Čeprav žirovski center za zbiranje odpadkov še nima uporabnega dovoljenja, so ga občanke in občani vzeli za svojega.

Črno odlagališče postaja bel labod

Nekdanje divje odlagališče v Osojnici, kjer že deluje zbirni center za odpadke za občino Žiri, bo kmalu legalizirano.

Žiri – Sedanji zbirni center za odpadke za žirovsko občino se je razvil iz želje enega od občanov, ki je v Osojnici pred leti začel razgrajevati vozila. Občani so prostor vzeli za svojega in z leti vse več uporabnih odpadkov navozili v Osojnico. Ob ustanovitvi občine se je najvplivnejšim možem ideja zdela zanimiva, zato so uredili sortirnico in zaposlili upravljavca. Kljub temu prostor še danes deluje brez vseh dovoljenj.

»S spremembo prostorskih planov smo ta prostor namenili za zbirni center za odpadke, uredili nekaj dokumentov, nakupili zabojnike in potrebno opremo, tako da našim občanom ponujamo celovito storitev,« pravi Andrej Poljanšek, direktor občinske uprave. Zapletlo se je pri zbiranju dovoljenj, saj občina že leto in tri mesece čaka na vodno soglasje države, kljub temu pa v teh dneh pričakujejo uporabno dovoljenje, v dveh mesecih pa tudi gradbeno dovoljenje. »Z njimi bomo asfaltirali center, uredili lovilce olj in odvodnavanje,« pojasni Poljanšek in doda, da bo tako črno odlagališče končno legalizirano.

V žirovski center za zbiranje odpadkov lahko občani vsak dan v tednu od 10. do 12. in od 16. do 18. ure, v soboto od 10. do 14. ure, pripeljejo praktično vse, razen zemlje in gramoza. All inclusive, v šali pravi Poljanšek in našteje izrabljene avtomobile, gradbene in elektro odpadke, steklo, belo tehniko in tudi nevarne odpadke. Za nevarne odpadke sta občina in okoljsko ministrstvo nabavila pokrit in zaščiten zabojnik, v katerem shranjujejo olja, barve, razredčila in podobno. »Tako široke palete zbiranja nima praktično nobena druga občina,« pravi direktor.

»Vsak dan je veliko obiska, le malce nanj vpliva vreme,« pravi upravitelj centra Osojnica Miran Benedik in razloži: »Največkrat občani pripeljejo vsakovrstne odpadke, pa tudi razna oblačila, kose pohištva, predmete iz železa in tudi odpadna olja iz gospodinjstva.« Medtem ko se Žirovci v center odpravijo večkrat na leto, tudi z malenkostmi, ki pa vseeno ne gredo v najbližji smetnjak, pa prebivalci iz bolj oddaljenih gorskih vasi največkrat le enkrat letno napolnijo traktorsko prikolico.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sreda, 23. junij 2010 / 07:00

Moteč "črni biser" na Bledu

Bralec z Bleda je opozoril na črno odlagališče v središču Bleda. Okoljska inšpekcija nima pristojnosti za ukrepanje, ker gre za stavbno zemljišče.

Objavljeno na isti dan


Jezersko / sreda, 5. avgust 2015 / 13:36

Knjigobežnice – od mene k tebi

Na Jezerskem so letos postavili pet knjigobežnic, hišk za izmenjevanje čtiva, in se s tem pridružili vseslovenskemu gibanju, ki se je na družbenem omrežju Facebook začelo pred skoraj štirimi leti.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 5. avgust 2015 / 13:34

Na Krvavec na kislo mleko in žgance

Cerklje – Poleti so na Krvavcu znosnejše temperature kot v dolini, za številne obiskovalce pa je Krvavec še posebno privlačen takrat, ko pašnike na planini Jezerca in na Kriški planini zavzamejo kr...

Škofja Loka / sreda, 5. avgust 2015 / 13:33

Primanjkuje velikih številk

Vsako prvo sredo v mesecu dopoldne in vse ostale srede od 11. ure do 11.30 in od 16. ure do 16.30 je v nekdanji vojašnici odprto skladišče Območnega združenja RKS Škofja Loka.

Kamnik / sreda, 5. avgust 2015 / 13:31

Odstranjevali so ambrozijo

Ambrozija je sicer lepa, a tujerodna rastlina, ki je močno alergena in zaradi preslabega poznavanja tudi pri nas povzroča vse več težav. Akcijo odstranjevanja so minuli konec tedna prvič organizirali...

Kronika / sreda, 5. avgust 2015 / 13:30

Medved napadel ovce

Bohinj – Na planini Storeča ravan je minuli petek medved napadel in poškodoval tri ovce. O dogodku so obvestili pristojne službe.