Mnogotere dimenzije slike
V Mali galeriji Likovnega društva Kranj je na ogled razstava slik akademskega slikarja Marka Tuška.
Kranj – Kranjčan Marko Tušek je v domačem mestu zadnjič samostojno razstavljal pred nekaj leti, zato je njegova tokratna predstavitev, čeravno ne del iz njegovega zadnjega ustvarjalnega obdobja, za someščane vendarle sveža. Nova in navdušujoča hkrati je tudi pobuda s strani Likovnega društva Kranj, ki jo je v uvodu na odprtju razstave predstavil njegov umetniški vodja, slikar Klavdij Tutta: »V društvu smo sklenili, da letos za Prešernovo plaketo Mestne občine Kranj predlagamo Marka Tuška, enega naših najvidnejših članov, ki ga odlikuje tako kvaliteten umetniški opus kot zavzetost pri našem delovanju.« Torej je tokratna razstava v društveni Mali galeriji letošnja Tuškova uvodna predstavitev v Kranju.
»Kot rečeno, je vse skupaj prišlo nekoliko nepričakovano, saj razstave predhodno nisem načrtoval. Zato ne predstavljam novejših del, kljub vsemu pa sem pripravil manjši prerez z deli, ki bi jih lahko razdelil v dva različna spektra mojega ustvarjanja. Na eni strani gre za bolj skonstruirane slike z veliko pozicijskimi in različnimi kombinatornimi rezi v sami sliki, na drugi strani pa so tu še bolj monokromne slike v modri barvi, ki so prav tako del mojega dolgoletnega opusa,« je povedal Marko Tušek, ki se predstavlja z osmimi deli različnih formatov, ki jih je nekako umestil v sicer majhno, a razstavljavcu prijazno galerijo. Navdušuje nas predvsem s slikami, za katere so značilne bolj razgibane kompozicije in v sebi vsebujejo zelo raznorodne elemente, raznolike pristope, pri katerih je uporabil zelo širok razpon materialov poleg značilnih slikarskih tudi predmetov iz okolja, pogosto naplavin iz reke Kokre, kot so les, steklo, kovina, pesek, tekstil, karton … O likovnem svetu Marka Tuška umetnostna zgodovinarka Melita Ažman med drugim piše, da avtor ustvarja v maniri reliefnega asamblaža, da z montažo tridimenzionalnih oblik, ki spominjajo na makete, gradi prostor, ki ga tvori skupek fragmentov različnih oblik, vzetih iz naravnega okolja. Predmeti so le minimalno obdelani.
Razstavljena dela kažejo tudi na umetnikovo ustvarjalno nadaljevanje. »Najprej sem sicer imel idejo, da prinesem dve deli, ki sta trenutno v nastajanju. Ob nedokončanih slikah bi razstavil nekaj skic, v prvi vrsti pa tudi »dokaze«, kaj se dogaja z ustvarjalcem v procesu dela. Postopek nastajanja slik je pri meni namreč zelo dolg, posamezne faze dela pa običajno tudi sproti dokumentiram,« je še dodal Tušek. Razstava bo na ogled mesec dni.