Čeprav žirovski center za zbiranje odpadkov še nima uporabnega dovoljenja, so ga občanke in občani vzeli za svojega.

Črno odlagališče postaja bel labod

Nekdanje divje odlagališče v Osojnici, kjer že deluje zbirni center za odpadke za občino Žiri, bo kmalu legalizirano.

Žiri – Sedanji zbirni center za odpadke za žirovsko občino se je razvil iz želje enega od občanov, ki je v Osojnici pred leti začel razgrajevati vozila. Občani so prostor vzeli za svojega in z leti vse več uporabnih odpadkov navozili v Osojnico. Ob ustanovitvi občine se je najvplivnejšim možem ideja zdela zanimiva, zato so uredili sortirnico in zaposlili upravljavca. Kljub temu prostor še danes deluje brez vseh dovoljenj.

»S spremembo prostorskih planov smo ta prostor namenili za zbirni center za odpadke, uredili nekaj dokumentov, nakupili zabojnike in potrebno opremo, tako da našim občanom ponujamo celovito storitev,« pravi Andrej Poljanšek, direktor občinske uprave. Zapletlo se je pri zbiranju dovoljenj, saj občina že leto in tri mesece čaka na vodno soglasje države, kljub temu pa v teh dneh pričakujejo uporabno dovoljenje, v dveh mesecih pa tudi gradbeno dovoljenje. »Z njimi bomo asfaltirali center, uredili lovilce olj in odvodnavanje,« pojasni Poljanšek in doda, da bo tako črno odlagališče končno legalizirano.

V žirovski center za zbiranje odpadkov lahko občani vsak dan v tednu od 10. do 12. in od 16. do 18. ure, v soboto od 10. do 14. ure, pripeljejo praktično vse, razen zemlje in gramoza. All inclusive, v šali pravi Poljanšek in našteje izrabljene avtomobile, gradbene in elektro odpadke, steklo, belo tehniko in tudi nevarne odpadke. Za nevarne odpadke sta občina in okoljsko ministrstvo nabavila pokrit in zaščiten zabojnik, v katerem shranjujejo olja, barve, razredčila in podobno. »Tako široke palete zbiranja nima praktično nobena druga občina,« pravi direktor.

»Vsak dan je veliko obiska, le malce nanj vpliva vreme,« pravi upravitelj centra Osojnica Miran Benedik in razloži: »Največkrat občani pripeljejo vsakovrstne odpadke, pa tudi razna oblačila, kose pohištva, predmete iz železa in tudi odpadna olja iz gospodinjstva.« Medtem ko se Žirovci v center odpravijo večkrat na leto, tudi z malenkostmi, ki pa vseeno ne gredo v najbližji smetnjak, pa prebivalci iz bolj oddaljenih gorskih vasi največkrat le enkrat letno napolnijo traktorsko prikolico.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Dolgčas

Nekoč je za devetimi gorami in devetimi vodami živel škrat. Bil je najbolj nesrečen škrat na svetu. Ni imel obiskov in ni imel prijateljev, zato se tudi ni imel s kom igrati. Nekega lepega pomlad...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / / 07:00

Kamnik živi z narodnimi nošami

Hladna nedelja je v Kamnik privabila več kot 1700 narodnih noš, okoli 30.000 obiskovalcev in številne politike.

Gorenja vas-Poljane / / 07:00

Za večjo varnost šolarjev

V občini Gorenja vas-Poljane dve gradbišči z urejanjem pločnikov in cest. Delno jih financirajo tudi z denarjem iz EU.

Žiri / / 07:00

Gradnja kljub pomislekom sosedov

Civilna iniciativa za prestavitev doma za starejše v Žireh je predstavila svoje poglede na gradnjo, v začetku prejšnjega tedna pa je bila koncesija tudi uradno pridobljena.

Zanimivosti / / 07:00

Šestdesetletni jubilej rateških gorskih reševalcev

Rateče - Pod Jalovcem, simbolom Društva GRS Rateče, so v soboto člani zaokrožili lep jubilej: 60 let pogumnega in požrtvovalnega reševanja gornikov. Njihov teren je razmeroma maj...

Gospodarstvo / / 07:00

Zaplet že takoj na začetku

V torek so na Ljubljanski borzi začeli trgovati z delnico Zavarovalnice Triglav, že v petek so njeno trgovanje začasno zaustavili.