Čeprav žirovski center za zbiranje odpadkov še nima uporabnega dovoljenja, so ga občanke in občani vzeli za svojega.

Črno odlagališče postaja bel labod

Nekdanje divje odlagališče v Osojnici, kjer že deluje zbirni center za odpadke za občino Žiri, bo kmalu legalizirano.

Žiri – Sedanji zbirni center za odpadke za žirovsko občino se je razvil iz želje enega od občanov, ki je v Osojnici pred leti začel razgrajevati vozila. Občani so prostor vzeli za svojega in z leti vse več uporabnih odpadkov navozili v Osojnico. Ob ustanovitvi občine se je najvplivnejšim možem ideja zdela zanimiva, zato so uredili sortirnico in zaposlili upravljavca. Kljub temu prostor še danes deluje brez vseh dovoljenj.

»S spremembo prostorskih planov smo ta prostor namenili za zbirni center za odpadke, uredili nekaj dokumentov, nakupili zabojnike in potrebno opremo, tako da našim občanom ponujamo celovito storitev,« pravi Andrej Poljanšek, direktor občinske uprave. Zapletlo se je pri zbiranju dovoljenj, saj občina že leto in tri mesece čaka na vodno soglasje države, kljub temu pa v teh dneh pričakujejo uporabno dovoljenje, v dveh mesecih pa tudi gradbeno dovoljenje. »Z njimi bomo asfaltirali center, uredili lovilce olj in odvodnavanje,« pojasni Poljanšek in doda, da bo tako črno odlagališče končno legalizirano.

V žirovski center za zbiranje odpadkov lahko občani vsak dan v tednu od 10. do 12. in od 16. do 18. ure, v soboto od 10. do 14. ure, pripeljejo praktično vse, razen zemlje in gramoza. All inclusive, v šali pravi Poljanšek in našteje izrabljene avtomobile, gradbene in elektro odpadke, steklo, belo tehniko in tudi nevarne odpadke. Za nevarne odpadke sta občina in okoljsko ministrstvo nabavila pokrit in zaščiten zabojnik, v katerem shranjujejo olja, barve, razredčila in podobno. »Tako široke palete zbiranja nima praktično nobena druga občina,« pravi direktor.

»Vsak dan je veliko obiska, le malce nanj vpliva vreme,« pravi upravitelj centra Osojnica Miran Benedik in razloži: »Največkrat občani pripeljejo vsakovrstne odpadke, pa tudi razna oblačila, kose pohištva, predmete iz železa in tudi odpadna olja iz gospodinjstva.« Medtem ko se Žirovci v center odpravijo večkrat na leto, tudi z malenkostmi, ki pa vseeno ne gredo v najbližji smetnjak, pa prebivalci iz bolj oddaljenih gorskih vasi največkrat le enkrat letno napolnijo traktorsko prikolico.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / sreda, 23. junij 2021 / 13:51

Delne in popolne zapore cest v preddvorski občini

Preddvor – Ob cesti med Preddvorom in Zgornjo Belo bodo ob koncu junija začeli graditi pločnik od konca nove kolesarske poti do začetka naselja Zgornja Bela. Na tem odseku bo tako delno ov...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 22. julij 2015 / 13:11

Okrepiti sodelovanje turističnih kmetij

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je v ponedeljek na obisku v Sloveniji gostil deželnega glavarja avstrijske Koroške dr. Petra Kaiserja. Kot primer dobrega čezmejnega sodelova...

Kronika / sreda, 22. julij 2015 / 12:17

Prehitri, nepravilno prehitevali ...

Zadnji konec tedna je na Gorenjskem v okviru nacionalne akcije poostren nadzor motoristov potekal med Bledom in Kranjem. Rekorder je vozil s 172 km/h.

Kranj / sreda, 22. julij 2015 / 12:13

V Bruslju predstavili projekte

Prejšnji teden sta predstavnika kranjske občine na konferenci v Bruslju predstavila več investicijskih projektov, ki so bili sofinancirani iz evropskih sredstev.

Železniki / sreda, 22. julij 2015 / 11:47

Razdvojenost narodu ne koristi

V soboto je bila v Dolenji vasi slovesnost ob 72-letnici streljanja talcev in ustanovitve Prešernove brigade.

Medvode / sreda, 22. julij 2015 / 11:45

Na olimpijadi tudi zbiljske gasilke

Slovenska gasilska mladinska reprezentanca pod vodstvom poveljnika Gasilske zveze Slovenije Francija Petka ta teden sodeluje na XX. mladinski gasilski olimpijadi v mestu Opole na Poljskem.