
Pomagajmo preživeti in živeti
Slovenska karitas je začela redno vseslovensko dobrodelno akcijo Pomagajmo preživeti in živeti, ki je namenjena predvsem pomoči osebam z nerednim delom, težko in trajno nezaposljivim, starejšim in podpori različnim programom socialnega vključevanja.
Ljubljana – V teh izrednih razmerah letošnjo akcijo Pomagajmo preživeti in živeti prvenstveno namenjajo tudi vsem prizadetim v epidemiji covida-19, saj so vse od 16. marca do danes imeli 1.124 novih gospodinjstev, ki so potrebovala najnujnejšo pomoč. V prvi vrsti gre za starejše in tiste, ki so že izgubili stalno ali priložnostno delo, ter tudi za posamezne družine, predvsem enostarševske ali z več otroki, ki v času epidemije v novih okoliščinah ne morejo preživeti sami. Še vedno jih pokliče tudi zelo veliko oseb, ki sicer ne potrebujejo materialne pomoči, potrebujejo pa daljši pogovor. Tako so strokovni delavci Karitas v zadnjem mesecu po telefonu nudili psihosocialno pomoč več kot dva tisoč osebam. Na Karitas glede na izkušnje iz zadnje gospodarske krize pričakujejo, da se bo število prosilcev za pomoč v naslednjih mesecih hitro povečevalo.
V letu 2019 je bilo v različne programe Karitas z materialno in nematerialno pomočjo vključenih več kot 159 tisoč oseb, od tega 29 tisoč otrok in 54 tisoč starejših. V programih materialne pomoči Karitas po vsej Sloveniji ostaja več kot 44 tisoč gospodinjstev, ki se sama kljub pomoči, pokojnini ali delu za minimalno plačo ne zmorejo preživljati. Približno polovica gospodinjstev je staršev z otroki, preostale pa so lani predstavljali starejši in posamezniki, ki živijo sami. Za osnovno materialno pomoč ljudem v stiski je Karitas v Sloveniji iz različnih virov v letu 2019 skupaj namenila 6,6 milijona evrov.
Prostovoljci so izvedli lani tudi 75 tisoč obiskov starejših. V socialnovarstvene programe za pomoč zasvojenim, ženskam v stiski in žrtvam trgovine z ljudmi pa je bilo v celodnevno oskrbo z namestitvijo vključenih 437 oseb.
Skupna vrednost splošni dobrodelnih in socialnovarstvenih programov pomoči Karitas v Sloveniji je v letu 2019 znašala 8,8 milijona evrov. Dodatno pa je Karitas izvajala tudi programe ozaveščanja, preventive in izobraževanj. S sredstvi, zbranimi v akcijah in razpisih za pomoč tujini, so na področjih zdravstva, šolstva in podhranjenosti pomagali predvsem v Afriki in na območjih Balkana. Pomoč tujini je presegla sedemsto tisoč evrov. Največji vir za realizacijo celotne dejavnosti Karitas so v letu 2019 predstavljali donatorji s 43,6 odstotka, sledijo javna sredstva s 37,7 odstotka in FIHO v višini 11,3 odstotka.