Letno poročilo tudi normiranci
Tudi podjetniki, ki se jim davčna osnova ugotavlja z upoštevanjem realnih in normiranih odhodkov, lahko oddajo letno poročilo, ki je osnova za pripravo bonitetne ocene, pravijo v Ajpesu.
Kranj – Vse več podjetnikov se ob registraciji podjetja odloča za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov. Na Gorenjskem se je po podatkih Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) njihovo število lani povečalo za 740 na skupno 5.132. Čeprav t. i. normirancem ni treba voditi poslovnih knjig, temveč le poenostavljene evidence o izdanih računih in odhodkih, in niso dolžni predložiti letnega poročila, pa v Ajpesu priporočajo, da letno poročilo vseeno oddajo. Za leto 2019 ga lahko v skladu z interventnim zakonom predložijo do 1. junija.
Predloženo letno poročilo je namreč osnova za pripravo bonitetne ocene, ki pridobiva vse večji pomen in je pogosto določena kot vstopni pogoj pri kandidiranju na javnih razpisih, nepogrešljive pa so tudi pri celovitem spremljanju kreditnega tveganja poslovnih partnerjev, poudarjajo v Ajpesu. Bonitetno oceno pa lahko pridobijo tudi normiranci pod pogojem, da ob koncu poslovnega leta pošljejo pristojni izpostavi pisno vlogo, da želijo oddati letno poročilo. Razloga, zakaj želijo oddati letno poročilo, ni treba navajati.
Če normiranec ni oddal letnega poročila in med letom ugotovi, da kljub temu potrebuje bonitetno oceno, lahko pri Ajpesu zaprosi za izredno pripravo na podlagi predložitve podatkov samo v ta namen. »Sicer pa vsi normiranci lahko pridobijo bonitetno informacijo BON-2, ki prikazuje podrobnejše podatke o tekoči plačilni sposobnosti (obseg poslovanja na poslovnih računih, znesek blokad, število dni z blokadami v zadnjih šestih mesecih) in se uporablja za dokazovanje v postopkih javnega naročanja, pri nakupih ali za preverjanje realne možnosti poplačila zapadlih obveznosti vaših dolžnikov,« poudarjajo v Ajpesu.