Ostanimo doma

Ta apel tolikokrat slišimo v teh dneh, a se kljub temu lahko čudimo, kako so nekateri lahko tako brezbrižni. S sprehajanjem po obali in Bledu ne ogrožajo le sebe, temveč še druge. Res ne potrebujemo policijske represije, potrebujemo pa končno že lastno odgovornost do svojega življenja. Dokler smo v naravi, na polju, na travnikih, v gozdu, niti ni videti, kako zelo je resen ta virus. Bolj kot mi mislimo, da ni resen, bolj on ve, da je resna grožnja za naše zdravje. Kako čudno – Kitajska je bila daleč, Španija je daleč, mi pa se obnašamo, kot da nas ne morejo doleteti groze sosednje Italije. Nekateri brezvestneži se obnašajo, kot da je italijanski scenarij nemogoč.

Ustavitev gospodarske aktivnosti nas skrbi dolgoročno. Danes pa moramo ukrepati takoj in tako, kot nam priporoča zdravstvena stroka in kot od nas zahteva politika. Ljudi je strah. To je najbolj normalno. Trenutno lahko največ naredimo sami, da zmanjšujemo te strahove. Ostanimo doma in se ne družimo z ljudmi izven družine. Strah, ki je povezan z virusom, je odvisen od nas. Ostanimo doma. Vsi nas na to opozarjajo, le izvrševati moramo.

Res pa je, da nam takšne situacije dodatno prebujajo vse ostale strahove in tesnobe, ki jih nosimo že leta in leta. Zato se je na spletu pojavilo veliko ponudnikov brezplačnih strokovnih, psiholoških pomoči. V to smo vključeni predvsem terapevti, psihologi, drugi strokovni sodelavci in tudi duhovniki. Bil sem povabljen v eno takšno skupino terapevtov in sem se vključil. Z raznimi aplikacijami na spletu nam je na razpolago dobra komunikacija – vidimo in slišimo se skoraj tako kot v živo. Nekateri (predvsem starejši) imajo na začetku nekaj težav z namestitvijo novih aplikacij na računalnik, tablico ali telefon. Vprašajte in prosite svoje otroke in vnuke – oni to rešijo v dveh minutah. Na koncu smo vsi udeleženci teh pogovorov presenečeni, kako dobro deluje ta komunikacija: zastonj je, ne tratimo časa s prevozom in pogovori potekajo iz domačega naslonjala. Le mir moramo imeti. Čeprav je ta koronavirus res izredna situacija, pa se ljudje javljajo na takšne pogovore s povsem vsakdanjimi problemi – težave v zakonu, nesoglasja v družini, preveč bližine v družini, ki me ogroža, veliko je jeze, ki nastane zaradi celodnevnega skupnega življenja, spoznavamo mojstre cinizma in sarkazma, strahovi pred prihodnostjo, ljubosumje, ubijajoča krivda, prepiri sina in očeta …

Izkoristite to priložnost. Prijavite se nekam na tak pogovor, na spletu, seveda. Če vam je nerodno iskati psihološko, terapevtsko pomoč, vas tokrat strokovnjak ne bo videl čisto v živo. Če so vam običajno te storitve predrage, tokrat so zastonj. Poskusite predelati delček sebe na drugačen način. Če pa nimate problemov, napišite knjigo – zagotovo bo to svetovna uspešnica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 26. junij 2022 / 19:11

Vijolična

Ne, naslov fotografije ni Maribor šampion, saj vendarle ne gre za slavje mariborskih Viol ob letošnji osvojitvi naslova državnih prvakov njihovega »božanstva« NK Maribor. Na odru Letnega g...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 15. avgust 2011 / 07:00

Na prvenstvu tudi šest slovenskih čolnov

Barve Slovenije bo na Bledu zastopalo šest slovenskih posadk, med njimi je tudi dvojni dvojec, ki bo nastopil v konkurenci invalidov.

Prosti čas / ponedeljek, 15. avgust 2011 / 07:00

Romantična večerja

Ni bilo valentinovo, bil je kulinarični večer z Miro Šemić v Vili Bled. Dobra vina in kuhinja Igorja Jagodica je prisotne popeljala v deželo razvajanja brbončic.

Nasveti / ponedeljek, 15. avgust 2011 / 07:00

Zbrušeni diamant

Jalovec (2645 m) - Pogled na goro iz doline Tamar je res čudovit. Mogočnež popolnih oblik je danes povsem zasluženo tudi v logotipu Planinske zveze Slovenije. Ena najlepših gora pri nas.

Humor / ponedeljek, 15. avgust 2011 / 07:00

Vozičkar´ce po vzoru Klobase

"Če teli avtoprevozniki loh afne guncajo pred Karavanškmo predoram, poj bomo pa tud` me svoje pravice zahtevale pred občino," sta v en glas povedali rahlo besni mamici Izabela in Evelina.

GG Plus / ponedeljek, 15. avgust 2011 / 07:00

Gradu so vrnili mladost

Znameniti grad, komenda imenovan, v Rebrci/Rechberg pri Železni Kapli/Eisenkappel je do prihoda mladega župnika Poldeja Zundra v Železno Kaplo več ali manj sameval. Po njegovi zaslu...