Anton Habjan ter Jernej Jemc (desna) sta nastopila tudi v prizoru članov domačega KUD-a Jezersko, ki je prikazal pogovor, druženje v Češki koči. / Foto: Gorazd Kavčič

V znamenju jubileja planincev

Rdeča nit letošnjega občinskega praznika na Jezerskem je bila 75. obletnica ustanovitve domačega planinskega društva ter s tem povezanega hribovskega življenja na Jezerskem. Za prijeten večer so s planinskimi pesmimi in kulturnim programom poskrbeli Anton Habjan, Jernej Jemc in Kulturno-umetniško društvo (KUD) Jezersko.

Stoletja sobivanja so ključno oblikovala tako življenje domačinov kot podobo in dostopnost gora; in tudi gorništvo samo se je razvijalo dolga desetletja, preden se je večina aktivnosti skoncentrirala v ustanovitev Planinskega društva Jezersko.

Jezersko – Slovesnost ob počastitvi praznika Občine Jezersko so skupaj pripravili Planinsko društvo (PD) Jezersko, Občina Jezersko, KUD Jezersko ter glasbena gosta: v pevski vlogi Anton Habjan in Jernej Jemc s harmoniko. Z bolj in manj znanimi planinskimi napevi sta bila deležna glasnega aplavza iz dvorane, občinstvo je z njima tudi zapelo. Preizkusila sta se še v igralskih vlogah, saj sta nastopila v prizoru članov domačega KUD-a, ki je prikazal pogovor, druženje v Češki koči. Vodenje programa ob slovesnosti so ponovno zaupali domačinki Maji Lesar.

Praznik je bil letos v znamenju 75-letnice PD Jezersko. Izvedeli smo marsikaj o preteklosti, sedanjosti, o željah za prihodnost društva, nekaj tudi o nastajajoči knjižici, ki jo pripravlja predsednica PD Jezersko Anja Karničar. Njen izid je načrtovan za konec letošnjega novembra.

Po kratkih uvodnih besedah Lesarjeve je ta predala besedo jezerskemu županu Andreju Karničarju, ki je naprej prisotne pozdravil z besedami: »Občinski praznik: dan za veselje in praznovanje skupnosti, pa tudi priložnost, da se ozremo h koreninam, razmislimo, kdo smo, v kakšnem okolju živimo, na kaj smo ponosni, kaj nas skrbi in vznemirja, po čem hrepenimo, od kod prihajalo in kam gremo.«

Gore in posebno hribovsko življenje Jezerjane zaznamujejo tako rekoč na vsakem koraku, smo izvedeli v nadaljevanju, in kako so njihova življenja povezana in zaznamovana z gorami in posebnim življenjskim slogom. »To smo, po tem nas poznajo drugi in na to smo ponosni,« je še dodal. Nekaj besed je namenil tudi vse pogostejšim ujmam in naravnim nesrečam, ki nas opozarjajo, da se je ravnovesje med naravo in človekom začelo krhati in podirati. Poudaril je, da so jo Jezerjani v zadnji ujmi v primerjavi s sosedi v Solčavi, Lučah, Savinjski dolini, na Kamniškem in v Cerkljah dobro odnesli. Nekaj škode je na Jezerskem sicer nastalo, cesto v dolino Komatevre je ponovno zasul skalni podor. Stanje na prizadetem območju podora je zelo kompleksno in nevarno, je pojasnil, zato sanacijo načrtujejo na način, da bo zagotovljena čim večja varnost in prevoznost tudi dolgoročno. Poudaril pa je, da nobena hiša, življenje ni bilo huje prizadeto ali ogroženo, so pa takoj Jezerjani po svojih močeh priskočili na pomoč sosedom in zagotovo jim bodo pri dolgotrajni sanaciji pomagali tudi v prihodnje. Na tem mestu je župan tudi prvič najavil in povabil na delovno akcijo za pomoč pri sanaciji občin Solčava in Luče, ki bo enkrat jeseni, namesto vsakoletne občinske ekskurzije. V svojem uvodnem nagovoru pa se je dotaknil tudi izstopajočih občinskih projektov in pridobitev letošnjega leta ter na koncu omenil mednarodno mrežo Gorniških vasi, ki se ji je nedavno pridružila tudi najbolj slavna slovenska vas pod Triglavom Dovje - Mojstrana. Kar ga še bolj veseli, pa je, da bo letno srečanje vseh članic Gorniških vasi naslednje leto prvič v Sloveniji, v pomoč in spodbudo v sosednjih Lučah, ki so bile v letošnjih poplavah med najbolj prizadetimi.

Slovesnost, ki nam je tako približala tudi generacijsko povezanost prebivalcev na Jezerskem, njihovo ljubezen do gorništva, alpinizma, alpskega in turnega smučanja in sploh samo življenje, ki je tesno povezano z gorsko kuliso, ki Jezersko obdaja, se je zaključila z besedami povezovalke programa: »Po gorah hodi tiho. Tu moraš glasove sprejemati, ne oddajati, zato se v hribih poduki dajejo v tišini.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 13. januar 2009 / 07:00

Veselje in žalost ob Zlati lisici

V soboto se je v štajerski prestolnici zmage na tekmi svetovnega pokala alpskih smučark veselila Tina Maze, zaradi kapi pa je umrl oče našega najboljšega smukača Andreja Jermana, 61-leti Tržičan Janez...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Mladinci so gorenjski prvaki

S pred kratkim končano nogometno sezono so na Velesovem zelo zadovoljni.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petdeset let krvavškega oddajnika

Prvi prenos TV programa s Krvavca so naredili 14. februarja 1957. Sedanji oddajnik je začel delovati po vojni leta 1991.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Otroci risali ornamente

Na OŠ Davorina Jenka so v tem šolskem letu izvedli tudi mednarodni likovni natečaj in praznovali 50 let šolskega glasila Odmevi izpod Krvavca.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Petrovčeva hiša kulturni spomenik

Za obnovo Petrovčeve hiše naj bi pridobili 842 tisoč evrov strukturnih sredstev, meni župan Franc Čebulj.

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Uradno odprtje ceste 6. julija

Junija je gradbeno podjetje SCT Ljubljana zaključilo z rekonstrukcijo regionalne ceste na Zgornjem Brniku, v okviru katere so razširili in preplastili tudi cestni odsek do Cerkelj (na...