Dr. Hubert Potočnik / Foto: osebni arhiv

Ruši se sistem, ki je veljal za vzor

Dr. Hubert Potočnik je biolog, predavatelj na Biotehniški fakulteti. Posveča se preučevanju velikih zveri, v zadnjih letih predvsem volka, risa in šakala.

Mengeš – Napadi volkov na drobnico so lani naleteli na burne odzive kmetov in poželi precej pozornosti javnosti. So posledica širjenja volčjih družin na nova območja, do katere je prišlo že predlani, a so se težave pojavile, ko so se lani skotila prva volčja legla. »Volkovi so se pojavili tudi na območjih, kjer so bili ljudje nanje popolnoma nepripravljeni, za razliko od dinarskega sveta, kjer je volk že stoletja stalnica,« pravi Potočnik, ki buren odziv javnosti pripisuje tudi strahu, ki izvira iz stoletja trajajočega konfliktnega odnosa človeka s to živaljo. »Tri ali štiri živali lahko pobijejo tudi trideset in več ovac, za kar ljudje nimajo racionalne razlage, v resnici pa gre za refleksno vedenje, ki jim je v preteklosti v milijonih let v naravnem okolju omogočalo preživetje. A v odnosu s človekom je volk kljub vsemu zelo plaha žival,« pravi dr. Hubert Potočnik, ki si v svojem delu prizadeva prav za zmanjšanje konfliktnosti med zverjo in človekom in pomaga graditi okolje, ki bo omogočalo njuno sobivanje. »Pri tem sem pragmatik, ne spadam med tiste, ki menijo, da bi morali vse te živali pustiti pri miru, saj je z izjemo risa preostala populacija velikih zveri pri nas v dobri kondiciji. V ospredje postavljam trajnostno upravljanje s populacijami in ne varovanja posameznega osebka,« dodaja sogovornik, ki že nekaj let živi v Mengšu.

Uspešen način upravljanja z zvermi

Slovenija sicer predstavlja vzor zglednega upravljanja z velikimi zvermi za številne evropske države. Toleranca tako državnih oblasti kot ljudi je bila tradicionalno izjemno visoka, čemur pritrjuje tudi dejstvo, da so že v sedemdesetih letih pri nas ponovno naselili risa, ki je bil v 19. stoletju iztrebljen, medved pa že od dvajsetih let prejšnjega stoletja predstavlja veliko naravno vrednoto. »Slovenija je v zadnjih dvajsetih letih vpeljala izredno uspešen način upravljanja z velikimi zvermi, tako z vidika monitoringa kot odvzema, ki je bil medresorsko usklajen. Kljub temu da se je v populacije posegalo, so ostale vitalne,« pravi Potočnik, ki ob tem dodaja, da se v zadnjih letih ta sistem ruši: »Zaradi vse intenzivnejšega pravnega spodbijanja takšnega upravljanja s strani nekaterih organizacij se je podrl način upravljanja, za katerega smo v zadnjih desetih, 15 letih, prejeli številne pohvale in priznanja.«

Nezaupanje v stroko

Novela interventnega zakona o odvzemu volka in medveda iz okolja se mu zdi problematična iz več vidikov, predvsem pa takšen zakon izraža nezaupanje v strokovne odločitve. »V zadnjem letu sta se dve skupini intenzivno ukvarjali s temi vprašanji. Združili smo se različni ljudje, predstavniki različnih interesov in prepoznali probleme drug drugega. Diskusija je šla v pravo smer, zato se mi zdi škoda, da se je država tik pred sprejemom strokovno podprtih dokumentov odločila ubrati bližnjico. « Bolj kot predvideno število odvzemov volkov in medvedov iz okolja, se mu zdi problematično, da predlog zakona ne upošteva varovalk, ki bi omogočale etične in transparentne posege, ki ne škodijo populaciji.

Šakal slabše poznan

Slabše je raziskana populacija šakala, ki se je v naše kraje razširil iz obal Grčije in Bolgarije, prisoten pa je tudi v Dalmaciji oziroma na obalnih območjih Jadrana. Pri ga nas pogosteje opažamo približno zadnjih dvajset let, zato je težko z gotovostjo trditi, kakšen je njegov vpliv na divjad. »Med lovci vlada strah, da bo močno zmanjšal populacijo srnjadi, a vnaprej obsoditi neko vrsto zato, ker je nova, je dokaj neupravičeno,« pravi Potočnik, sicer tudi soavtor znanstvene monografije Evrazijski šakal, ki je izšla konec lanskega leta pri Lovski zvezi Slovenije.

V teh dneh se Potočnik ukvarja s spremljanjem potomke romunskega risa Goruja in slovenske risinje Teje. »Z genetskega vidika gre za izjemno dragoceno žival. Zelo pomembno je, da preživi in v populacijo naših risov vnese nove gene.« V sedemdesetih letih so namreč pri nas naselili tri pare risov, v izhodiščno populacijo pa nato ni prišla nobena druga žival, zaradi česar je prišlo do parjenja v sorodstvu, kar poveča možnost genetsko povezanih bolezni. Risji mladič, ki se v teh dneh osamosvaja, pa vnaša optimizem, da našega največjega predstavnika mačk čaka svetla prihodnost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Šest muzejev ene Gorenjske

V Galeriji Ivana Groharja v Škofji Loki je na ogled razstava z naslovom Zakladi Gorenjske z izbranimi muzealijami iz zbirk vseh šestih muzejev Gorenjske.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 20. april 2020 / 17:28

V omejenem obsegu spet delajo

Kranj – V kranjskem podjetju Goodyear Dunlop Sava Tires so v torek v omejenem obsegu ponovno zagnali proizvodnjo, ki so jo začasno ustavili 21. marca, skladišče pa bo do nadaljnjega še naprej delov...

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. april 2020 / 17:22

Tovor so preusmerili na železnico

Tudi največji logisti, med katerimi je brniški Cargo-partner, se prilagajajo novim razmeram, ki jih prinaša epidemija koronavirusa.

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. april 2020 / 17:21

Odpovedi gostov segajo v junij

Terme Snovik, kjer ustvarijo več kot polovico vseh nočitev v občini Kamnik, so zaprte že mesec dni. Odpovedi turističnih aranžmajev segajo vse v junij, zato bodo ta čas izkoristili za vzdrževalna dela...

Tržič / ponedeljek, 20. april 2020 / 17:20

Ustvarjalni in kos vsem dvomom

Štirinajst učencev iz vseh treh tržiških osnovnih šol je po skupinah razvijalo svoje ideje na Akademiji osnovnošolskega podjetništva. Veliko so delali na terenu, kjer so se srečevali s potencialnimi k...

Bohinj / ponedeljek, 20. april 2020 / 17:16

Krajevno društvo izgnancev zaključilo delo

Bohinjska Bistrica – Krajevna organizacija Društva izgnancev Slovenije 1941–1945 iz Bohinja je z zadnjim srečanjem konec februarja zaključila svoje delovanje. Za konec so svoje spomine zbrali v zbo...