Viktorija Drolec, Brigita Kastelic in Bernarda Mali (stojijo) ter udeleženci Majda Završnik, Jernej Šuštar in Jože Osolnik

Za sožitje vseh generacij

V Krekovem središču v Komendi od nedavnega poteka dnevno druženje za starejše, ki se ga redno ali občasno udeležuje okoli deset uporabnikov.

Komenda – V hiši na Krekovi ulici 10 v Komendi že od sredine lanskega leta deluje Krekovo središče, ki je nastalo pod okriljem Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje in v tesnem sodelovanju z lokalno skupnostjo, predvsem z Zavodom Medgeneracijsko središče Komenda.

Od sredine januarja je v hiši na Krekovi živahno vsak dan, saj organizirajo dnevno druženje za starejše od 9. do 15. ure, ki se ga vsakodnevno ali občasno udeležuje okoli deset posameznikov. Kot nam je povedala projektna vodja Viktorija Drolec, je večina med njimi domačinov iz Komende, sicer pa je dnevno druženje namenjeno tudi drugim starejšim občanom iz Trzina, Mengša, Domžal, Medvod in Vodic.

Po jutranji kavi je na vrsti telovadba, opoldne skupaj pojedo malico, ki jo sami pripravijo, nato pa sledi čas za ročne spretnosti, petje in druge aktivnosti. »Skupaj se dogovarjamo, kaj bomo počeli, pri tem poslušamo želje udeležencev in smo pozorni tudi na njihova znanja, saj vsak zna kaj, kar lahko nauči tudi druge,« pravi strokovna vodja Krekovega središča Bernarda Mali, ki poudarja, da je vodilo njihovega delovanja dobro počutje vseh, ki obiskujejo druženja.

Da se v prijetnem ambientu Krekovega središča dobro počutijo, potrjujejo tudi udeleženci, ki smo jih srečali. Majda Završnik pravi, da je našla, kar je iskala, torej predvsem dobro družbo v dopoldanskem času. Kot šivilja pa je že učila šivati tudi preostale udeležence. Jernej Šuštar je imel sprva pomisleke, a se sedaj v Krekovem središču dobro počuti, se pa rad pošali, da ga žena zjutraj pripelje zato, da gre lahko sama brezskrbno po nakupih.

»Zelo sem vesel, da lahko pridem, saj po hiši ne morem več veliko postoriti, tukaj pa sem lahko med ljudmi. V veliko zadovoljstvo pa mi je, da lahko pomagam kuhati, saj tako tudi sam kaj naredim za druge,« pa dodaja Jože Osolnik, najbolj zgovoren med trojico.

Kot pravi Bernarda Mali, bi radi hišo še bolje vpeli v lokalno skupnost. »Želimo si, da bi bila hiša jedro skupnosti, da bi se tudi mlajše generacije vključevale v aktivnosti, ki jih izvajamo. Kot skupnost imamo namreč odgovornost tudi za dobro počutje starejših. Ne nazadnje bomo nekoč tudi sami potrebovali takšno skrb, zato je takšna pomoč lahko tudi priprava za našo lastno starost,« pravi vodja središča, ki si v prihodnje k delu želi pritegniti še več prostovoljcev, s čimer bodo tudi v prihodnje lahko zagotovili kvalitetne programe. Projekt je namreč še do konca letošnjega leta financiran s sredstvi Lokalne akcijske skupine Za mesto in vas, ki združuje vseh šest občin, partnerja projekta pa sta poleg Medgeneracijskega središča še Fizioterapija Reven in Mladinski center – AIA iz Mengša. Poleg dnevnega druženja tako v Krekovem središču potekajo še številne druge aktivnosti in delavnice, namenjene starejšim pa tudi njihovim svojcem in skrbnikom, pomoč pa jim je na voljo tudi po telefoni na telefonski številki 064 299 599. Zavod Medgeneracijsko središče pa v tem okolju poznajo tudi po dobro sprejetem projektu Babi servis, ki še vedno poteka v vseh občinah in je namenjen občasnemu brezplačnemu varstvu otrok, predvsem v popoldanskem času. Med poletnimi počitnicami pa bodo v sodelovanju z mengeškim mladinskim centrom organizirali tudi brezplačno varstvo otrok od najmlajših pa do tistih, ki že zaključujejo osnovno šolo, in sicer prvi teden počitnic v Komendi, drugi pa v Mengšu.

Tudi na takšne načine želijo krepiti medgeneracijsko sožitje in zavedanje, da so tudi starejši lahko še pomemben člen v lokalni skupnosti. »Hiša je za zdaj še nekakšen eksperiment in bo polno zaživela s prostovoljci, ki se nam bodo pridružili,« pravi Viktorija Drolec, ki kot prostovoljka tudi sama pomaga v hiši, podobno kot Brigita Kastelic, ki v Komendo prihaja iz Bizovika: »Nisem strokovna sodelavka, a rada delam z ljudmi in vedno si najdem kakšno delo, ki mi je blizu.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / / 13:44

Sanirali bodo še preostanek starega zidu

Občina Radovljica je na javni dražbi kupila še zadnji del grajskega parka, ki je bil doslej v zasebni lasti. Lastništvo bo omogočilo obnovo porušenega zidu in celovito urejanje parka.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 18. september 2007 / 07:00

Aljoši Šenku že drugič red dot

Naklo - Kot so sporočili iz Merkurja, je priznani slovenski oblikovalec Aljoša Šenk, ki med drugim skrbi tudi za oblikovni razvoj lastnih blagovnih znamk v družbi Merkur,...

Gospodarstvo / torek, 18. september 2007 / 07:00

UPS praznoval stoletnico delovanja

Ljubljana - V četrtek je bila na ljubljanskem gradu proslava stote obletnice največjega mednarodnega hitrega kurirja – družbe UPS, ki je s partnersko povezavo z Interevropo leta...

Gospodarstvo / torek, 18. september 2007 / 07:00

Kritični do spremembe zakona

V Bohinju je bila v soboto osrednja gorenjska proslava ob stoletnici slovenskega lovstva. Gorenjski lovci so kritični do predlaganih sprememb zakona o divjadi in lovstvu.

Gospodarstvo / torek, 18. september 2007 / 07:00

Turističnim kmetijam podelili znake

Kranj - Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je v petek na obrtnem sejmu v Celju podelila 26 turističnim kmetijam 38 znakov za specializirano ponudbo. Znaki povedo gostom, kate...

Nasveti / torek, 18. september 2007 / 07:00

"Štrafan" jager

Kamniti lovec oz. Cima del Cacciatore (2071 metrov) - Višarje so bile nekdaj najbolj znana slovenska romarska pot. Do njih danes pelje moderna kabinska žičnica, kar močno skrajša vzpon na bližnji dvat...