Bistveno je, da prednosti, ki smo jih dobili z dobrim režimom, ne bomo zapravili v naslednjem tednu ali kasneje. Izjemnega pomena bo ostalo ohranjanje varnostne razdalje med ljudmi, nošenje zaščitnih mask in umivanje oziroma razkuževanje rok. Tako imenovana nova normalnost. / Foto: Gorazd Kavčič

»Po pameti« z odpiranjem družbe

Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 počasi pada, a ne na intenzivni negi, kjer se zdravi največ bolnikov do zdaj, kar 37. V zadnjih 24 urah so na širšem Gorenjskem potrdili po en nov primer okužbe v občinah Šenčur in Medvode ter dva primera v Domžalah. Poletnega dopusta pa v tujini verjetno ne bo ...

Ljubljana, Kranj – Po zadnjih podatkih smo v petek, 10. aprila, v Sloveniji zabeležili 28 novih okužb s covidom-19, pet ljudi je umrlo. Skupno število hospitaliziranih je 98, 37 jih je na intenzivni negi. Od začetka epidemije imamo potrjenih 1188 okužb z novim koronavirusom, 50 ljudi je umrlo. Na širšem Gorenjskem je v zadnjih 24 urah število pozitivnih naraslo v občini Šenčur za enega (skupaj zdaj trije), v občini Medvode za enega (skupaj štirje) in v občini Domžale za dva (skupaj 22).

V domovih za starejše so v petek potrdili štiri nove obolele in štiri med zaposlenimi, v vseh novo odkritih primerih gre za domove starejših v Šmarju pri Jelšah, Ljutomeru in Metliki. Do zdaj zabeleženih obolelih med stanovalci v domovih je skupaj 238. Med obolelimi v zdravstvu (sem prištevajo tudi zaposlene v vojski, VDC-jih, farmaciji) jih je 227, zabeleženih je devet več kot dan poprej.

Doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., direktor Klinike Golnik, je na dopoldanski novinarski konferenci v soboto, 11. aprila, povedal, da število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 počasi pada, da pa je značilno, da bo upadlo nazadnje prav na intenzivni negi. Poudaril je, da smo bili do sedaj v boju z epidemijo ena najuspešnejših držav, a obenem opozoril, da mora ponovno »odpiranje« družbe potekati na pameten način, s sledenjem, poznavanjem, kaj se dogaja, da se ne bomo znova znašli v situaciji, v kateri smo bili pred 14 dnevi: »Bistveno je, da prednosti, ki smo jih dobili z dobrim režimom, ne bomo zapravili v naslednjem tednu ali kasneje. Izjemnega pomena bo ostalo ohranjanje varnostne razdalje med ljudmi, nošenje zaščitnih mask in umivanje oziroma razkuževanje rok. Da gospodarstvo začne teči tam, kjer imajo malo medsebojnega kontakta, medtem ko bo treba druženje ob kavici še za kar nekaj časa odriniti na stran.« Vse več podatkov je znanih tudi o samem virusu. Kot je pojasnil Aleš Rozman, ima virus zelo širok razpon, okuženi ga lahko prenaša nekaj dni, preden kaže znake. Nekateri prebolevajo bolezen praktično brez znakov, zato je še toliko bolj pomembno upoštevanje varnostne razdalje, nošenje maske, umivanje rok. Novi koronavirus se tudi ne obnaša povsem tako, kot se sezonski virus. Direktor Klinike Golnik o tem, kaj lahko pričakujemo poleti, v tem trenutku težko napove, skoraj prepričan pa je, da letos dopusta v tujini ne bomo preživljali. »Navaditi se bomo morali na socialno distanco, novo normalnost. Naše življenje bo potekalo drugače. Trajalo bo še dolgo časa, preden bo populacija prekužena; to se meri v letih, ne v mesecih in tednih,« je dejal direktor Klinike Golnik in še enkrat poudaril, da je najpomembneje, da preprečimo ponoven porast števila okuženih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 26. junij 2018 / 16:56

Matej Mohorič je državni prvak

Kranj – Minulo nedeljo je v Mirni Peči potekalo letošnje državno prvenstvo v kolesarstvu. Med člani je zmagal Matej Mohorič iz Podblice, kolesar ekipe Bahrain-Merida. Do svojega prvega naslova v čl...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Minister Žagar je odprl obrtno cono

Obrtna cona je pripravljena, da podjetniki v njej začnejo graditi. Gradnja športne dvorane na Trati po načrtih, kmalu začenjajo že drugo. Ob gradnji Poljanske obvoznice tudi več manjših cest.

Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Še ena razprava o Kapucinskem predmestju

Škofja Loka – Kapucinsko predmestje skupaj s starim mestnim jedrom predstavlja novo mestno središče, je bilo glavno sporočilo še ene predstavitve predlaganega občinskega lokacijs...

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Zavedajo se kulturne dediščine

Škofja Loka je že v sedemdesetih letih začela uveljavljati sistem varovanja kulturne dediščine. V občini so nedavno razglasili 21 novih kulturnih spomenikov.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Bogatejši ekološki otoki

Dela na obnovi starožirovske ceste so se začela. Načrte za nogometno igrišče bodo izdelali po sprejemu prostorskega plana.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Možnost oživitve Tavčarjevine

Podjetje Hosting edini ponudnik in izbran na razpisu, obstaja realna možnost oživitve Tavčarjevega dvorca in posestva Visoko. Nujna racionalizacija odvozov odpadkov.