Foto: Gorazd Kavčič

V kratkem času več bolnikov v intenzivni negi

Infektologinja prof. dr. Bojana Beović: »Treba se je tudi zavedati, da slovensko zdravstvo že prej ni bilo prav dobro preskrbljeno ne s stavbami ne s kadri, zato je treba še posebej skrbeti za to, da imamo okužb čim manj, da onemogočimo prenos virusa najprej s fizičnimi stiki.«

Ljubljana – V Sloveniji je bilo zaradi suma na novi koronavirus testiranih že več kot 21 tisoč ljudi. Samo v nedeljo, 29. marca, so opravili 596 laboratorijskih testiranj; zabeležili so 26 novih okužb in nobenega smrtnega primera. Od začetka epidemije je bilo hospitaliziranih 115 oseb, 28 jih je bilo na intenzivni negi, 11 oseb je umrlo. Vodja svetovalne skupine v okviru Ministrstva za zdravje prof. dr. Bojana Beović, dr. med., je na ponedeljkovi popoldanski novinarski konferenci povedala, da se končuje tretji teden epidemije: »Situacija je pri nas nekoliko ugodnejša kot v delih Italije, kjer še traja največja prizadetost. Se je pa tudi pri nas število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo običajno zdravljenje, podvojilo v zadnjih sedmih dneh, število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego, pa se je podvojilo v zadnjih petih dneh. Zdravniki pozdravljamo nove vladne ukrepe, ki bodo zmanjšali možnost prenosa bolezni med ljudmi. Treba se je tudi zavedati, da slovensko zdravstvo že prej ni bilo prav dobro preskrbljeno ne s stavbami ne s kadri, zato je treba še posebej skrbeti za to, da imamo okužb čim manj, da onemogočimo prenos virusa najprej s fizičnimi stiki. Da bo zdravstvo vzdržalo.« Kot je še poudarila specialistka infektologinja, je izredno pomembna higiena rok in navodilo, da se na vseh javnih mestih v zaprtih prostorih nosijo obrazne maske, ki vsaj nekoliko preprečijo možnost okužbe. Tudi za domove starejših so izdali navodilo, da vse osebje nosi maske; starostniki so namreč za to bolezen še posebno občutljivi. Obenem je Bojana Beović pozvala vse tiste zdravstvene delavce, ki ne opravljajo svojega rednega dela, da se pridružijo preostalim zdravstvenim delavcem, ki so z delom zaradi epidemije že tako preobremenjeni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 23. junij 2009 / 07:00

Domačim zmaga v Dupljah

Na tradicionalnem mednarodnem rokometnem turnirju v Dupljah, ki je bil letos ena od prireditev v počastitev občinskega praznika in ga je odlično organiziral domači TVD Partizan, so sodelovale šti...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 2. november 2015 / 15:31

Osumljenci orožje zbirali preveč navdušeno

Hišne preiskave v okviru mednarodne kriminalistične preiskave nedovoljene trgovine z vojaškim orožjem so potekale tudi na Gorenjskem. Osumljence opisujejo kot pretirano navdušene zbiralce.

GG Plus / ponedeljek, 2. november 2015 / 15:31

Tisočkrat je stal na vrhu Triglava

Franjo Potočnik iz Mojstrane je 17. oktobra dopolnil osemdeset let. Prejšnji petek je uresničil svoj malodane neverjeten načrt: na vrh Triglava se je povzpel tisočič v življenju.

GG Plus / ponedeljek, 2. november 2015 / 15:29

Boj za golo preživetje ni romantičen

S terena med prebežniki na naši južni meji so v minulih dneh pripovedovali fotografa Matic Zorman in Kemal Jufri, prostovoljka Rdečega križa Biljana Djakovič in aktivistka Petra Čičić. Gre za krizo čl...

Razvedrilo / ponedeljek, 2. november 2015 / 13:51

Rad imam traparije

Pred Andrejem Šifrerjem je nova koncertna turneja, v sklopu katere bo 2. novembra gostoval na Bledu, 5. novembra v Ljubljani in 12. novembra še v Mariboru.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. november 2015 / 13:15

Velike spremembe pri državnih gozdovih

Država naj bi za gospodarjenje z državnimi gozdovi ustanovila družbo Slovenski državni gozdovi. Za izvedbo gozdarskih del se bodo lahko potegovali tudi sedanji koncesionarji, ki ocenjujejo, da bo zako...