Čeprav žirovski center za zbiranje odpadkov še nima uporabnega dovoljenja, so ga občanke in občani vzeli za svojega.

Črno odlagališče postaja bel labod

Nekdanje divje odlagališče v Osojnici, kjer že deluje zbirni center za odpadke za občino Žiri, bo kmalu legalizirano.

Žiri – Sedanji zbirni center za odpadke za žirovsko občino se je razvil iz želje enega od občanov, ki je v Osojnici pred leti začel razgrajevati vozila. Občani so prostor vzeli za svojega in z leti vse več uporabnih odpadkov navozili v Osojnico. Ob ustanovitvi občine se je najvplivnejšim možem ideja zdela zanimiva, zato so uredili sortirnico in zaposlili upravljavca. Kljub temu prostor še danes deluje brez vseh dovoljenj.

»S spremembo prostorskih planov smo ta prostor namenili za zbirni center za odpadke, uredili nekaj dokumentov, nakupili zabojnike in potrebno opremo, tako da našim občanom ponujamo celovito storitev,« pravi Andrej Poljanšek, direktor občinske uprave. Zapletlo se je pri zbiranju dovoljenj, saj občina že leto in tri mesece čaka na vodno soglasje države, kljub temu pa v teh dneh pričakujejo uporabno dovoljenje, v dveh mesecih pa tudi gradbeno dovoljenje. »Z njimi bomo asfaltirali center, uredili lovilce olj in odvodnavanje,« pojasni Poljanšek in doda, da bo tako črno odlagališče končno legalizirano.

V žirovski center za zbiranje odpadkov lahko občani vsak dan v tednu od 10. do 12. in od 16. do 18. ure, v soboto od 10. do 14. ure, pripeljejo praktično vse, razen zemlje in gramoza. All inclusive, v šali pravi Poljanšek in našteje izrabljene avtomobile, gradbene in elektro odpadke, steklo, belo tehniko in tudi nevarne odpadke. Za nevarne odpadke sta občina in okoljsko ministrstvo nabavila pokrit in zaščiten zabojnik, v katerem shranjujejo olja, barve, razredčila in podobno. »Tako široke palete zbiranja nima praktično nobena druga občina,« pravi direktor.

»Vsak dan je veliko obiska, le malce nanj vpliva vreme,« pravi upravitelj centra Osojnica Miran Benedik in razloži: »Največkrat občani pripeljejo vsakovrstne odpadke, pa tudi razna oblačila, kose pohištva, predmete iz železa in tudi odpadna olja iz gospodinjstva.« Medtem ko se Žirovci v center odpravijo večkrat na leto, tudi z malenkostmi, ki pa vseeno ne gredo v najbližji smetnjak, pa prebivalci iz bolj oddaljenih gorskih vasi največkrat le enkrat letno napolnijo traktorsko prikolico.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / / 17:21

Nagrade mladim in mladim po srcu

Občina Naklo je ob občinskem prazniku na slavnostni seji podelila tudi občinske nagrade.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 24. maj 2008 / 07:00

Med sosedi 91

Minuli teden, 15. maja, je minilo 53 let od podpisa Avstrijske državne pogodbe.

GG Plus / sobota, 24. maj 2008 / 07:00

Dosmrtni zapor domala v vsej Evropi

Ministrstvo za pravosodje velja za enega najbolj aktivnih, kar se ravno sedaj kaže z vrsto zakonov, ki so s tega področja prišli v parlamentarni postopek. Najpomembnejši med njimi je kazenski zakonik....

Prosti čas / sobota, 24. maj 2008 / 07:00

Vrag je pobral svoje

Slovenije letos na Evrosongu ne bomo videli v finalu, je pa zato Gašperjem uspel veliki met. Cankarjev dom bo v znamenju Bazarja, Teden mladih se je zaključil, družili smo se z biatlonci, žurali s kra...

Humor / sobota, 24. maj 2008 / 07:00

Večer s Tržičani

Pa naj še kdo reče, da Tržičanov ne najdeš kjerkoli. Celo v Rigi.

Kultura / sobota, 24. maj 2008 / 07:00

Vprašanja sodobnega sveta

Pri založbi Mladinska knjiga so izšli štirje prevodi sodobnih romanov.