Sprostitev nekaterih ukrepov predvidoma po veliki noči
Če ne bo porasta okužb s covidom-19, bi po velikonočnih praznikih postopoma lahko zagnali del gospodarstva, je napovedal predsednik vlade Janez Janša.
Ljubljana, Kranj – Po zadnjih podatkih so v ponedeljek, 6. aprila, do polnoči pri nas zabeležili 35 novih okužb s covidom-19, skupaj do zdaj 1055. Skupno število hospitaliziranih je 111, 31 jih je v intenzivni negi. Umrlo je šest ljudi, od začetka epidemije 36. Dan prej smo poročali, da so v občini Bled imeli novo okužbo, prijava je bila umaknjena po naknadnem obvestilu laboratorija, tako v blejski občini ostajajo pri enem potrjenem primeru. Po en primer več na širšem Gorenjskem so imeli v ponedeljek v občinah Domžale (skupaj 17), Komendi (3), Kranju (18), Naklem (4) in Škofji Loki (9).
Predsednik vlade Janez Janša je v večernem nagovoru v torek, 7. aprila, povedal, da je krivulja okuženih s covidom-19 pri nas že bolj vodoravna, vendar se še ni obrnila navzdol. Zahvalil se je vsem, ki upoštevajo ukrepe, in vsem tistim zaposlenim, ki v teh tednih skrbijo, da stvari tečejo nemoteno. Svojcem umrlih je izrekel sožalje.
Med drugim sta po oceni predsednika vlade tudi omejitev gibanja na matično občino in upoštevanje tega ukrepa pretekli teden bistveno zmanjšala možnost okužb in novih žarišč. »Brez nadzora gibanja pozitivnih in dodatnega testiranja njihovih stikov zdajšnje omejitve gibanja ni mogoče skrčiti zgolj na nekaj območij,« je dejal. Pomembno je prav tako, da nismo imeli večjega izbruha koronavirusa v industriji. Kot je napovedal Janša, se bodo omejitveni ukrepi ob predhodni izpolnitvi nekaterih pogojev postopoma lahko začeli sproščati prihodnji teden po velikonočnih praznikih, predvsem z zagonom dela proizvodnje in tistega dela storitev ter prometa, ki ga je mogoče izvajati ob pogojih varne razdalje, uporabe zaščitnih mask, razkuževanja rok. »Prav tako bo mogoče ob pogoju dodatnega umirjanja epidemije, razširjenem testiranju na kritičnih točkah, kot so domovi za ostarele, in boljšem nadzoru okužb, sčasoma sprostiti nekatere omejitve gibanja,« je še napovedal.
Poudaril je, da je vlada hitela s pripravo prvega t. i. protikorona paketa za blaženje posledic epidemije, da bi se vsa nujna izplačila najbolj obremenjenim in drugim upravičenim lahko izplačala že ob rednih izplačilih na začetku aprila. »Za vsa ta izplačila smo pravočasno priskrbeli dovolj denarja. Imeli smo zagotovila pristojnih za zakonodajno proceduro in podpis, da bo zakon ob vnaprejšnji odpovedi pravici do veta s strani Državnega sveta lahko uveljavljen že naslednji dan po objavi. Kasneje so si nekateri ob poplavi nasprotujočih si pravnih mnenj premislili, zato danes, ker zakon še ne velja, prihaja do nepotrebnih zamud. Vendar vam zagotavljam, da zakon bo uveljavljen in plačila bodo, prav tako poplačila za nazaj,« je še zagotovil Janez Janša.