Samo skrbi me. Moja in vaša starost ...

Ne vem še, kako je biti star. Ne vem zato, ker mi do starosti manjka še nekaj let. Ker pa seveda živim v odgovorni in starejšim prijazni družbi, me nima kaj skrbeti in se zlatih let življenja lahko samo veselim. Kako lepo se to sliši, kajne? A v drobni tisk dodajam: obljubljeno mi je to s figo v žepu. Kajti realnost se slika drugače. Novega doma za starejše država ni zgradila leta; kot slišimo, precej vlaga denar v študije. Pa saj starejši, ki zaradi različnih razlogov potrebujejo institucionalno obliko bivanja, ne morejo živeti v »papirju«. Na zakon o dolgotrajni oskrbi pa čakamo že toliko let, da se bojim, da ga bodo zaradi »preživetih« vsebin začeli pisati na novo.

V domovih za starejše manjka kadrov. Tako hudo je ponekod, denimo v Naklem, da župana skrbi usoda doma, če odidejo še trije, štirje zaposleni. Cenim poklic negovalcev, socialnih oskrbovalcev. A ti so premalo vredni, res pa je tudi, da vsak ni za ta poklic. Delo je tudi fizično naporno, pomembna sta socialni čut in seveda velika podpora vodje.

Imamo storitve, prijazne starejšim. Denimo pomoč na domu. Lepo je ta sprejeta, a vsaj v Naklem je njeno izvajanje okrnjeno. Ker manjka kadra, kot je pred časom povedal direktor Doma starejših občanov Preddvor, ki za nakelske občane zagotavlja to storitev. Dom starejših je v Preddvoru ukinil razvoz kosil na dom; kot je pojasnil direktor, to ni del njihove javne, ampak tržne dejavnosti. Je to res tako breme?

Ne vem, kako se počutijo starejši, ko jim »vrelci mladosti« krojijo usodo, ker nisem čisto prepričana niti o tem, koliko so starejši sploh vključeni v to, kaj potrebujejo za dostojno starost. Dostojno življenje zagotavljajo tudi odnosi. Verjetno ste že slišali za starizem, to je diskriminiranje ali stereotipiziranje na osnovi starosti. Nedavna raziskava o doživljanju starizma v zdravstvenih ustanovah v Sloveniji je pokazala, da je več kot dve tretjini starejših od 65 let pri zdravstveni obravnavi občutilo diskriminacijo, je pisalo na vabilu na nedavno okroglo mizo. So kar konkretizirali: ko zdravnik reče osemdesetletniku, ki bi moral zaradi zalitih pljuč ostati na rehabilitaciji, da je postelj in osebja premalo in da bo raje svoj čas in energijo namenil mlajšim bolnikom – koga bi moralo biti sram? Bolnika z zalitimi pljuči, zdravnika, ministra za zdravje, predsednika vlade, vse nas, ki si mislimo ''Ja, tako pač je ...''? Svojci za starejše skrbijo, kot zmorejo in znajo. Nekateri žal nanje pozabijo. Stiske blažijo prostovoljci (prostoferji, družabniki). Naj moje besede ne izzvenijo preveč nametano ... Na srečo tudi nisem »okužena« s slepilom o večni mladosti. Samo skrbi me. Moja in vaša starost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / / 07:00

Največ izgube z bazenom

Občinski svetniki v Železnikih so se na zadnji seji seznanili s finančnim planom Javnega zavoda Ratitovec.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 29. oktober 2012 / 07:00

Rezultati 1., 2. in 3. lige državnega prvenstva v inline hokeju

1. liga (3. krog in 4. krog - odigran 26.10. in 27.10.): Kavke Kranj : IHK Mufloni Tolmin 4:2Citypark Strele : HK Prevoje 8:1HK Yeti Sl. Konjice : HK Dinamiti Horjul 4:18

Prosti čas / ponedeljek, 29. oktober 2012 / 07:00

Košnikova gostilna v Kropi

Svetovni dan Hospica in paliativne oskrbe so v Kulturnem domu v Kropi nedavno obeležili z dobrodelno prireditvijo, ki jo je v sodelovanju z Društvom za paliativno oskrbo Palias in dobrodelnim društvom...

GG Plus / ponedeljek, 29. oktober 2012 / 07:00

Ves denar bi porabili Gorenjci

Pred mesecem je Ministrstvo za infrastrukturo in prostor objavilo kar 52 milijonov evrov težak javni razpis za sofinanciranje energetske sanacije stavb v lasti lokalnih skupnosti. "Nepripravljenost pr...

GG Plus / ponedeljek, 29. oktober 2012 / 07:00

Zelenih javnih naročil bo vse več

Po dobri polovici leta od uvedbe zelenega javnega naročanja je jasno, da je namen dober, s tem dajemo spodbudo gospodarstvu in izboljšujemo konkurenčnost, pravega učinka pa zaenkrat še ni.

GG Plus / ponedeljek, 29. oktober 2012 / 07:00

Nižji stroški, manj izpustov CO2

Fakulteta za organizacijske vede Kranj je v sklopu projekta Zero Trade organizirala dva javna foruma za deležnike in več akcij ozaveščanja potrošnikov.