Subvencionirana kosila imajo le redki
S spremembo cenzusov pri subvencioniranju šolskih malic in kosil se je precej zmanjšalo število otrok, ki so upravičeni do subvencije za šolsko prehrano.
Kranj – Z uveljavitvijo zakona o uravnoteženju javnih financ je od septembra dalje do splošne subvencije za šolsko prehrano upravičen samo tisti učenec, ki mu je z odločbo centra za socialno delo priznana pravica do dodatne subvencije v višini tretjine cene malice. Brezplačno malico bodo imeli tako le tisti učenci, ki jim bo center za socialno delo izdal odločbo o priznani pravici do te dodatne subvencije, vsi drugi pa bodo malico plačali v celoti.
Vsi, ki želijo uveljavljati dodatno subvencijo za malico, morajo vlogo oddati pri pristojnem centru za socialno delo. Do subvencije so upravičeni tisti, katerih povprečni mesečni dohodek na osebo znaša do 42 odstotkov neto povprečne plače. V izjemnih primerih pa lahko pri centru za socialno delo upoštevajo tudi druga dejstva in okoliščine, kot so dolgotrajna bolezen ali smrt v družini, nenadna izguba zaposlitve ter naravne ali druge nesreče. V centrih za socialno delo na Gorenjskem nam ta čas še niso mogli posredovati natančnih podatkov o tem, koliko vlog za dodatne subvencije za šolsko prehrano so prejeli in koliko od teh so potem tudi odobrili. Ocenjujejo pa, da jih je letos bistveno manj kot v preteklem šolskem letu. V lanskem šolskem letu so bili do splošne subvencije upravičeni vsi učenci, letos pa samo še tisti, ki izpolnjujejo zgoraj navedene pogoje, je opozoril direktor Centra za socialno delo (CSD) Kranj Marjan Podbevšek. Doslej so po njegovih besedah prejeli okrog 2100 vlog za subvencioniranje šolske prehrane, od tega so slabi polovici že izdali odločbe. Pri tem, še opozarja Podbevšek, so nekateri sicer ozaveščeni in vloge, če vedo, da bodo presegli cenzus, niti ne oddajo, drugi pa jo kljub temu. Zato zaenkrat še nimajo podatkov, koliko od teh vlog so rešili pozitivno.
Upad subvencioniranih malic zaradi izredno nizkih cenzusov opažajo tudi na CSD Jesenice, kjer nam prav tako niso mogli postreči s konkretnimi številkami, ampak so podali zgolj ocene. »Do brezplačnega kosila so upravičeni le redki, saj mesečni družinski dohodki ne smejo presegati 177 evrov na člana. Pri nas smo imeli doslej okrog deset takih primerov. Za brezplačno malico pa ta cenzus znaša 414 evrov,« je pojasnila direktorica Anita Bregar. Tudi na CSD Radovljica ugotavljajo, predvsem na podlagi odzivov staršev, da je do subvencionirane malice upravičenih precej manj otrok kot prej. »Prej so vsi lahko uveljavljali splošno subvencijo, zdaj pa so plačila malice oproščeni samo tisti, ki jim priznamo dodatno subvencijo v višini tretjine cene malice,« je razložila informatorka v enoti za socialno pomoč in družinske prejemke Sabina Jenko in dodala, da se mnogi starši najbrž sploh še ne zavedajo, kaj jih čaka, namreč da bodo morali po novem malico plačevati v celoti. Pravi problem se bo zato po njenem pokazal, ko bodo starši dobili prve položnice.