
Visoka ocena vlade po prvem mesecu dela
Visoka ocena dela vlade
Anketa, ki jo je Mediana opravila za časnik Delo, je pokazala, da javnost po enem mesecu od njene prisege (13. marca) visoko ocenjuje delo vlade Janeza Janše. Delo vlade je kot zelo pozitivno ocenilo 16,3 odstotka anketirancev, kot pozitivno 27,3 odstotka, kot srednje 31,9 odstotka, negativno 13,3 odstotka, zelo negativno pa sedem odstotkov vprašanih. Med strankami najvišjo podporo uživa SDS, ki bi jo volilo 18,7 odstotka vprašanih, sledijo LMŠ z 11,5 odstotka, SD z 8,7 odstotka, Levica s 6,6 odstotka, NSi s 3,9 odstotka ... Med politiki ostaja najbolj priljubljen predsednik republike Borut Pahor, sledita mu predsednica DeSUS in kmetijska ministrica Aleksandra Pivec in zdravstveni minister Tomaž Gantar. Zelo opazen je skok priljubljenosti Janeza Janše, ki se navadno uvršča na dno lestvice priljubljenosti, tokrat pa se je zavihtel na četrto mesto. Mediana je v preteklih dneh preverila tudi zaupanje v medije. Rezultati so pokazali, da Slovenci v času epidemije covida-19, ko so verodostojne informacije izrednega pomena, najbolj zaupamo v klasične medije. Najvišjo stopnjo zaupanja uživajo televizije, radio in tiskani mediji. Nižje je zaupanje v spletne novičarske portale, najnižje pa v družbena omrežja.
Šefic spet na notranjem ministrstvu
Nekdanji sekretar na notranjem ministrstvu Kranjčan Boštjan Šefic se je pred tednom dni iz obrambnega vrnil na notranje ministrstvo. V kabinetu ministra Aleša Hojsa bo zadolžen za pripravo zakonskih predlogov s področja azilne zakonodaje. Šefica javnost najbolj pozna iz obdobja, ko je kot državni sekretar na notranjem ministrstvu javnost dnevno obveščal o dogajanju v času migrantske krize v letih 2015 in 2016. V vladi Marjana Šarca je bil svetovalec obrambnega ministra Karla Erjavca.
Državni sekretar napihal
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Breznik je ta teden ministru Alešu Hojsu ponudil odstop, potem ko je 2. aprila v službenem avtomobilu vozil prehitro in pod vplivom alkohola. Alkotest je pokazal 0,44 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka, je poročal Pop TV. Hojs je včeraj odstop tudi sprejel, potem ko je dobil zagotovila vodstva policije, da ni šlo za zasedo kot v primeru nekdanjega ministra Borisa Koprivnikarja. Breznik je za Pop TV razložil, da so ga policisti ustavili 2. aprila popoldan na ljubljanski obvoznici, ko se je vračal s sestanka v podjetju Derby banane zaradi donacije za humanitarne organizacije v njegovi občini Lenart. Pri tem je popil dva kozarčka žgane pijače, a je bil prepričan, da ne bo napihal. Pri kasnejši vožnji pa je prekoračil hitrost, namesto 100 kilometrov na uro je vozil 120, kar so z radarjem izmerili policisti, ki so mu odredili še alkotest. Kaznovan je bil s šeststo evri in 16 kazenskimi točkami.
Stušek na čelu Sove
Vodenje Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) je v sredo prevzel Janez Stušek. Vlada ga je na mesto predsednika Sove imenovala za dobo petih let z možnostjo ponovnega imenovanja. Stušek je diplomant fakultete za varnostne vede in pravne fakultete v Mariboru, odvetnik, direktor in družbenik v Odvetniški pisarni Stušek in zunanji sodelavec Sveta Evrope. Je avtor več publikacij na področju kazenskega prava, policijskih pooblastil, protikorupcijske zakonodaje ter prava o informacijsko-komunikacijski tehnologiji. Svojo poklicno pot je začel v Slovenski vojski, med drugim pa je bil tudi asistent na fakulteti za varnostne vede, in sicer za področji policijskih pooblastil in kazenskega prava, so še zapisali v vladnem uradu za komuniciranje. Vlada je Stuška za 15. direktorja Sove imenovala po razrešitvi Rajka Kozmelja, ki je odstopil sredi marca.
Pobuda za ustavno presojo omejitve gibanja
Ustavno sodišče je včeraj začelo obravnavati pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti vladnega odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah ter prepovedi gibanja zunaj občin. V javnosti so se namreč v zadnjem obdobju pojavili očitki, da je omejitev gibanja na občino stalnega ali začasnega prebivališča neustavna. Pobudnik pobude za ustavno presojo za zdaj ni znan. Vlada pobudo ocenjuje kot neutemeljeno, notranji minister Aleš Hojs pa se je nanjo odzval prek Twitterja: »Si predstavljate, da zadnje tri tedne celotna Slovenija hodi, kjer komu paše, DZ pa tako kot PKP1 zakon z vsebino odloka še vedno sprejema in ta še ni v veljavi? Si lahko predstavljate, koliko žrtev bi že imeli in koliko bolnikov na respiratorjih?«