Triglav posluje na daljavo
Zavarovalnica Triglav v sedanjih razmerah posluje z zavarovanci na daljavo, brez osebnih stikov. »Postopek sklepanja zavarovanj na daljavo je zelo enostaven,« poudarja Janka Planinc, direktorica Zavarovalnice Triglav, Območne enote Kranj.
»Za Skupino Triglav je uspešno leto 2019, k uspešnemu poslovanju je prispevala tudi Območna enota Kranj, ki je po obsegu zbrane zavarovalne premije tretja največja območna enota in ena najuspešnejših.«
»Pregovorno gospodarni Gorenjci zelo radi dobro zavarujejo hišo in stanovanje, a vse bolj cenijo tudi svoje življenje, saj se v zadnjih letih tovrstno zavarovanje postopoma krepi. Na ta način lahko sebi ali svojim najbližjim zagotovijo finančno varnost. Ob izrednih dogodkih, kot je trenutna epidemija, se še bolj zavedamo, kako ranljivo je življenje.«
Sedanje razmere so zaradi epidemije koronavirusa izredne. Kako ste se jim prilagodili v kranjski območni enoti Zavarovalnice Triglav?
Tako kot v celotni Zavarovalnici Triglav smo tudi v Območni enoti Kranj sprejeli ukrepe za varovanje zdravja sodelavcev, strank, partnerjev in drugih. Vse naše poslovne enote so zaprte, obiski strank v njih niso možni. Naše poslovanje kljub temu poteka neprekinjeno, zavarovancem omogočamo, da vse, kar se da, z našo zavarovalnico uredijo na daljavo – od doma.
Ljudi najbolj zanima, kako v sedanjih razmerah lahko podaljšajo veljavnost zavarovanja, kako lahko sklenejo novo zavarovanje, kako prijavijo škodo …
Za sklepanje zavarovanj, obravnavo škod in za druge storitve smo vzpostavili rešitve za poslovanje na daljavo, brez fizične navzočnosti obeh strani. Za informacije o zavarovanjih lahko pokličejo svojega zavarovalnega zastopnika ali mu pošljejo e-sporočilo. Vprašanja lahko posredujejo tudi na e-naslov info@triglav.si ali pokličejo na brezplačno številko 080 555 555.
Velika večina avtomobilskih zavarovanj je permanentna in velja tudi po datumu zapadlosti plačila premije, a ne glede na to svetujemo strankam, da stopijo v stik s svojim zastopnikom ter na daljavo uredijo podaljšanje obveznega zavarovanja avtomobilske odgovornosti in drugih prostovoljnih avtomobilskih zavarovanj ter se tako izognejo morebitnim zaostankom, ko bo prepoved izvajanja tehničnih pregledov potekla.
V sedanjih izrednih razmerah velja tudi posodobljen način prijave škodnih primerov. Do nadaljnjega lahko zavarovanci škodo prijavijo izključno preko naše spletne strani www.triglav.si, z mobilno aplikacijo Triglav Asistenca, na številki 080 555 555, škodo na vozilih lahko prijavijo pri pogodbenih izvajalcih, za prijavo škode pa se lahko po (mobilnem) telefonu ali elektronski pošti obrnejo tudi na svojega zastopnika. S prijavo škode ni treba hiteti, če le ne gre za nujen primer. Upoštevali bomo namreč tudi prijave, ki bodo prispele v prihodnjih dneh ali tednih.
Verjetno so tudi zavarovanci, ki nimajo vzpostavljene elektronske poti ali je ne znajo uporabljati. Kako ravnate v takšnih primerih?
Postopek sklepanja zavarovanj na daljavo je zelo enostaven, stranko skozi postopek vodi zastopnik. Dovolj je že, da ima stranka mobilno telefonsko številko ali e-pošto, na katero prejme potrditveno kodo, z njo pa lahko nato dostopa do posredovane zavarovalne dokumentacije in jo s klikom na posamezni dokument tudi podpiše. Ustrezne rešitve za ureditev zavarovanja na daljavo imamo tudi za stranke, ki nimajo elektronske pošte.
Zavarovanci z naložbenim življenjskim zavarovanjem so verjetno v dvomu, kaj narediti. Kaj jim svetujete?
Žal tudi naložbe niso imune na koronavirus, to se odraža na kapitalskih trgih, še posebej na delniškem, kjer se posledice kažejo v znižanju tečajev. Vlade in centralne banke so se iz kriz preteklih let veliko naučile in pričakujemo lahko bistveno hitrejše prilagajanje monetarnih in fiskalnih politik. Strokovnjaki svetujejo, da je v obdobjih, ko donosnost naložb upada, priporočljiv celo razmislek o dodatnem investiranju, če okoliščine to omogočajo. Odločitev za prekinitev zavarovanja v prvih letih po sklenitvi je za zavarovanca najmanj ugodna, odkupna vrednost se namreč izračunava skladno z odkupnimi faktorji, katerih vrednost se s približevanjem poteka zavarovanja zvišuje. Predčasno prekinitev zavarovanja torej odsvetujemo, saj bo zavarovanec s tem izgubil del privarčevanih sredstev. Če zavarovancu zavarovalni pogoji omogočajo izplačilo predujma, potem naj se raje odloči za delno izplačilo odkupne vrednosti, zavarovanje pa ohrani. V primeru, da mu naložbeno življenjsko zavarovanje poteče v tem obdobju, lahko zavarovalno dobo tudi podaljša. To bi bilo zaradi trenutnih razmer na delniških trgih celo smiselno. Zavarovalna vsota za doživetje pri tem zavarovanju namreč ni znana vnaprej, ampak je odvisna od gibanja vrednosti enot premoženja izbranih skladov in se preračuna na obračunski dan pred potekom zavarovanja.
Ali se je, recimo, možno zavarovati tudi zoper posledice koronavirusa?
Naša zavarovanja so že pred temi izrednimi razmerami vključevala kritje za posledice epidemije oziroma pandemije, kot je koronavirus – to velja tako za življenjsko zavarovanje za primer smrti kot za turistično zavarovanje. Tudi zavarovanje odpovedi potovanj v tujino je krilo tovrstne primere škod, a le do konca februarja, odtlej je to »pričakovan dogodek«, za katerega ni več mogoče skleniti tovrstnega zavarovanja. Bistvo zavarovanja je, da se zavarujejo nenadni, nepričakovani in od zavarovančeve volje neodvisni dogodki.