Bitka s covidom-19 se bije v domovih za starejše
... je poudaril direktor Klinike Golnik Aleš Rozman. Pozdravlja pobudo, da bi čim več stanovalcev v domovih za starejše svojci začasno vzeli domov, če le imajo možnost za to. Presejalni testi na covid-19 se mu ne zdijo smiselni. O tem, kdaj Aleš Rozman, ki je tudi zdravnik, pričakuje vrhunec epidemije pri nas, pa je povedal ...
Ljubljana, Golnik – Na osnovi poteka epidemije covida-19 je že znano, kot je povedal direktor Klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman, dr. med., da so za težji potek bolezni v nevarnosti starejši ljudje, ki imajo pridružene bolezni srca in ožilja, visok krvni tlak, sladkorno bolezen, karcinom. Nekoliko večje tveganje za bolezen imajo tudi ljudje s čezmerno telesno težo. To, kar se dogaja v institucionalnem varstvu v slovenskih domovih za starejše, pa je »plastično« ponazoril s križarko, ki je bila v karanteni zaradi covida-19 zasidrana ob japonski obali: »Številni ljudje so koncentrirani na malo prostora, se družijo med seboj, nekateri med njimi so odvisni od nege. In to v populaciji, ki je s pridruženimi boleznimi najbolj občutljiva na novi koronavirus.«
Cilj je, da v domovih za starejše s skupnimi močmi poskušajo čim bolj zmanjšati možnosti in poti prenosa okužbe oziroma jo preprečiti; v večini slovenskih domov za starejše za zdaj obolelih z novim koronavirusom še nimajo. Na širšem Gorenjskem so jo do zdaj potrdili v Domu starejših Naklo in Domu upokojencev Domžale. »V domovih starejših se bije bitka s covidom-19 in tja usmerjamo veliko naporov,« je poudaril Rozman.
Na sprejem bolnikov so se pripravili
V Kliniki Golnik so se na sprejem bolnikov s covidom-19 pripravili že v času, ko pri nas še ni bila razglašena epidemija, ampak so o izbruhu bolezni poročali iz drugih žarišč. Ob tem je treba poudariti, da je klinika specializirana za obravnavo tudi pljučnih bolnikov. Kot je pojasnil direktor Rozman, ukrepe sprejemajo stopenjsko; glede na število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 se odločajo o naslednjih korakih. Poleg bolnikov s covidom-19 – teh je bilo v torek, 31. marca, v njihovi oskrbi 13 in še dva v intenzivni negi – skrbijo še za številne druge bolnike, ki jim zdravljenja ne morejo odložiti. »Trenutno bi lahko hospitalizirali 65 bolnikov s covidom-19, v primeru italijanskega scenarija bi kapacitete še lahko povečali. Na dolgi rok nas mogoče skrbi, da bi imeli premalo respiratorjev,« je opozoril direktor Rozman. Prepričan je, da smo eden najbolj testiranih narodov na covid-19 na svetu, ne zdi se mu pa smiselno, da bi ljudi testirali naključno v obliki presejalnih testov. »Če bi šli v presejalne teste, bi bilo teh lahko več, kot je zmogljivost laboratorijev, ''izplen'' pa bi bil manjši.« Po njegovem je smiselno testirati rizične skupine (npr. zdravstvene delavce), tudi ljudi, ki že kažejo prve simptome bolezni. »Da bi presejalno testirali populacijo, si noben narod ne more privoščiti. Dnevna zmogljivost pri nas je do dva tisoč odvzemov brisov na dan in to moramo skrbno (u)porabiti.«
Lažje bi ločili bolne stanovalce od zdravih
Kot je še pojasnil direktor Klinike Golnik Aleš Rozman, kvalitetnih študij na področju zdravljenja covida-19 še nima, so pa določen način zdravljenja (poskusno) že uvedli. Pozdravlja pobudo, da bi stanovalce v domovih za starejše svojci začasno vzeli domov, če le imajo možnost za to. Z začasno sprostitvijo vsaj nekaj mest bi lahko v domovih uredili t. i. tamponske cone in lažje ločili bolne stanovalce od zdravih.
Na vprašanje, kdaj pričakuje vrh epidemije v Sloveniji, pa je odgovoril: »Poznam številne projekcije; pesimistične in optimistične, resnica je nekje vmes. Vprašam zato prebivalstvo: Kako resno upoštevate uvedene ukrepe za zajezitev covida-19?«
Dodatnih 86 respiratorjev
Uradni vladni govorec Jelko Kacin je na zadnji dan marca še sporočil, da smo v Sloveniji preskrbljeni z dodatnimi 86 respiratorji, v prihodnjih dneh jih pričakujejo še več. »S tem dihamo lažje,« je ponazoril Kacin, pri tem je v pretežni meri pomagala kitajska družba Hisense, lastnica Gorenja.
Z novim vladnim, še strožjim odlokom o omejitvi gibanja, ki prepoveduje gibanje zunaj občine stalnega oziroma začasnega prebivališča (razen izjem), je zaradi ureditve (začasnega) statusa večji naval na upravne enote. »Da bi preprečili gnečo na upravnih enotah, sta ministrstvo za notranje zadeve in ministrstvo za javno upravo poenostavili postopek. Prijavo namesto osebno lahko oddate elektronsko na portalu eUprava. Vsa dodatna navodila najdete na spletni strani ministrstva za javno upravo,« svetuje Jelko Kacin.