Z znanjem proti Alzheimerjevi
Hiša Zdravja Gorenjskega glasa je "zakorakala" v novo sezono, ki smo jo odprli s predavanjem o Alzheimerjevi bolezni.
Kranj – Pred polno dvorano (dokaz, da se bralci Gorenjskega glasa zavedajo, kako pomembno je bolezni spoznati, še preden zbolijo sami ali njihovi najbližji) je predaval je dr. Gorazd B. Stokin, specialist nevrolog iz UKC Ljubljana, Nevrološke klinike – Kliničnega oddelka za bolezni živčevja. Predavanje je omogočila farmacevtska družba Novartis, prisotni pa so izvedeli veliko ne samo o Alzheimerjevi bolezni, njenem poteku, načinu, kako jo prepoznamo in možnostih zdravljenja, pač pa tudi o tem, kako delujejo naši možgani in kateri so principi, po katerih se učimo, spominjamo, čutimo, govorimo, si predstavljamo … Po predavanju si je zdravnik nevrolog vzel dovolj časa, da je odgovarjal na vprašanja iz publike, ki jih kar ni hotelo biti konec, kar samo potrjuje, da so zdravstvene teme zanimive za splošno javnost in da smo s tem, da v Hiši Zdravja gostimo ugledne slovenske zdravnike, na pravi poti.
Zgodnje odkrivanje ključno za uspešno lajšanje težav
Alzheimerjeva bolezen je neozdravljiva degenerativna bolezen, pri kateri zaradi nastajanja senilnih plakov in nevrofibrilarnih pentelj odmirajo možganske celice. Bolezen prizadene predvsem starejše in je tudi zaradi splošnega staranja populacije vse bolj aktualna. V Sloveniji jo ima več kot 25 tisoč ljudi, v prihodnjih dveh desetletjih se bo njihovo število podvojilo. Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da bo leta 2050 na svetu živelo kar 62 milijonov ljudi z Alzheimerjevo boleznijo. Ker bolnik večji del bolezni preživi v domačem okolju, je še kako pomembno, da so domači o bolezni dobro poučeni. Alzheimerjeva bolezen se prav pri vsakem bolniku kaže drugače. Od prvih bolezenskih znakov, ki so običajno motnje kratkotrajnega spomina, do razvite oblike bolezni mine v povprečju 10 do 12 let. V vsem tem času je mogoče, če bolezen seveda odkrijemo, z zdravili bolniku zelo pomagati in tudi odložiti napredovanje bolezni. Vendar žal večina bolnikov z začetnim stadijem Alzheimerjeve bolezni še vedno ostaja neodkrita.
»Treniranje« možganov in telesa Alzheimerjevo bolezen odloži
Znaki Alzheimerjeve bolezni so tudi izguba sposobnosti za učenje, izguba govornih sposobnosti, nesposobnost prepoznavanja predmetov, okvara sposobnosti načrtovanja in organizacije, nezmožnost izvajanja motoričnih aktivnosti. V boju z njo lahko veliko naredimo sami, tako da tudi v starosti ostajamo umsko in telesno aktivni. Dokazano je namreč, da je pri tistih, ki tudi na stara leta s križankami, branjem, igranjem družabnih iger, reševanjem miselnih in računskih nalog »mučijo« svoje možgane, s sprehodi, delom na vrtu, kolesarjenjem, hojo v hribe, plavanjem pa svoje telo, proces propadanja živčnih celic v možganih počasnejši.