
Manj bo obolelih, več bo dejavnosti
V sredo, 8. aprila, je bilo 33 novih potrjenih okužb s koronavirusom, skupaj do tedaj obolelih pa 1124 ljudi. Testirali so tudi vse stanovalce in zaposlene v Domu starejših Naklo, vsi brisi so bili negativni. Vlada bo predvidoma po veliki noči zagnala del gospodarskih dejavnosti.
Ljubljana, Kranj – Testiranih na covid-19 je bilo samo v sredo 1144, vseh skupaj že blizu 32 tisoč. Hospitaliziranih je bilo v sredo 108 bolnikov, 34 jih je v intenzivni negi. Umrli so trije, skupaj že 43. Število žrtev narašča, je pa smrtnost, kot je včeraj dejal vladni govorec Jelko Kacin, še vedno relativno majhna v primerjavi z drugimi državami. O umrlih po starosti Kacin ni govoril, povedal je le, da je med njimi veliko starejših. Obolelih med zdravstvenimi delavci in sodelavci je bilo 208, obolelih zaposlenih v domovih starejših 72, stanovalcev domov pa 225. Kar pomeni, da imamo čez petsto obolelih v samo teh treh skupinah.
Če ne bo porasta okužb, bi po praznikih postopoma lahko zagnali del gospodarstva, je povedal premier Janez Janša. Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je dejal, da bi najprej odprli trgovine z gradbenim materialom, vulkanizerstva, avtopralnice, mehanične delavnice in servise za popravilo tehničnega blaga. Omejitev gibanja na matično občino bo veljala še vsaj do konca prihodnjega tedna, pa je pojasnil Jelko Kacin.
Nakelski župan Ivan Meglič je pred nekaj dnevi potrdil še drugi primer okužbe s covidom-19 pri stanovalcu v tamkajšnjem domu za starejše. Druga okužba se je zgodila dvanajst dni po prvi, oba stanovalca so prepeljali v Kliniko Golnik. V sredo, 8. aprila, so testirali še vse ostale stanovalce in zaposlene v domu, vsi brisi so bili negativni. Po županovi oceni, predvsem pa upanju, je majhna verjetnost, da bi se okužba širila med stanovalci, ker so že ob prvi potrditvi te bolezni v domu sprejeli potrebne ukrepe.
Donacija zaščitnih mask zdravstvenim ustanovam
Dobavitelj električne energije ECE bo zdravstvenim zavodom po Sloveniji zagotovil več kot 150 tisoč trislojnih kirurških zaščitnih mask, ki jih zdravstveni delavci nujno potrebujejo za varnejše nudenje oskrbe obolelim za covidom-19. Z dostavo so že začeli. »Naše aktivnosti so usmerjene tja, kjer so najbolj potrebne. Zdravstveno osebje je v tem trenutku tisto, ki je najbolj izpostavljeno, zato smo se odločili za donacijo v obliki zaščitnih mask. Veseli nas, da sta akcijo podprli tudi matični podjetji Elektro Celje in Elektro Gorenjska ter da ni bilo težav pri dobavi. Maske so opremljene s certifikatom ustreznosti,« je povedal mag. Sebastijan Roudi, direktor ECE. Donacijo v skupni vrednosti več kot sto tisoč evrov bo prejelo 23 zdravstvenih zavodov, v naši bližini Klinika Golnik, Splošna bolnišnica Jesenice, Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj, Osnovno zdravstvo Gorenjske in Zdravstveni dom Medvode. »Zaščitne maske nam bodo v veliko pomoč pri povečanem obsegu dela z bolniki v času epidemije. Hvala vam, ker nam pomagate, da bomo svoje poslanstvo v tem zahtevnem obdobju čim bolje opravili,« je povedal doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., direktor Klinike Golnik.
Kot je v sredo povedal minister Zdravko Počivalšek, je država do zdaj naročila 323 ventilatorjev (za pomoč pri dihanju), od tega jih je prispelo 108. V vrednosti osemdeset milijonov evrov je bilo naročenih tudi 53 milijonov zaščitnih mask, od tega so jih do včeraj dobili 2,8 milijona. »Plačujemo zgolj ob prevzemu in ne bom dovolil, da bi se na račun in škodo slovenskih davkoplačevalcev zlorabljala javna sredstva in okoriščali ''vojni dobičkarji'', ki vidijo v tem zgolj priložnost za dober zaslužek,« je povedal minister.
Več kot 21 tisoč klicev
V pomoč prebivalcem pri pridobivanju zanesljivih informacij v zvezi z novim koronavirusom je na voljo brezplačna številka 080 1404, in sicer vsak dan med 8. in 20. uro v vladnem klicnem centru. Klicateljem na vprašanja odgovarjajo študentje višjih letnikov Medicinske fakultete pod mentorstvom ustreznih strokovnih služb. Prof. dr. Mojca Matičič z Infekcijske klinike UKC Ljubljana in strokovna mentorica študentom v klicnem centru je povedala, da je povprečni odzivni čas na klic manj kot trideset sekund. Od 9. marca do danes so imeli skupaj že čez 21 tisoč klicev. Na začetku je klicatelje precej zanimala bolezen sama, kako poteka, kako se zdravi, kako se prenaša, kako poteka testiranje pa število okuženih, delovni čas ambulant. V nadaljevanju so bila vprašanja v zvezi z zaprtjem vrtcev, šol in mejnih prehodov, uporabo zaščitnih mask in rokavic ter razkužil. Zdaj se vprašanja nanašajo največ na omejitve in prepovedi gibanja, na starostnike ...
Društvo psihologov Slovenije pa je v sodelovanju z NIJZ in še drugimi partnerji vzpostavilo telefonsko številko za psihološko podporo prebivalstvu v času epidemije. Pokličete lahko na 041 443 443 ob delavnikih od 16. ure do polnoči, ob sobotah in nedeljah pa od 12. ure do polnoči, odgovarjajo psihologi in psihoterapevti. Številka je namenjena krajšim pogovorom za čustveno podporo pri obvladovanju tesnobe, strahu, jeze in drugih čustvenih stanj ter z njimi povezanih odzivov, podporo obolelim in njihovim svojcem, priporočila in podporo pri vzgoji otrok in izvajanju šolskih obveznosti v teh okoliščinah, podporo ob spopadanju s partnersko krizo v času bivanja v izolaciji ...
Kršitve so bile
Kranjska območna enota zdravstvenega inšpektorata je od uveljavitve začasnega vladnega odloka o omejitvi gibanja na javnih krajih in zunaj matičnih občin do 6. aprila od policije prejela več kot petdeset predlogov za uvedbo prekrškovnega postopka zoper posameznike, ki so kršili odlok. V zvezi z domnevno kršitvijo začasnega vladnega odloka ponujanja blaga in storitev potrošnikom pa so prejeli in obravnavali 48 prijav, največ glede domnevnega kršenja v neživilskih prodajalnah in v gostinstvu. V veliki večini obravnavanih prijav so zavezanci po ustnem opozorilu inšpektorja takoj pristopili k odpravi. Zaradi ugotovljene kršitve pa je bila izdana tudi ena odločba o prepovedi dejavnosti.