Kranj na poti k preporodu
Osrednja gorenjska občina v december 2008 stopa z javno razpravo o razvojni strategiji za prihodnjih petnajst let. Župan Damijan Perne je po dveh letih županovanja zadovoljen z opravljenim delom.
Kranj - »Po polovici mandata sem zadovoljen, da se stvari v Kranju premikajo naprej in predvsem, da so se začele reševati sistematično. Tega prej ni bilo. Kmalu na začetku mandata smo se odločili narediti nekakšno revizijo stanja v občini. Ugotovili smo, da so bile številne ključne stvari, kot so čistilna naprava, kanalizacija, reševanje problematike z odpadki, ogrevanje, ki morajo v vsaki občini predstavljati osnovo, na čemer se gradi vse drugo, premalo urejene. To je terjalo pregled izdelave vseh projektov in verjamem, da bomo v prihodnjih letih lahko videli rezultate tega sistematičnega dela,« po dveh letih županovanja in pred letošnjim občinskim praznikom pravi kranjski župan Damijan Perne.
Pripravlja se dokumentacija za vzpostavitev mehansko biološke obdelave odpadkov na Polici, za prenovo čistilne naprave in tudi za daljinsko ogrevanje. »Ko govorimo o rešitvi daljinskega ogrevanja za Planino, se bo tega treba lotiti resno, tako na pravnem področju kot tudi pri tehnični izvedbi,« poudarja župan.
Zahtevno in pomembno z več vidikov, od bivanjskega, delovnega do turističnega, je urejanje starega mestnega jedra. Določenih vlaganj je bil Stari Kranj deležen že v preteklosti, vendar po koščkih in brez prave razvojne vizije. »Pripravili smo projekte za mestno jedro in projekte za kranjske rove, ki so leta in leta samevali in bili zelo zanemarjeni. Rovi pod starim Kranjem so sedaj zgledno urejeni in uspešen projekt. Od odprtja v letošnjem septembru si jih je ogledalo okoli tri tisoč obiskovalcev, odmevne so bile tematske prireditve, kot sta vinska pot ob martinovem in razstava adventnih venčkov. Prihaja še škrat Kranček,« razlaga župan, ki si še vedno prizadeva, da bi v prid oživitvi starega mestnega jedra v Mestno hišo preselil svoj kabinet.
svoje pripombe in predloge pošljite na elektronski naslov Javna razprava traja do 15. januarja 2009.
Damijan Perne se je s svojo ekipo lotil še ene zelo pomembne naloge – postaviti razvojno vizijo kranjske občine za prihodnjih petnajst let: »O tem sem začel govoriti že zelo zgodaj ob nastopu mandata, saj sem se zavedal, da bo to težak zalogaj. Še veliko bolj sem se tega zavedal potem, ko sem govoril z župani, ki so razvojne strategije že pripravili. V mestnih občinah so za pripravo takih dokumentov porabili od tri do pet let. Mi smo se poskušali iz napak predhodnikov naučiti nekaj novega in po trdem delu več kot 140 ljudi, ki so prostovoljno sodelovali, imamo dokument v taki obliki, da je primeren za javno razpravo. Močno upamo, da se bodo občanke in občani odzvali s predlogi, z novimi idejami, kaj je še treba vključiti v vizijo razvoja, ki naj bo res skupna skrb za nas, ki tu živimo, in za vse, ki vidijo v Kranju priložnost za vlaganja ter razvoj delovnih mest z visoko dodano vrednostjo.«
V osnutku strategije, po kateri želi Kranj do leta 2023 postati odprto središče Gorenjske, je izoblikovanih šest prednostnih področij, ki upoštevajo nove pristope k ohranjanju okolja, potrebo po spodbujanju podjetnih posameznikov, usmeritev v razvoj vrhunskih šol, novo kakovost na področju kulture in povezavo z razvojem turizma, skrb za zdravje ljudi in pomoč starejšim ter spodbude, da rekreacija ostane način življenja. Župan Perne pravi: »Dokument bo podlaga za načrtovanje proračunov in usklajevanje projektov, ki jih že začenjamo oziroma jih bomo v prihodnjih letih. Načrti so seveda drzni, za nekatere kritike celo predrzni. Verjamem, da se moramo med drugim držati enega od zastavljenih ciljev, da Kranj pristane pri številu šestdeset tisoč prebivalcev. Če bomo imeli infrastrukturo, ki jo bomo lahko ponudili ljudem, če bo Kranj prijetno, odprto mesto, kakršnega smo si zamislili, bo priliv novih prebivalcev zagotovljen.«
Med njimi bodo zanesljivo posamezniki, ki bodo po svojem prispevku k skupnosti izstopali. Tako kot letošnji prejemniki občinskih priznanj, ki jim župan Damijan Perne čestita in pravi: »Mesto ni samo arhitektura, ni samo zgodovina, pač pa v veliki meri mesto delajo in tvorijo posamezniki, ljudje, ki s svojim navdušenjem in nadarjenostjo, znanjem in pripravljenostjo mesto poveličujejo, ga postavljajo na pravo mesto. Tudi letos podeljujemo priznanja takim velikim ljudem …«