Nemogoča situacija

Vsi smo presenečeni, bolje rečeno šokirani zaradi nastale situacije. Otroci se pretirano ne obremenjujejo – vsaj na začetku prisiljene odpovedi pouka jim bo prijetno. Niti srednja niti starejša generacija se še ni soočala z epidemijo (pandemijo) svetovnih razsežnosti. Trenutno nas najbolj skrbi, kaj če res pride do razpada zdravstvenega sistema oziroma če bo obolelih mnogo mnogo preveč. Še dobro, da lahko k preventivi največ pripomoremo sami s samoizolacijo. Kakšna bo gospodarska škoda, danes še nočemo razmišljati.

Kaj moramo storiti? Strogo izpolnjevati navodila in udejanjati samoizolacijo. Česa ne smemo storiti? Izvajati samovolje, češ meni ne bo nihče govoril, kam bom hodil in s kom se bom družil. Trenutno res ni pravi trenutek za pretirano demokracijo, saj tako ogrožamo svoje in druga življenja. Novi virus nam pravzaprav kaže, kako zelo smo postali povezani na ravni celega sveta. In hkrati tudi tako nevarno, ranljivo soodvisni. Včasih se nismo zmenili za probleme Kitajske, danes imamo njihove težave na lastnem pragu.

Kaj ni dobro v takšnih situacijah? Da nas zagrabi panika, kajti takrat pamet odpove. Malo smo to videli prejšnji četrtek in petek v živilskih trgovinah. Kljub opozorilom, da je blaga dovolj, smo kupovali preko vseh razumnih meja. V soboto so bile trgovine spet normalno založene. Torej obvladovanje lastnega strahu je precej pomembno. Delovanje iz pretiranega, paničnega strahu ni dobro.

In kaj sedaj doma? Za nekatere se ne bo zelo veliko spremenilo. Upokojenci ste veliko doma, kmetje imate delovno mesto doma. Za šolarje in zaposlene je prisilni dopust oz. počitnice velika sprememba. Pa še družiti se ne smemo z drugimi. Ostanemo sami v hiši, v stanovanju. Kjer so odnosi znosni, je lažje organizirati dan. Povsod pa ni tako. Odhod v službo in šolo je nekaterim olajšanje. Zaradi preživetja nam ne preostane drugega, da postanemo bolj strpni drug do drugega. Naj si gremo še tako na živce, zaradi virusa moramo biti več skupaj. Spet velja preprosto pravilo: starši imamo večjo odgovornost kot otroci. V obdobjih negotovosti se bodo otroci ravnali po nas. Če bomo starši živčni in nervozni, bodo otroci tudi.

Zavežimo se zrelemu ravnanju, izvršujmo samoizolacijo. Bodimo optimistični, da bo družba uspešno obvladala epidemijo, da bomo ostali doma in da bomo zdravi. Ta čas lahko izkoristimo za spoznavanje drugih članov družine. Npr. starši lahko spoznavate lastne (odrasle) otroke. Spoznavanje pomeni predvsem spraševanje in poslušanje. Nikakor to ne pomeni deljenja nasvetov. Le kaj se nam bo moralo še zgoditi, da se bomo odločili raziskati, kaj nam je pri naši vzgoji uspelo dobro in kje smo zamočili. Vprašajmo svoje otroke. Veliko nam bodo povedali. Otroci pa imamo pri živih starših neizmeren vir informacij o svojem rodu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 26. junij 2021 / 09:38

Največja zastava je na Brezjah

Brezje – Brezjanski frančiškani so na praznični dan, 25. junija, na 24 metrov visok drog dvignili 13 metrov dolgo in 6,5 metra široko zastavo Republike Slovenije. To je doslej največja drž...

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / / 15:28

Za igrišče pridobivajo papirje

Občina Kranjska Gora je poleti v last dobila zemljišča, na katerih bo v javno-zasebnem partnerstvu razširila igrišče za golf. Trenutno urejajo dokumentacijo, o datumih gradnje še ne govorijo.

Gospodarstvo / / 15:28

Huda kriza v prireji mleka

Minister Dejan Židan na sejmu v Komendi: »Jaz sem prvi, ki razumem kmete, zakaj pripravljajo protestne shode. Kriza je huda zlasti v prireji mleka.«

Naklo / / 15:18

Trinajst vasi v eno občino

»Mlada je občina, a več stoletij so stari njeni kraji,« je voditeljica Nataša Kne nagovorila zbrane ob praznovanju dvajsetletnice Občine Naklo.

Razvedrilo / / 15:17

Miss Universe Slovenije 2015 je postala Konjičanka

Tokrat se je izbor za miss universe Slovenije 2015 za gorenjske predstavnice zaključil brez višjih uvrstitev, najlepša pa je postala devetnajstletna Ana Haložan iz Slovenskih Konjic.

Cerklje na Gorenjskem / / 14:49

Najlepša vas letos Šmartno

V Cerkljah so že šestič podelili priznanja najlepše urejenim vasem, ulicam in objektom.