomoč države,« pojasnjuje Daniela Žagar, direktorica OOZ Kranj.
Obrtniki in podjetniki doživljajo prave travme zaradi izgube posla in likvidnostnih težav, dodaja Žagarjeva. OOZ Kranj skuša po najboljših močeh pomagati svojim članom, med drugim je mnoge njihove pripombe posredovala na številne naslove – od občine, OZS do raznih institucij in posameznikov, ki bi jim pri reševanju trenutnih razmer lahko pomagali. »Smo v času, ko je potrebna solidarnost. Pomoč in razumevanje naše situacije pričakujemo od države, lokalne skupnosti. Prav pa je, da smo solidarni tudi drug do drugega. Ohraniti pozitivni pogled in energijo je v tem času ključno,« razmišlja Žagarjeva.
OOZ Kranj svojim članom pomaga tudi pri ugodnejšem nakupu zaščitnih obraznih mask. »V Kranju so maske za večkratno uporabo začeli izdelovati trije naši člani – Pletenine Oblak, Saga in Zuya, na zbornici pa je poleg njihove ponudbe možno dobiti tudi večjo količino mask za enkratno uporabo,« je še pojasnila Žagarjeva.