Foto: Gorazd Kavčič

Ne obiskujmo se

Medsebojno obiskovanje v zasebnih prostorih ta hip predstavlja največje tveganje za okužbo s covidom-19, ugotavlja dr. Miroslav Petrovec. Zato tudi velikonočne praznike praznujmo letos na način, da obrnemo krivuljo števila okuženih navzdol, svetuje prof. dr. Bojana Beović. Za to si mora prizadevati prav vsak izmed nas.

Ljubljana, Kranj – Četrtega aprila je minil en mesec, kar smo v Sloveniji zabeležili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Tri tedne potekajo v državi intenzivni ukrepi, ki hromijo naše življenje. V soboto, 4. aprila, do polnoči je bilo pozitivnih dvajset ljudi, nobenega novega primera niso zabeležili na širšem Gorenjskem. Umrlo je največ ljudi doslej, šest, skupaj že 28. V Sloveniji imamo po zadnjih podatkih 997 potrjenih okužb, od tega 156 pri zaposlenih v zdravstvu. Testiranih je bilo 27.764 ljudi.

Hospitaliziranih je 108 bolnikov, od tega 31 v intenzivni negi. Vse več je ozdravelih, iz bolnišnic so jih v preteklih dneh odpustili 98. Vladni govorec Jelko Kacin je na novinarski konferenci v nedeljo, 5. aprila, povedal, da po poročanju policije državljani upoštevamo ukrepe in navodila. »Tudi imunologi ugotavljajo, da smo v Sloveniji ukrepe vzeli resno. Krivulja v primerjavi z drugimi državami deluje ugodnejše, kar nas ne sme zaslepiti. Vsaj še dva do štiri tedne bomo morali ravnati samozaščitno. A tudi potem korak za korakom, ob zavedanju, da bomo še nekaj časa živeli z virusom.«

Tudi vodja strokovne skupine za covid-19 v okviru Ministrstva za zdravje prof. dr. Bojana Beović je potrdila, da število trenutnih primerov na na srečo ni tako, kot v epicentrih držav, kot sta Italija in Španija. Še vedno zdravljenje vseh, ki potrebujejo hospitalizacijo in zdravljenje na intenzivni negi pri nas poteka tako, kot je treba. Ta pomembni kratkoročni vmesni cilj smo dosegli, je prepričana Beovićeva. Kakšno pa je stanje sedaj? »Velik problem predstavljajo domovi za starejše, ki so žarišče; starost je tudi dejavnik tveganja za težek potek te bolezni. Organizirane so zdravstvene skupine iz zdravstvenih domov, bolnišnic, ki pomagajo v domovih.« Epidemija pa ne poteka samo v domovih za starejše, je opozorila Beovićeva: »Še vedno imamo stanje, s katerim ne moremo biti zadovoljni. Z doseženimi ukrepi nam je epidemijo uspelo spraviti v neko stacionarno stanje, številke navzdol na krivulji pa nam še ni uspelo obrniti. Prej jo bomo, prej se bo življenje normaliziralo. To pa lahko storimo s še boljšim upoštevanjem ukrepov.«

Dr. Miroslav Petrovec, član strokovne skupine za covid-19, je zagotovil, da je v Sloveniji za laboratorijsko diagnostiko odlično poskrbljeno: »Epidemijo lahko spremljamo in vodimo na tak način, da primere zanesljivo odkrivamo in ukrepamo. Trudili smo se z nadčloveškimi napori, da smo zagotovili zadostno dobavo reagentov in da nihče od tistih, ki je testiranje potreboval, ni ostal brez kvalitetnega testa.« Za t. i. hitre teste, ki se pojavljajo na trgu, pa je poudaril, da niso zanesljivi.

Da so ukrepi v državi primerni in da delujejo, se strinja dr. Petrovec. A tudi opozarja, da bo treba narediti še več za to, da krivuljo števila okuženih obrnemo navzdol. Kot ugotavlja, medsebojno obiskovanje v zasebnih prostorih ta hip predstavlja največje tveganje za okužbo s covidom-19. »Bojim se, da to izhaja iz druženj, ki so se z javnih krajev, kjer so zdaj prepovedana, preselila v zasebne prostore.« Njegovo sporočilo je jasno: ostanimo doma.

Generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar, dr. med, je medtem že napovedal, da bodo kmalu začeli sprejemati tiste paciente, ki so jim odložili obravnave zaradi novega koronavirusa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 7. julij 2022 / 12:52

Gorenjski oktet očaral Švico

Gorenjski oktet se je zadnji junijski konec tedna udeležil šestega mednarodnega srečanja moških zborov Vallée de Joux v Švici.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Umetniški vtis

Pri izdelovanju blejskega laboda je bil pomemben predvsem umetniški vtis. Veslači so se naloge lotili zelo resno. Njihova kreacija je bila zmagovalna. Lesce so dobile novo oazo zabave, Finci pa so v L...

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Naša sreča, vaša sreča

Novinarska redakcija velikega brata se bo v novem letu selila v nove prostore. Mali brat ostaja vaš človek.

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nominator 229

Lep čas je in zanimivi dnevi so. Tako in drugače. Pravzaprav ne mine dan, večer, ko se v različnih družabnih okoljih poslavlja od iztekajočega se leta. A vselej s približno enakim kontek...

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Glasbena šola za božič

Na Božičnih koncertih v ponedeljek in torek so se Kranjčanom predstavili mladi glasbeniki kranjske glasbene šole.

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Spet evforičen do srca

Veliki božični koncert na kranjski gimnaziji je še enkrat dokazal, kako briljantno glasbeno prihodnost imamo Kranjčani. S koncertno dvorano ta še bolj žlahtna.